Dolny Śląsk. Niewypłakana historia, nieodrobiona lekcja

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2022 06:00
Po zakończeniu drugiej wojny światowej, w wyniku zmiany polskich granic, na teren Dolnego Śląska przesiedlono rodziny z obszaru niemal całej II Rzeczypospolitej. Utraciły one na zawsze swoje domy, gospodarstwa, przyjaciół i znany im, bezpieczny świat. 
Audio
  • Joszko Broda zaprasza na koncert "Dolny Śląsk" (Poranek Dwójki)
Dramat milionów przesiedleńców, ofiar II wojny światowej, potęguje fakt, ze władze zabraniały im mówić o ich doświadczeniach.
Dramat milionów przesiedleńców, ofiar II wojny światowej, potęguje fakt, ze władze zabraniały im mówić o ich doświadczeniach.Foto: NAC

Wciąż jednak towarzyszyła im rodzima kultura… Przywiązanie do kulturowej tożsamości okazało się na tyle mocne, że przekaz międzypokoleniowy nie zaginął. Dlatego dziś Dolny Śląsk stanowi zagłębie różnorodnych przejawów tradycji kultywowanych w środowiskach lokalnych. Ocalało wiele elementów dziedzictwa społeczności przesiedlonych na Dolny Śląsk, szczególnie tych z Kresów Wschodnich.

Wydarzenie inauguruje projekt Instytutu Pamięci Narodowej „Historia niewypłakana”. Projekt zakłada dotarcie do szerokiej publiczności z przekazem ukazującym Dolny Śląsk jako miejsce wyjątkowe pod względem wielokulturowości i troski o własne dziedzictwo. Nasz Gość Poranka – Joszko Broda – opowiadał więcej o samym projekcie „Historia niewypłakana” i koncercie w studiu im. Witolda Lutosławskiego. 

- Dolny Śląsk wziął się u nas z miłości do źródła i odpowiadania na najtrudniejsze pytania, jakie sobie można zadać, patrząc na mapę przed rokiem 1939 i po roku 1945. Te mapy są po prostu różne, opowiadają bardzo skomplikowaną historię - zaczął Joszko Broda. - Do tego regionu przybyli Polacy, Łemkowie, Ukraińcy, ludzie praktycznie ze wszystkich regionów dawnej Rzeczpospolitej.

To dla niego - osoby z małej wsi na Śląsku Cieszyńskim, dla której egzotyczne było już to, co działo się kilka kilometrów dalej - stało się niebywale inspirujące. Podobnie jak ze wschodem Polski wcześniej, który poznał dzięki żonie Deborze, tak i Dolny Śląsk chce odkrywać muzycznie.


Joszko Broda koncert "Dolny Śląsk" z cyklu "Historia niewypłakana" Joszko Broda koncert "Dolny Śląsk" z cyklu "Historia niewypłakana"


Dolny Śląsk kojarzy się Joszkowi Brodzie bardzo miło, trafił tam już w dzieciństwie z tatą Józefem Brodą, bo grał koncerty w różnych miejscach w Polsce . - Jak żeśmy jechali na Dolny Śląsk, to było kolorowo, różnorodnie. Wiedziałem, że tam coś ciekawego jest, ale inni ludzie mówili, że muzycznie tam nic nie ma. Nie zgadzało mi się to. Potem trafiłem na album z muzyką Dolnego Śląska, z serii Muzyka Źródeł, ale nawet on nie wyczerpuje bogatego repertuaru regionu. Ciekawe jest, że to region w pewnym sensie niedotknięty, hermetyczny, zakryty. I to mnie zawsze zastanawiało, a teraz przyszedł czas, żeby to odkryć - mówił artysta.

Odkryć Joszko Broda chce poprzez projekt "Historia niewypłakana", który opracował razem ze swoją żoną Deborą. Ich zdaniem tytuł dobrze komentuje rzeczywistość, bo historia Dolnego Śląska jest właśnie niewypłakana, a traumatyczna. - Ludzie przemocą znaleźli się na Dolnym Śląsku, w wyniku nakazów pracy, ekspatriacji, przesiedleń. Nie chcieli tam przyjechać, ale przyjechali. To ogromna przestrzeń niesprawiedliwośći, przemocy, traum, to część życia tych ludzi do dziś. Problem polega na na tym, że ci ludzie nie mogli o tym mówić, nie mogli tęsknić do swojej kultury, geografii. Chciano w utopijny sposób stworzyć nowy świat i zamknąć kulturę starego świata, chcieli ludzi wykorzenić geograficznie i przestrzennie. Ci ludzie musieli zejść do podziemia ze swoimi emocjami i projekt "Dolny Śląsk" to praca z emocjami ludzi, którzy musieli je gdzieś ulokować, bo oficjalnie nie mogli wspominać o swoich doświadczeniach, nawet w rodzinach nie mogli o tym mówić - tłumaczył Joszko Broda.

W koncercie inaugurującym projekt "Historia niewypłakana" Joszko Broda sięga więc nieprawdopodobne historie świadków dziejów, które determinuje życie całych pokoleń.


Ponadto w folkowym Poranku Dwójki:

  • 100-lecie Gmachu Głównego Muzeum Tatrzańskiego i koncert zespołu Trebunie-Tutki wraz z Kwintetem Urmuli! W tym roku gmach główny Muzeum Tatrzańskiego obchodzi 100-lecie swojego istnienia. Odmłodniał i wypiękniał po dwuletnim konserwatorskim remoncie. Obchody tego jubileuszu rozpocznie koncert zespołu Trebunie Tutki z Zakopanego i Quintetu Urmuli z Tibilisi prezentujący ich wspólny album pt. Duch Gór (sobota o 20:00). Równocześnie koncert zakończy pierwszą konferencję Mountain Panorama International Cultural Heritage Conference, która odbędzie się w murach odnowionego gmachu.
    Posłuchaj
    06:47 _PR2_AAC 2022_06_11-07-49-09 ewa piszczek.mp3 Trebunie-Tutki wraz z Kwintetem Urmuli na 100-lecie Gmachu Głównego Muzeum Tatrzańskiego (Poranek Dwójki)
     


  • Boże Ciało w Złakowie Kościelnym a w ramach świętowania – potańcówka i pograjka! Gra aż 9 kapel wykonujących muzykę in crudo, opartą na tradycyjnych stylach i technikach wykonawczych, rekonstruujących oryginalne wykonania muzyków z okolic Łowicza, Łęczycy, Rawy Mazowieckiej, Sieradza, Opoczna czy Radomia. W najbliższy czwartek w kalendarzu kościoła katolickiego przypada Boże Ciało – kolejne wiosenne święto bogate w ludowe zwyczaje i obrzędy. Punktem centralnym tego dnia będą oczywiście uroczyste procesje, które przejdą ulicami każdego polskiego miasta i wsi. W województwie łódzkim najsłynniejsza chyba procesja odbędzie się jak co roku w Łowiczu. My teraz zapowiemy wydarzenie, które już po raz drugi ubogaci ofertę kulturalną łowickiego czyli Złakowskie Boże Ciało. Na potańcówkę i pograjkę, która we czwartek o 15:00 rozpocznie się na terenie miniskansenu w Złakowie Kościelnym proszą organizatorzy: Andrzej Białkowski z Działu Dziedzictwa Kulturowego i Jacek Wiśniewski – Dyrektor Łódzkiego Domu Kultury.
    Posłuchaj
    06:48 _PR2_AAC 2022_06_11-08-15-29 boze ciało.mp3 Boże Ciało w Złakowie Kościelnym (Poranek Dwójki)
     


  • Festiwal „Dwa Teatry” – 21. odsłona Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry” po raz drugi odbędzie się w Zamościu. W Poranku słuchamy relacji z pierwszego dnia wydarzenia. Wprawdzie dopiero bieżący rok ogłoszono rokiem polskiego romantyzmu, ale w programie można znaleźć realizacje oparte na tekstach z tego okresu. W konkursie spektakli Teatru Telewizji, jest to Balladyna Juliusza Słowackiego w reżyserii Wojciecha Adamczyka. Festiwal trwa do 13 czerwca.
    Posłuchaj
    07:31 _PR2_AAC 2022_06_11-08-37-44 dwa teatry.mp3 21. Festiwal Dwa Teatry w Zamościu (Poranek Dwójki)
     

  • W cyklu Źródłosłów opowieść o mircie.

  • Zespół Polski Piach opowiedział o płycie „Północ” – Polski Piach to muzycy z kręgu warszawskiej sceny muzyki improwizowanej i środowiska Lado ABC. Po pierwszym, bardzo dobrze przyjętym przez krytykę, albumie „Południe”, utrzymanym w tonie pierwotnego, pustynnego bluesa, zespół robi kolejny krok, przedstawiając nowy album – nagrany w nieco odmiennym składzie. Tytuł albumu „Północ” oddaje ciemną, gęstą atmosferę nowych kompozycji, opartych na bluesowej pulsacji gitary ale odnoszących się zarówno do polskiego sonoryzmu, jak i folku.
    Posłuchaj
    05:40 [i] Polski Piach 11 06 do Poranka.mp3 Polski Piach wydaje płytę "Północ" (Poranek Dwójki)
     

  • Do wygrania m.in. Płyta Poranka – Polski Piach „Północ”! (A tu jej recenzja od Tomasza Janasa. CZYTAJ)

PLAYLISTA

  1. Ballake Sissoko, Patrick Messina, Vincent Segal, Hector Berlioz Jeu sur la symphonie fantastique 2 (na podstawie “Symfonii fantastycznej” Hectora Berlioza) Ballake Sissoko, Patrick Messina, Vincent Segal
  2. Polski Piach Północ
  3. Juan Aranes Chaconne „A la vida bona” z cyklu „Tonos y villacicos” Cembaless
  4. Sona Jobarteh Mamamuso
  5. Z lasu Oj na mori, daj na jawori
  6. Jan Sebastian Bach Sonata triowa nr 6 G-dur, BWV 530, I. Vivace Yo-Yo Ma, Chris Thile, Edgar Meyer
  7. Susana Baca Maria Lando
  8. Ludwig van Beethoven, Diabelli Variationen, Wariacja 34 - Menuet Mitsuko Uchida
  9. KOSY Wyjrzyjcież mi moja mamo
  10. Osvaldo Golijov Sueltate las Cintas Nora Fischer
  11. Adrian Le Roy Pimontoyse Israel Golani
  12. Polski Piach Pogrzebowy
  13. Sufjan Stevens Mystery of Love Thibault Cauvin
  14. Matthieu Saglio Bolero Triste Matthieu Saglio, Ricardo Esteve, Vincent Peirani
  15. Antonio Vivaldi Koncert skrzypcowy Es-dur RV 251, III. Allegro Carmignola Giuliano Wenecka Orkiestra Barokowa
  16. Polski Piach Nieznany
  17. Joszko Broda Swoboda
  18. Muzykanci Hucułki
  19. Ali Farka Toure, Toumani Diabate Ruby



***

Tytuł audycji: folkowy Poranek Dwójki 

Prowadził: Piotr Kędziorek

Data emisji: 11.06.2022

Godzina emisji: 7.00




Czytaj także

Historia przesiedlonych w koncercie „Dolny Śląsk” Joszka Brody [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2022 23:00
Joszko Broda z zespołem w specjalnym koncercie „Dolny Śląsk”, inaugurującym projekt kulturalno-edukacyjny „Historia niewypłakana”, przywraca pamięć o dziedzictwie kulturowym przesiedlonych w wyniku drugiej wojny światowej.
rozwiń zwiń