Tym razem Mozaika sięga do opowieści bliskowschodnich, które wyjaśniają specyfikę tej dalekiej kultury, jak również zapraszają do dalekich podróży. W ten sposób powstał namiot opowieści – konstrukcja scenograficzna przypominająca prawdziwy namiot. "Dzieci nie kryją zachwytu, kiedy otwieramy jego kolejne części przy brzmieniu egzotycznych instrumentów. Nic tylko usiąść wygodnie i zanurzyć się w świat ciekawych bohaterów, tajemniczych szachów, kolorowych papug, soczystych owoców i perskich dywanów…" – podkreślają opowiadacze i muzycy Mozaiki.
Artyści Mozaiki zabiorą nas w świat bajek i baśni pochodzących z krajów Bliskiego Wschodu, przedstawią sztukę opowiadania i tradycyjne opowieści. Opowiedzą o ciekawych bohaterach, którzy poprowadzą przez kulturę tych odległych zakątków. Opowieściom towarzyszyć będzie muzyka, a dzieci poznają tak mało znane w Polsce instrumenty jak między innymi santur czy daf. Spektakl to uczta dalekich brzmień i wędrówek wyobraźni.
- Opowieści wciąż mają tę wartość, którą od dawien dawna ze sobą niosły, że pewne wartości przedstawiają w formie intrygującej historii korzystamy z tej mocy opowieści, która się nie zmienia. Opowiadamy je razem z muzyką i wydaje mi się, że opowieść może osadzić w sercu daną wartość poprzez konkretną historię. Na Bliskim Wschodzie opowieści w formie edukacyjnej są chętnie wykorzystywane jako nośnik wartości. To jest dobry język w dotarciu do dzieci, gdy patrzą na nas trochę nieobecnym wzrokiem. Widać, że są z nami, słuchają, ale jednocześnie oczyma wyobraźni wędrują tam, dokąd ich prowadzimy - mówiła w audycji Karolina Ociepka.
Bogdan Ustinau, również członek Mozaiki, jest muzykiem, akustykiem, ale studiuje do tego język arabski i perski i potwierdza, że we wschodniej tradycji sztuka opowiadania wciąż jest żywa. - Dzieci są nieobecne i czasem nawet muzycy, bo opowieść wchłania, zabiera do zupełnie innego świata wszystkich! - mówił.
Spektakl grupy Mozaika bazuje na dwóch opowieściach. Pierwsza to znany w kulturze wschodniej motyw przygody bociana i rolnika, która mówi o tym, że warto się dzielić z innymi, druga opowieść jest o szachu i o tym, jak uratowało go rzemiosło, rękodzieło. Warto zobaczyć ten spektakl i inne w wykonaniu Mozaiki!
Do tego w audycji:
- Relacja z uroczystej gali wręczenia Nagrody im. Oskara Kolberga. 6 lipca, już po raz czterdziesty siódmy, artyści tworzący w dziedzinach sztuk plastycznych i rękodzieła, literatury, śpiewu, muzyki instrumentalnej i tańca otrzymali wyróżnienia za całokształt twórczości na rzecz kultury ludowej.
- Zaproszenie na festiwal Globaltica w Gdyni. Od 14 do 16 lipca w Gdyni odbędzie się doroczny zlot fanów World Music na festiwalu Globaltica – Festiwal Kultur Świata. To wyjątkowe wydarzenie w letnim kalendarzu imprez kulturalnych!
- Pocztówka festiwalowa z Norwegii. Kuba Borysiak zda relację z festiwalu Førde Traditional and World Music Festival. Festiwal w norweskim Førde to największy festiwal muzyki tradycyjnej w Skandynawii.
- Drugi odcinek cyklu Joszka Brody "Historia Niewypłakana"
- Zaproszenie na festiwal Folkowisko w Gorajcu. Tym razem festiwal odbędzie się pod hasłem "Wesele"! Podczas tegorocznego Folkowiska celebrujemy motyw Wesela – istotnego elementu kultury ludowej, ale i początku festiwalu. W 2008 roku Marina i Marcin pobrali się, a świętowane rocznice wesela przerodziły się w Folkowisko. Tegoroczną edycją nie tylko wracamy do dawnych tradycji weselnych, ale i prosimy na kolejne PRAWDZIWE WESELE i poprzedzającą je ceremonię ślubną! Kim są szczęśliwi (przyszli) Państwo Młodzi?
PLAYLISTA
- Fryderyk Chopin Impromptu As-dur, op. 29 nr 1 Charles Richard-Hamelin
- Stelios Petrakis Quartet Spond
- Domenico Scarlatti Sonata d-moll K.9 Ivo Pogorelich
- Wernyhora A ja sobie na góreczce
- Antonio Vivaldi Koncert na skrzypce, wiolonczelę, smyczki i basso continuo A-dur, I. Allegro Adrian Chandler, Vladimir Waltham, La Serenissima
- Gjermund LarsenTrio Drommeland
- Cochemea Song of Happiness
- Camille Saint-Saens, Symfonia nr 3 c-moll op 78 "Organowa" cz II Orchestre National de France dyr. Cristian Macelaru
- Francesco Geminiani Sonata A-dur op. 1 nr 1 Nathan Milstein, Georges Pludermacher
- Esbjörn Hazelius, Johan Hedin Polska efter Appelqvist
- Svitlana Nianio Spotkanie
- Stelios Petrakis Quartet Syrtos Ts'Apomonis
- Drewo Letila zozulja, na berezhku sila
- Jean-Philippe Rameau Suita a-moll RCT 5, II. Courante Inon Barnatan
- Kapela Brodów Żyd z Rzeszowskiego
- Etnos Ensemble Dance in a Circle
- Maria Pomianowska Wind
- Thomas Morley O Fly Not Josh Lee
- Stelios Petrakis Quartet Rodo ts'avgis
- Thomas Lee Barrett Nobody Knows Pastor T.L. Barrett & The Youth for Christ Choir
***
Tytuł audycji: folkowy Poranek Dwójki
Prowadził: Piotr Kędziorek
Data emisji: 9.07.2022
Godzina emisji: 7.00