Ideą przewodnią Wschodu Kultury jest promowanie dialogu i tolerancji, szczególnie w mieście tak zróżnicowanym kulturowo jak (niegdyś) Białystok. To tu od wieków współegzystowali ze sobą Polacy, Rosjanie, Białorusini, Tatarzy, Ukraińcy, Litwini, Żydzi i Niemcy. Białostocka edycja festiwalu ma przywrócić pamięć o utraconym, jednocześnie ukazując dokonania współczesne, łączy historię ze współczesnym działaniem artystycznym.
Jak piszą organizatorzy, Inny Wymiar istnieje od 2007 roku, sześć lat później pojawił się w nowej odsłonie, w ramach projektu łączącego we współpracy kulturalnej trzy miasta wschodniej Polski – Białystok, Lublin i Rzeszów – z krajami Partnerstwa Wschodniego. Swoją twórczość prezentują więc na nim artyści wielu narodowości i kultur. O festiwalu mówili: dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury Grażyna Dworakowska, z-ca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki.
Jak zwrócił uwagę v-ce prezydent Rafał Rudnicki, organizatorom zależy na tym, by ich festiwal stanowił swoistą bramę na Zachód, w której mogą pokazać się i zaistnieć po tym na rynku europejskim.
Na tegorocznym festiwalu publiczność weźmie udział w koncertach, wystawach sztuki, spektaklach teatralnych. Wyimki z programu przedstawiła dyrektor Grażyna Dworakowska.
- „Tam była granica” to fotograficzna podróż Anny Kłosek wzdłuż dawnej polsko-radzieckiej granicy. Dziś to przestrzeń Ukrainy. Wystawa pokazuje, co dzieje się z pograniczem kresowej Polski, z przyrodą, z ludźmi.
W piątek, specjalnie za zaproszenie festiwalu na scenę wkraczają z nowym koncertem Masala Soundsystem x ShazaLaKazoo. Nie zabraknie też muzyki korzeni – wystąpi grupa Z Lasu z pieśniami pogranicza polsko-ukraińsko-białoruskiego.
- W Innym Wymiarze Społeczności zapraszamy publiczność na spacery. Będziemy zwiedzać Osiedle Piaski, zwyczajowo… niezbyt efektowne, ale historycznie bardzo, bardzo ciekawe! – mówiła Grażyna Dworakowska.
Inny Wymiar Filmu to z kolei przestrzeń na mniej znane utwory kinematograficzne, zobaczymy „Niedaleko od nieba”, polsko-bułgarski dokument o próbie odbudowania kultury chrześcijańskiej przez pewną zakonnicę. Kolejny film to „She” z wyśmienitą choreografią taneczną autorstwa Benjamina Zemacha, bohatera drugiej wystawy fotograficznej na festiwalu.
Także poprzez tegoroczną grafikę organizatorzy chcą podkreślić przenikane się kulturowych akcentów:
Wschód Kultury
***
Tytuł audycji: folkowy Poranek Dwójki
Prowadził: Roch Siciński
Materiał przygotowała: D
Data emisji: 20.08.2022
Godzina emisji: 8.40