Kolorowy świat niewidomej
"Ślepak" to książka autobiograficzna. Jadwiga Stańczakowa (1919-1996) była poetką, pisarką i dziennikarką, której choroba odebrała zmysł wzroku. Łączyła ją także wieloletnia przyjaźń z Mironem Białoszewskim.
Opowieść została spisana już po utracie przez nią wzroku. Historie z pracy twórczej i spostrzeżenia na temat funkcjonowania w społeczeństwie przeplatają się w książce ze wspomnieniami z getta i czasu ucieczki stamtąd, młodości czy późniejszych zmagań z depresją. Niezwykła, pełna autoironii relacja z codzienności odkrywanej zmysłami i wyobraźnią, pogrążonej w ciemności, a i tak pełnej kolorów.
- Zadziwiło mnie, jak czytałam to po latach, ile tu jest do śmiechu. Co do płaczu, to wszyscy to dobrze pamiętamy - jej borykania się z depresją, poświęconą temu prozę i wiersze, tracenie wzroku. W książce pełno jest też jednak autoironii, humoru, dystansu, autoanalizy. Nawet te najtrudniejsze rozdziały okupacyjne są przeniknięte czarnym humorem - podkreślała Anna Sobolewska.
Przekorny pomysł Białoszewskiego
Jak przypomniała, tytuł "Ślepak" wymyślił Miron Białoszewski. - On odczarował słowo "ślepa", które w ogóle nie było używane. W Związku Niewidomych powiedzieć, że ktoś jest ślepy... broń Boże. Poecie jednak wolno było więcej - tłumaczyła eseistka, krytyk i historyk literatury, a prywatnie córka Jadwigi Stańczakowej.
09:26 Poranek Dwójki 6.09.2022 sobolewska.mp3 Rozmowa z Anną Sobolewską o książce Jadwigi Stańczakowej pt. "Ślepak" (Poranek Dwójki)
***
Tytuł audycji: Poranek Dwójki
Prowadził: Paweł Siwek
Gość: Anna Sobolewska (eseistka, krytyk i historyk literatury, prywatnie córka Jadwigi Stańczakowej)
Data emisji: 6.09.2022
Godzina emisji: 9.45
pg