Zbliża się Międzynarodowy Festiwal I.J. Paderewskiego w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2022 11:00
- Mamy kilka innowacyjnych projektów. Koncert inauguracyjny zaczyna kwartet saksofonowy i oni też zagrają muzykę Paderewskiego, ale także innych kompozytorów. Mamy również koncert solidarnościowy, zaprosiliśmy dwóch pianistów ukraińskich, którzy na cztery ręce wykonają m.in. "Tatrzańskie" Paderewskiego - mówił w Dwójce Wiesław Dąbrowski, dyrektor generalny Międzynarodowego Festiwalu I.J. Paderewskiego.
Audio
  • Zbliża się Międzynarodowy Festiwal I. J. Paderewskiego w Warszawie (Poranek Dwójki)
Festiwal Paderewskiego to sześć muzycznych dni, podczas których można lepiej poznać postać jednego z ojców polskiej niepodległości
Festiwal Paderewskiego to sześć muzycznych dni, podczas których można lepiej poznać postać jednego z ojców polskiej niepodległościFoto: Mat. pras.

Tradycyjnie w pierwszej połowie listopada stołeczne sale koncertowe wybrzmią dźwiękami dzieł Ignacego Jana Paderewskiego, genialnego pianisty, cenionego kompozytora i jednego z głównych autorów polskiej niepodległości. Wszystko za sprawą Międzynarodowego Festiwalu I.J. Paderewskiego.

Moniuszko u Paderewskiego

Goście festiwalu usłyszą nie tylko kompozycje patrona tego wydarzenia. - Mamy w tym roku 150. rocznicę śmierci Moniuszki, więc myśmy zrobili ukłon w tę stronę, no bo jakże do ojca opery polskiej się nie pokłonić? W związku z tym mamy 5 listopada specjalną galę operową w naszym programie, wykonanych zostanie osiem arii Stanisława Moniuszki z najbardziej znanych oper, jak "Halka", "Straszny dwór", "Hrabina" - wyjaśniał Wiesław Dąbrowski.

Czytaj także: Qingzhu Weng: Sonata Paderewskiego bardzo mi się spodobała

Jeden festiwalowy dzień poświęcony będzie też muzyce jazzowej, koncert "Paderewski-Jazz-Inspiracje" odbędzie się 9 listopada.

Padermaniak

Jak przekonują organizatorzy, celem festiwalu jest krzewienie pamięci o jednym z największych polskich patriotów, światowej sławy pianiście, kompozytorze, mężu stanu, dyplomacie, polityku i filantropie. Misja ta realizowana jest już od kilkunastu lat.

- Mnie już przezywają Paderek albo Padermaniak, bo od 12 lat zajmuję się Paderewskim. W 2010 roku z okazji 150 rocznicy urodzin zrobiliśmy pierwszy koncert w Teatrze Polskim z udziałem orkiestry symfonicznej i chóru Filharmonii Podlaskiej pod dyrekcją Marcina Nałęcz-Niesiołowskiego. Wystąpiła czwórka pianistów i nasi wybitni aktorzy – Andrzej Seweryn i Olgierd Łukaszewicz - tak dyrektor wspominał początki festiwalu.

6 tysięcy koncertów

Wiesław Dąbrowski na swoim koncie ma film dokumentalny o Paderewskim, w planach ma także zrealizowanie miniserialu o tej postaci. Jak stwierdził, postać ta zdobyła niezwykłą popularność za oceanem.

Sława Paderewskiego w Stanach Zjednoczonych przeszła najśmielsze oczekiwania i wyobrażenia. - Ja 11 razy dokumentowałem pamiątki po Paderewskim. Proszę sobie wyobrazić, 50-lecie jego przyjazdu do Stanów Zjednoczonych uczczono koncertami, przez rok koncertowano na rzecz tego jubileuszu. Proszę zgadnąć, ile tych koncertów zorganizowano. Tyle, ile Paderewski zagrał w swoim życiu – sześć tysięcy! - przekonywał gość Dwójki.

Międzynarodowy Festiwal Ignacego Jana Paderewskiego odbędzie się w terminie 4-9 listopada w Warszawie, a muzyka rozbrzmiewać będzie w takich miejscach, jak Zamek Królewski, Pałac w Wilanowie, Prom Kultury Saska Kępa, a także ​Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Polskie Radio jest patronem medialnym wydarzenia.

Posłuchaj
13:30 Dwojka Poranek Dwojki 2022_10_31-09-35-56.mp3 Zbliża się Międzynarodowy Festiwal I.J. Paderewskiego w Warszawie (Poranek Dwójki)

 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Wiesław Dąbrowski (dyrektor generalny Międzynarodowego Festiwalu I.J. Paderewskiego)

Data emisji: 31.10.2022

Godzina emisji: 9.30

mg/kor

Czytaj także

11 listopada 1918 r. Piłsudski miał pełne ręce roboty [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2023 05:55
Rewolucyjne nastroje, niemieckie siły okupacyjne, chaos na ulicach, problem z uznaniem polskiego rządu przez zwycięzców I wojny światowej – przed ojcami polskiej niepodległości piętrzyły się problemy. W PolskieRadio.pl wyjaśnił je prof. Wojciech Roszkowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rząd Ignacego Paderewskiego. Pierwszy powojenny polski gabinet uznany przez ententę

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2023 05:50
9 grudnia 1919 roku Ignacy Jan Paderewski ustąpił z funkcji premiera Polski. Chociaż jego rząd utrzymał się przez zaledwie kilka miesięcy, działania gabinetu budziły wśród ówczesnych polityków zażarte dyskusje. Z jednej strony chwalony był za przeprowadzenie pierwszych w historii Polski wolnych wyborów parlamentarnych, z drugiej krytykowany za złe prowadzenie polityki skarbowej państwa. 
rozwiń zwiń