Festiwal Arcydzieł 2022 - klasyka wobec współczesności

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2022 10:45
- W arcydziełach są arcywartości (...). Nieprzypadkowo te dzieła trwają setkami lat, ponad czasem przenoszą uniwersalne wartości. Publiczność wciąż chce je oglądać i przeżywać - mówił, zapraszając na nową odsłonę 60. Rzeszowskich Spotkań Teatralnych, Jan Nowara, dyrektor Teatru im. Wandy Siemaszkowej. W tym roku spotkania wybrzmią jako Festiwal Arcydzieł.
Przedstawienie teatralne
Przedstawienie teatralneFoto: Shutterstock/Kozlik
  • Tegoroczne 60. Rzeszowskie Spotkania Teatralne odbędą się w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie jako Festiwal Arcydzieł.
  • W tym roku organizatorzy zapraszają na spotkanie z tekstami, które od wieków są aktualne.
  • Festiwal odbędzie się w Rzeszowie od 10 do 18 listopada br.

Organizowane od 1961 roku, znane również jako Festiwal Nowego Teatru, powracają w nowej odsłonie, Festiwal Arcydzieł planowany jest bowiem jako przestrzeń do refleksji nad wartościami klasycznymi w kontekście zjawisk współczesnych. Spektakle zaprezentują teatry z całej Polski. Nie zabraknie także okazji do spotkania z twórcami podczas rozmów o teatrze. 

Arcydzieła mają głos

Przez siedem lat teatr był bohaterem rzeszowskiego festiwalu. Pokazywał współczesne narzędzia komunikacji artystycznej. - Tym razem kierujemy swój wzrok w stronę arcydzieł, czyli takich dzieł literatury, które przemawiają do nas od bardzo dawna. Często są to setki lat - podkreślił Jan Nowara. - I wciąż mają coś ważnego do powiedzenia.

W poszukiwaniu oparcia

- Uznaliśmy, że w świecie, który dziś jest zagrożony, pozbawiony stałych punktów oparcia, warto znaleźć je w wielkiej literaturze, która stawia wiele ważnych pytań, roztrząsa wielkie dylematy, ale zarazem tworzy systemy wartości - zaznaczył nasz gość. - Warto, żebyśmy wobec tych systemów wartości starali się znaleźć. Dzisiejszy świat często nam ucieka tak szybko, że nie mamy czasu zastanawiać się nad ważnymi rzeczami.

Niecodzienne interpretacje

Obcowanie z klasyką może odbywać się na rozmaite sposoby, także poprzez niecodzienne interpretacje. Także tego można spodziewać się na festiwalu. - Będą tu przykłady bardzo różne. Pojawi się spektakl "Wujaszek Wania" Antoniego Czechowa w reżyserii Małgorzaty Bugajewskiej będący przykładem bardzo tradycyjnego – w najlepszym tego słowa sensie – spektaklu, który wygrał znakomity festiwal krakowski "Boską Komedię" i otrzymał też Grand Prix Festiwalu Sztuki Aktorskiej w Kaliszu w tym roku - opowiadał dyrektor festiwalu. - Będzie też bardzo spektakularny spektakl "Noce i dnie".


Czytaj także:


Posłuchaj
11:14 Poranek Dwójki Rzeszów 9 listopad 2022 09_34_06.mp3 Zaproszenie Festiwal Arcydzieł 2022 (Poranek Dwójki)

 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Jan Nowara (dyrektor Teatru im. Wandy Siemaszkowej)

Data emisji: 9.11.2022

Godzina emisji: 9.30

djr/kor

Czytaj także

Teatr im. S.I. Witkiewicza w Zakopanem. "Nowy sezon zaczęliśmy z przytupem"

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2022 12:02
- Trochę pół żartem, pół serio można powiedzieć, że zapomnieliśmy już o urlopie. 21 lipca zaczęliśmy z przytupem nowy, letni sezon artystyczny. To już po raz trzydziesty ósmy - mówił w "Poranku Dwójki" Andrzej Bienias, aktor Teatru im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Zakopanem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wspomnienia Jerzego Jarockiego. Przed południem "Ślub", potem mur berliński

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2022 13:00
- Gdyby mi w tej chwili jakikolwiek teatr europejski zaproponował "Ślub", chybabym odmówił… Na pewno bym odmówił - wyznał Jerzy Jarocki w jednej z gawęd, które usłyszeliśmy w cyklu "Głosy z przeszłości" na antenie radiowej Dwójki. Kolejne lata działalności wybitnego twórcy potwierdziły tę deklarację. Krakowski "Ślub" z 1991 roku, szósty w jego karierze, był ostatnią z jego realizacji tego dramatu.
rozwiń zwiń