"Zaklęte rewiry". Premiera Teatru Telewizji

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2023 11:20
- Niektórzy w niewybredny sposób mówili (...): "po co mierzyć się z ideałem, jakim jest film", ale weźmy poprawkę, to jest Teatr Telewizji, no i mamy 2023 rok - mówił w Dwójce aktor Sebastian Cybulski, którego w poniedziałek zobaczyliśmy w nowym spektaklu Teatru Telewizji - "Zaklętych rewirach" na podstawie powieści Henryka Worcella w adaptacji i reżyserii Adama Sajnuka.
Scena ze spektaklu Zaklęte rewiry
Scena ze spektaklu "Zaklęte rewiry"Foto: Arsen Petrovych/TVP
  • W poniedziałek odbyła się premiera spektaklu Teatru Telewizji "Zaklęte rewiry" na podstawie powieści Henryka Worcella w adaptacji i reżyserii Adama Sajnuka.
  • W 1975 roku zrealizowany został film "Zaklęte rewiry" w reż. Janusza Majewskiego, w koprodukcji polsko-czechosłowackiej.
  • Akcja rozgrywa się w latach 30. XX wieku w Krakowie, gdzie młody chłopak wspina się po szczeblach kelnerskiej kariery.

Z desek teatru przed kamery

Po jedenastu latach od premiery teatralnej Adam Sajnuk przygotował telewizyjną realizację przedstawienia Teatru WarSawy. To jednocześnie pożegnanie się z tytułem adaptacji teatralnej, w której od początku w rolę Adasia wcielał się nasz gość.

Tekst Henryka Worcella, na podstawie którego powstał spektakl "Zaklęte rewiry", nie był wcześniej wystawiany na innych scenach. Jego inscenizacja opiera się na realistycznej fabule i błyskotliwych dialogach, a formą nawiązuje do performance'u.

Klasyka kina a spektakl

Natomiast w 1975 roku zrealizowany został film "Zaklęte rewiry" w reż. Janusza Majewskiego, w koprodukcji polsko-czechosłowackiej. - To jest jeden z moich ukochanych filmów, na nim się wychowałem - nie krył Sebastian Cybulski.

- Na szczęście adaptacja książki na potrzeby sztuki bardzo odbiega od tego, co zrealizował pan Janusz Majewski. Jest oczywiście główna myśl, która została pokazana w filmie, jest w książce i u nas w spektaklu Teatru Telewizji też będzie - podkreślił aktor. - Jednakże staraliśmy się, żeby to nie było jeden do jednego. Proszę się nie spodziewać, że będą wierne kopie scen z filmu, bo książka jest gigantyczną kopalnią, z której czerpaliśmy.

Problem uniwersalny

Akcja rozgrywa się w latach 30. XX wieku w Krakowie. Młody chłopak wspina się po szczeblach kelnerskiej kariery. Restauracja, w której pracuje, staje się symbolem zamkniętego świata, rządzonego bezwzględnymi zasadami walki o pozycję i przetrwanie. 


Posłuchaj
12:04 POranek Dwójki TTV 9 styczeń 2023 09_31_10.mp3 Aktor Sebastian Cybulski o nowym spektaklu Teatru Telewizji "Zaklęte rewiry" (Poranek Dwójki)

 

Premiera spektaklu w Teatrze Telewizji dziś (9.01) w Programie 1 TVP o godz. 21.00.

[wykorzystano z materiałów prom. TVP]

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Sebastian Cybulski (aktor)

Data emisji: 9.01.2023

Godzina emisji: 9.30

pg/uk/kor

Czytaj także

Zakończył się XXI Festiwal "Dwa Teatry". "Sofokles po 2,5 tysiąca lat ma moc"

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2022 13:00
Słuchowisko "Edyp w Kolonos" Sofoklesa w reżyserii Mariusza Malca oraz spektakl telewizyjny "Król Edyp" Sofoklesa w reżyserii Jacka Raginisa-Królikiewicza zdobyły Grand Prix XXI Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" w Zamościu. - Jeżeli wygrywamy 2:0 z całą resztą dramaturgii, to znaczy, że Sofokles po 2,5 tysiąca lat ma moc - mówił Mariusz Malec.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marek Bukowski: "Krawiec" Mrożka to dzieło niezwykle skomplikowane

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2022 09:50
W Zamościu zakończył się XXI Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry". Przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański wręczył osobistą honorową nagrodę twórcom spektaklu telewizyjnego "Krawiec", wg sztuki Sławomira Mrożka, w reżyserii Marka Bukowskiego. - To dzieło niezwykle skomplikowane - mówi reżyser.
rozwiń zwiń