Michał Znaniecki: Metastasio był najbardziej płodnym twórcą operowym XVIII w.

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2023 12:57
- Pracując nad "Wesołą wdówką" w Białymstoku, pojechaliśmy z turystyczną wizytą do Supraśla. Zostałem przedstawiony burmistrzowi miasta, który jest historykiem. Dowiedziałem się od niego, że znaleziono sześć druków, ale i rękopisów tłumaczenia oper Metastasia - mówił w Dwójce Michał Znaniecki, reżyser teatralny i operowy, dyrektor artystyczny Festiwalu "Metastasio bez granic" w Supraślu.
Michał Znaniecki
Michał Znaniecki Foto: PR2

Festiwal słynnego librecisty w Supraślu

I Międzynarodowy Festiwal "Metastasio bez granic" odbędzie się w dniach 17-20 sierpnia. Na pomysł nowego wydarzenia wpadł Michał Znaniecki, zainspirowany tłumaczeniami librett słynnego Metastasia na język polski, które drukowane były w supraskim wydawnictwie ojców bazylianów.

Reżyser teatralny i operowy, na co dzień zastępca dyrektora ds. artystycznych Opery Wrocławskiej, zbudował bogaty program, który będzie rozwijany w kolejnych latach. Pierwsza odsłona festiwalu poświęcona zostanie mitowi o Kainie i Ablu.

Interdyscyplinarny program

Wśród wydarzeń festiwalowych znajdą się m.in.: happeningi uliczne, koncert "Kantyków Supraskich" w wykonaniu chóru OiFP, plenerowy spektakl teatralno-operowy "Metastasiana" oraz występ portugalskiego zespołu Divino Sospiro.


Posłuchaj
18:15 Poranek Dwójki znaniecki 31.07.2023.mp3 Michał Znaniecki o programie I Międzynarodowego Festiwalu "Metastasio bez granic" (Poranek Dwójki)

Plakat festiwalu "Metastasio bez granic" w Supraślu Plakat festiwalu "Metastasio bez granic" w Supraślu 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Michał Znaniecki (reżyser teatralny i operowy, dyrektor artystyczny Festiwalu "Metastasio bez granic")

Data emisji: 31.07.2023

Godz. emisji: 9.30

mo/pg

Czytaj także

Wojciech Bogusławski. Jeden z twórców polskiej opery narodowej

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2023 05:40
- Był towarzyski, odznaczał się ogładą i znajomością kilku języków obcych. Te cechy pomogły mu w prowadzeniu teatru – powiedziała prof. Anna Kuligowska-Korzeniewska. - Pokazał wiele swoich talentów. Nie krył swoich ambicji w dziedzinie opery. Można go śmiało nazwać jednym ze współtwórców polskiej opery narodowej. Wojciech Bogusławski zmarł 194 lata temu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tomasz Konieczny: Wotana traktuję jak członka mojej rodziny

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2023 21:00
- Policzyłem, że brałem udział w siedemnastu różnych produkcjach "Walkirii', jestem jedną z osób, które wykonywały tę partię najwięcej razy w historii. W Wotanie jest wszystko: zło i dobro, chęć władzy, ale i pokora oraz złamanie tego człowieka. W ostatnich latach mojej pracy o tym dużo się dowiedziałem, bardzo to osobiście przeżywam - mówił w Dwójce Tomasz Konieczny. 
rozwiń zwiń