Jedziemy na tabor!

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2023 10:00
Letnie miesiące to najlepszy czas, by spakować namiot, wygodne buty i ruszyć... do tańca! Zapraszamy na Tabor Kaliski: przestrzeń potańcówek, muzyki tradycyjnej i spontaniczności.
Audio
Plakat Taboru Kaliskiego 2023
Plakat Taboru Kaliskiego 2023Foto: Tabor Kaliski

MRaszewski leon Lewandowski Jagodziniec2015 czarnobiałe.JPG
Wspomnienie Leona Lewandowskiego - mistrza znad Prosny

Tabor Kaliski to terenowe spotkanie z wieloma gałęziami kultury wiejskiej w jednym miejscu i czasie. Potańcówki, muzyka, remiza, warsztaty, ostatni wiejscy mistrzowie… Działamy w trybie spontanicznym, bez zegarka. Bywa że Tabor się przemieszcza jak dawniej Cyganie, wtedy jest nieprzewidywalny jak chmura cumulonimbus, tak jest też tym razem. [mat. organizatora]

Mówiąc o Taborze Kaliskim, jak i muzycznym dziedzictwie regionu, nie sposób nie wspomnieć o Leonie Lewandowskim - wybitnym skrzypku, który przez lata przybliżał dźwiękowy pejzaż wsi, którego już nie uświadczymy. Muzykantów takich jak Lewandowski jest coraz mniej, na szczęście, wciąż można ich znaleźć.

- Możemy się cieszyć, że zdążyliśmy złapać moment, gdy Leon Lewandowski żył. mamy jeszcze kilku mistrzów. To Józef Tomczyk, jest także pięć śpiewaczek. One ratują tę sytuację bardzo mocno, trzeba pamiętać, że wszystko wywodzi się od śpiewu - wspominał Raszewski.

Wartością Taboru Kaliskiego jest przedstawiania tradycji muzycznych w ich naturalnym kontekście. To choćby "herbatka z mistrzynią" - ze śpiewaczką Janiną Blichtą - podczas której będzie można wypytać ją o wszystko, co ciekawi młodych adeptów śpiewu.

O Taborze Kaliskim rozmawialiśmy z organizatorem - Mateuszem Raszewskim.

Ponadto w Folkowym Poranku Dwójki:

  • Na srebrne ekrany weszła ukraińska animacja "Mavka i strażnicy lasu". Jest to adaptacja poetyckiego dramatu Łesi Ukrainki "Pieśń lasu" z początku XX wieku. Utwór wybitnej ukraińskiej pisarki opowiada się o pięknie przyrody, tajemnicach lasu i jego mieszkańcach, przeplata się w nim folklor ukraiński z mitycznymi postaciami i obrazami. Mavka… to animacja stworzona ze szczegółowym odwzorowaniem elementów ukraińskich tradycji, kultury i folkloru. To także opowieść o tym, jak ważna jest natura i co możemy zrobić, by ją chronić. O filmie Mariana Kril rozmawiała z reżyserem Ołehiem Małamużem. 
    Posłuchaj
    06:56 PORANEK DWÓJKI Dwojka 2023_08_05-07-48-14.mp3 "Mavka i strażnicy lasu" - wywiad z reżyserem (Dwójka/Poranek Dwójki)
     

  • W Beskidzie Śląskim i Żywieckim trwa 60. Tydzień Kultury Beskidzkiej. Jest to jeden z największych festiwali folklorystycznych w Polsce. W kilku miastach przez ponad tydzień odbywają się występy zespołów z całego świata. Jest to przegląd solistów, instrumentalistów, kapel i grup śpiewaczych, które kontynuują tradycje muzyczne swojego regionu. Pierwsze spotkanie muzykantów i śpiewaków z okolic odbyło się 60 lat temu. Festiwal potrwa do jutra. Na ostatnie koncerty z udziałem laureatów konkursów można się wybrać do Żywca, Wisły, Szczyrku, Makowa Podhalańskiego i Oświęcimia. Na miejscu była Mariana Kril.
    Posłuchaj
    07:50 PORANEK DWÓJKI Dwojka 2023_08_05-08-21-50.mp3 60. Tydzień Kultury Beskidzkiej (Dwójka/Poranek Dwójki)

    African Beats Festival 2023 African Beats Festival 2023
     
  • 11 sierpnia, pod Warszawą rozpocznie się festiwal African Beats. Tegoroczny line-up iskrzy od gwiazd afrykańskiego world music (Orchestra Baobab) oraz afrobeatu (Newen Afrobeat). Nie zabraknie też artystów z Polski wystąpią już za tydzień podczas W programie: koncerty, warsztaty, spotkania z podróżnikami. Więcej o formule wydarzenia opowiadał Oldze Pawińskiej jeden z organizatorów festiwalu: Jakub Malinowski.
    Posłuchaj
    07:11 PORANEK DWÓJKI Dwojka 2023_08_05-08-40-46.mp3 African Beats Festival 2023 (Dwójka/Poranek Dwójki)

    African Beats Festival to nie tylko muzyka. Program ułożony został tak, by angażować zmysły uczestników. W wydzielonej na festiwalu strefie Podróże posłuchamy opowieści podróżników, którzy przemierzyli Afrykę wzdłuż i wszerz. Pojawią się choćby założycielki Fundacji Dzieci Madagaskaru – Ankizy Gasy, pracujące na rzecz upowszechnienia edukacji wśród najmłodszych Malgaszów. Dominika i marcin Kozłowscy opowiedzą o wyprawie 60 tys. kilometów przez Afrykę, a od Piotra Bejrowskiego i Dominika Wieczorkiewicza dowiemy się, dlaczego hulajnoga jest najlepszym środkiem transportu do poznania Czarnego Lądu. Ponadto historie o szamanizmie w Burkina Faso, Zanzibarze łączącym światy Afryki i orientu i wiele, wiele innych!

    W strefie Kino wyświetlane będą wyselekcjonowane przez partnerski festiwal Afrykamera filmy produkcji afrykańskiej. Nie zabraknie warsztatów – od zajęć tanecznych i bębniarskich, poprzez śpiewacze, po te z wiązania turbanów.

    - Proces tworzenia line-upu to co najmniej 10 miesięcy pracy. Sondujemy dostępność artystów, którzy mogą być headlinerami. Żeby ich zaprosić trzeba wyłożyć odpowiednie środki – tłumaczył Jakub Malinowski. – Nie zawsze udaje się, by zespół, na którym nam zależy był dostępny w terminie festiwalu. To wypadkowa naszych upodobań, celów i możliwości artystów. Jesteśmy bardzo zadowoleni z tegorocznego line-upu. To topowe gwiazdy afrykańskiej muzyki!

    Ale nie tylko gwiazdy z Afryki odwiedzą African Beats pod Warszawą. Pojawi się także pięć polskich/międzynarodowych zespołów, promujących muzykę Czarnego Lądu w naszym kraju.


     

     

     
  • W cyklu "Pod gołym niebem" odwiedzamy Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej w Wasilkowie.


  • Kapela Napięcie wydaje EP-kę! Na krążku "Z daleka" zespół grający dotychczas przede wszystkim do tańca, ukazuje swoje nowe oblicze. Znani z wykonywania utworów z wielu subregionów województwa łódzkiego (szczególnie rawskiego) muzycy sięgają do Kurpiów. O swoim wydawnictwie opowiadali Maria i Łukasz Nizikowie z Kapeli Napięcie.
    Posłuchaj
    10:53 PORANEK DWÓJKI Dwojka 2023_08_05-09-14-03.mp3 Kapela Napięcie o EP-ce "Z daleka" (Dwójka/Poranek Dwójki)
     

Słuchaliśmy:

7.09 Antonio Vivaldi, Koncert skrzypcowy D-dur RV 211, III. Allegro Nicola Benedetti - skrzypce, Benedetti Baroque Orchestra (4:46)

7.16 Hajda Banda Polka sołowiej i polka brzeska

7.24 Seun Kuti African Soldier (5:14)

7.32 Paul McCartney, John Lennon Angel Heart, cz. I, rozdział 2b, Mother Nature’s Son Daniel Taylor, Sanford Sylvan, Mike Marshall, Matt Haimovitz (2:26)

7.36 Wernyhora Oj sobosiu sobosejko (4:06)

7.45 Gidon Kremer Kremerata Baltica Shigeru Umebayashi Yumeji’s Theme (3:19)

7.54 Susana Baca Maria Lando (5:35)

8.01 Biadio Marini, Scherzi e canzone op.5 III Con le stelle in Ciel che mai  Joyce Di Donato (mezzosopran) + Il pomo d'oro dyr. Maxim Emelyanchyev (4:44)

8.08 TRANSatlantyk Ninja (gorzalina)_Hejnały 2 (6:02)

8.19 Piotr Damasiewicz Into The Roots Ido se łowiecki (2:27)

8.28 Lambert Sad Seine (2:45)

8:33 Hajda Banda Tango od S. V. Malenczyka (5:09)

8.44 Orchestra Baobab Aline (4:02)

8.55 Derya Yildirim & Grup Simsek Nem Kaldi (5:13)

9.08 Napięcie Któż tam po kumorze - pieśń z Kurpi od Walerii Żarnoch (4:04)

9.22 Napięcie Kujawiak z Łowickiego od Sławka Czekalskiego (5:39) 9.27 Piękna Kompania Wiązanka z Taboru 2022

9.37 Bela Bartok Trzy wegierskie piesni ludowe z Csík, I. Paw. Rubato Víkingur Ólafsson (1:10)

9.46 Tautumeitas Raudi raudi (3:49)

9.51 Lucien Johnson Magnificent Moon (6:10)

***

Tytuł audycji: folkowy Poranek Dwójki 

Prowadził: Piotr Kędziorek

Data emisji: 5.08.2023

Godzina emisji: 9.30