- W Dniu Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu oraz w Dniu Flagi Ukrainy rozmawialiśmy o filmie dokumentalnym w reżyserii Hanny Berehovej "HerSons".
- "HerSons" to historia czterech mieszkańców Chersonia porwanych i wywiezionych na Krym, a potem osadzonych w moskiewskim więzieniu - Lefortowie.
- Naszymi gośćmi byli Kateryna Leontieva, koordynatorka w Centrum im. Lemkina, oraz Jakub Kiersikowski z Instytutu Pileckiego.
Ocalić świadectwa zbrodni
Jakub Kiersikowski mówił o powołaniu Centrum im. Lemkina przez Instytut Pileckiego. - Bezpośrednio po agresji Rosji na Ukrainę 24 lutego 2022 roku zapadła decyzja o dokumentowaniu zbrodni żołnierzy rosyjskich na cywilach na ukraińskim terytorium. Chcemy te świadectwa ocalić i zapoznawać z nimi świat - podkreślił.
Rafał Lemkin - patron centrum
Dodał, że wybór patrona centrum był oczywisty. - Rafał Lemkin był prawnikiem polskiego pochodzenia. Jego całe życie było poświęcone temu, aby Organizacja Narodów Zjednoczonych uchwaliła Konwencję o ludobójstwie, przywołującą tę definicję do prawa międzynarodowego. Stało się to 9 grudnia 1948 roku, a potem dokument ratyfikowała większość państw zrzeszonych w ONZ - mówił Jakub Kiersikowski.
Relacje naocznych świadków wydarzeń
Kateryna Leontieva powiedziała, że świadectwa rosyjskich zbrodni na Ukrainie są zbierane w różny sposób. - Powstała obszerna ankieta, według której rozmawiamy ze świadkami. Czasem pracujemy w ośrodkach dla uchodźców w Polsce, mamy też zespół, który jeździ na tereny okupowane, tworzy dokumentację wideo - mówiła. - Jedynym warunkiem takich rozmów jest fakt, że są to naoczni świadkowie wydarzeń - zaznaczył Jakub Kiersikowski.
12:21 2023_08_23 16_44_10_Dwojka_Wybieram_Dwojke.mp3 "HerSons" - wyjątkowy dokument o porwanych z ukraińskiego Chersonia (Wybieram Dwójkę)
Jak czytamy w opisie filmu: Na Krymie i w Chersoniu byli bici, torturowani prądem elektrycznym i poddawani wielu innym torturom. Ich bliscy cały czas nie mają z nimi kontaktu. Jednej z tych rodzin udało się załatwić płatnego rosyjskiego prawnika i od czasu do czasu otrzymywać informacje, reszta po prostu żyje w kompletnej próżni informacyjnej. Aresztowani nie są jeńcami wojennymi, bo byli zatrzymani jako cywile, więc nie ma ich na listach do wymiany. Zgodnie z międzynarodowymi konwencjami Rosjanie powinni byli ich natychmiast zwrócić, ale zamiast tego porwali do Rosji i sądzą jako terrorystów. Śledząc ich losy, poznajemy mechanizmy łamania praw człowieka przez Federację Rosyjską: od nieuzasadnionego zatrzymania po fizyczne wyniszczenie. Cała narracja filmu jest oparta na świadectwach zebranych przez Centrum Lemkina.
***
Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę
Prowadził: Jakub Kukla
Goście: Kateryna Leontieva (koordynatorka w Centrum Dokumentowania Zbrodni Rosyjskich w Ukrainie im. Rafała Lemkina), Jakub Kiersikowski (Instytut Pileckiego)
Data emisji: 23.08.2023
Godzina emisji: 16.45
mo