Żywe archiwa z planety Ziemia

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2011 19:27
Wystawa "Statek kosmiczny Ziemia" w toruńskim CSW oraz projekt "Żywe archiwa" Fundacji Archeologii Fotografii.
Audio
  • Kuratorka Dobrila Denegri o wystawie "Statek kosmiczny Ziemia"

W czwartkowym "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy o "Żywych archiwach". To wieloletnie przedsięwzięcie Fundacji Archeologia Fotografii. Jego celem jest wpisywanie klasyków fotografii w ogólną historię sztuki i kultury, poprzez reinterpretacje dokonywane przez artystów współczesnych. Jako pierwsza pokazana zostanie wystawa "Mały Człowiek/Oczekiwanie" Zofii Rydet i Julii Staniszewskiej. O przedsięwzięciu opowiadała Karolina Lewandowska - prezeska Fundacji Archeologia Fotografii.

- Chodzi nam przede wszystkim o to, żeby ożywiać tradycję, wpisywać fotografię w ogólną historię sztuki. Ale także o to, żeby dowiadywać się, co młodzi twórcy sądzą o tych fotografiach. Interpretacje, które robią współcześni artyści poprzez wybór czy stworzenie nowej pracy, będącej w dialogu, są zupełnie inne, niż te proponowane przez kuratorów i historyków sztuki - mówiła Karolina Lewandowska.

Zaprosiliśmy także Państwa do Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu na wystawę "Statek kosmiczny Ziemia". To pierwsza międzynarodowa ekspozycja nowej kuratorki CSW - Dobrili Denegri. Inspiracją dla jej stworzenia była twórczość i działalność Richarda Buckminster Fullera.

Dobrila Denegri opiera swoje pomysły na dwóch zasadach - po pierwsze wystawy mają mieć charakter międzynarodowy, interdyscyplinarny i innowacyjny, a po drugie CSW nie ma być tylko muzeum czy galerią do prezentowania sztuki, ale przede wszystkim ośrodkiem ciągle rozbudowującym swoje cenne kolekcje.

- Wystawa dedykowana jest Toruniowi i osobie Mikołaja Kopernika, który jest patronem ludzi, którzy odważyli się mysleć inaczej i potrafili trwale zmienić nasze postrzeganie przestrzeni - mówiła kuratorka Centrum Sztuki Współczesnej, z którą rozmawiała Iwona Rzeszotek. Wystawa zwraca uwagę na dwa niezwykle ważne osiągnięcia ludzkości, które można porównać do "przewrotu kopernikańskiego" - wynalezienie statku kosmicznego i internetu. Ekspozycje mozna odwiedzać do 22 maja.

Audycję przygotował Piotr Kędziorek.

Czytaj także

Odkurzcie stare klisze (galeria zdjęć)

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2010 17:52
Fundacja "Archeologia Fotografii" realizuje pionierski na polskim gruncie projektu, mający na celu popularyzację idei archiwizacji zbiorów fotograficznych oraz odnalezienie i promocję ciekawych kolekcji prywatnych.
rozwiń zwiń