Wspominamy aktorkę Zofię Merle. "Była mistrzynią wyrazistego epizodu"

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2023 10:09
W środę (13.12) w wieku 85 lat zmarła Zofia Merle. - Zarówno w teatrze, jak i w filmie czy telewizji, gdzie często występowała w duecie ze swoim przyjacielem Stanisławem Tymem, była mistrzynią drugiego planu, mistrzynią wyrazistego epizodu - mówił w Dwójce Rafał Dajbor, aktor i dziennikarz, autor książek "Jak u Barei, czyli kto to powiedział" i "Mój mąż jest z zawodu dyrektorem, czyli jak u Barei 2".
Zofia Merle zagrała niezliczoną liczbę ról drugoplanowych, występowała w doskonale pamiętanych serialach telewizyjnych i produkcjach filmowych
Zofia Merle zagrała niezliczoną liczbę ról drugoplanowych, występowała w doskonale pamiętanych serialach telewizyjnych i produkcjach filmowychFoto: PAP/Afa Pixx/Krzysztof Wellman
  • Zofia Merle swoją przygodę z teatrem rozpoczęła w warszawskim Studenckim Teatrze Satyryków. Najdłużej grała w warszawskim Teatrze Komedia - ponad 20 lat. 
  • Wielu znanych reżyserów zatrudniało ją do ról komediowych. U Stanisława Barei zagrała w filmach "Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz?" i "Miś" oraz w serialach "Alternatywy 4" czy "Zmiennicy".
  • Aktorka wzięła także udział w ponad 40 produkcjach Teatru Polskiego Radia.
  • Odeszła w wieku 85 lat w Szpitalu Wolskim w Warszawie, po długiej i ciężkiej chorobie.

Zofia Merle urodziła się 30 marca 1938 roku w Warszawie. Swoją przygodę z teatrem rozpoczęła w warszawskim Studenckim Teatrze Satyryków (STS). 

Zofia Merle - od amatorki do aktorki

- Sama mówiła, że myślała, że podczas studiów powygłupia się trochę na scenie. Tymczasem ani się obejrzała, a już "dotykała" emerytury jako aktorka. STS był teoretycznie studenckim, amatorskim teatrzykiem, który swoją rangą artystyczną przebijał kilka zawodowych teatrów. Z czasem też się uzawodowił. Lwia część artystów STS-u stała się podporami różnych warszawskich teatrów i polskiego filmu. Tam zaczęła się również znajomość Zofii Merle ze Stanisławem Tymem - opowiadał Rafał Dajbor.

Mistrzyni epizodów na pierwszym planie

Zofia Merle zagrała niezliczoną liczbę ról drugoplanowych, występowała w doskonale pamiętanych serialach telewizyjnych i produkcjach filmowych. Na swoim koncie miała też główną rolę dramatyczną, w niemieckim filmie "Auf Wiedersehen Amerika" (1993).

- Tak to czasami jest, że polscy aktorzy mają w kraju pewien wizerunek i nagle na to wszystko wchodzi reżyser zagraniczny, który dostrzega w aktorze coś innego i obsadza go zupełnie inaczej, niż to robili polscy reżyserzy. I to jest właśnie m.in. przypadek Zofii Merle - tłumaczył gość "Poranka Dwójki".

Specjalność: komedia

Wielu znanych reżyserów zatrudniało Merle do ról komediowych - między innymi to dzięki niej filmy te zyskiwały dużą popularność. Wśród tych tytułów wymienić można choćby dzieła Stanisława Barei: "Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz?", "Miś", "Alternatywy 4" czy "Zmiennicy".

Aktorka pojawiła się również w kontynuacji "Misia", czyli w "Rozmowach kontrolowanych" Sylwestra Chęcińskiego, a później - niejako z rozpędu - w trzeciej części tryptyku o Ryszardzie Ochódzkim pt. "Ryś" w reżyserii Stanisława Tyma (który grał główną postać męską).


Posłuchaj
08:20 Poranek Dwójki dajbor 14.12.2023.mp3 Aktor i dziennikarz Rafał Dajbor wspomina Zofię Merle (Poranek Dwójki) 

W swojej bogatej karierze Zofia Merle współpracowała również z tak cenionymi reżyserami, jak Andrzej Barański, Jerzy Antczak, Kazimierz Kutz, Jan Rybkowski, Wojciech Jerzy Has, Robert Gliński, Marek Koterski, Łukasz Wylężałek, Andrzej Kondratiuk czy Janusz Kondratiuk. Tych filmów, kinowych i telewizyjnych, razem z serialami było grubo ponad sto.

Teatr w każdej postaci

Najdłużej Zofia Merle była związana z warszawskim Teatrem Komedia - ponad 20 lat. Współpracowała także z Teatrem Dramatycznym w Elblągu, do którego ściągnął ją Stanisław Tym.

Zofia Merle wzięła udział w 46 produkcjach Teatru Polskiego Radia. Występowała także na deskach Teatru Telewizji.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Rafał Dajbor (aktor, dziennikarz i autor książek)

Data emisji: 14.12.2023

Godz. emisji: 8.10

polskieradio.pl/pg

Czytaj także

Anna Seniuk: Leonard Pietraszak był samą prawdą

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2023 17:50
- Był samą prawdą, wszystkie role były niezwykle prawdziwe i dojmujące. A na planie był wspaniałym, uroczym kolegą. Kiedy to mówię, uśmiecham się i do państwa, do siebie, i do wspomnień, ponieważ chciałabym, żeby to było piękne wspomnienie o nim - tak o zmarłym (1.02) aktorze filmowym i teatralnym Leonardzie Pietraszaku mówiła jego koleżanka po fachu Anna Seniuk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej Precigs nie żyje - aktor zmarł w wieku 74 lat

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2023 10:20
Nie żyje Andrzej Precigs, aktor teatralny i filmowy, a także reżyser dubbingu.
rozwiń zwiń