Tkanina. Codzienna i wyjątkowa

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2023 10:00
Obcujemy z nią na co dzień, rozściełając obrus czy dywan. Z drugiej strony, jej artystyczne oblicze potrafi wprawić w zdumienie (jak choćby wielkie Abakany). Tkanina. Przyjrzyjmy się jej z Katarzyną Jasiołek, autorką książki „Tkanina. Sztuka i rzemiosło”. 
Audio
  • Katarzyna Jasiołek o książce "Tkanina. Sztuka i rzemiosło" (Dwójka/Poranek Dwójki)
Pracownia tkaniny, ilustracja z książki Tkanina. Sztuka i rzemiosło
Pracownia tkaniny, ilustracja z książki „Tkanina. Sztuka i rzemiosło”Foto: wyd. Marginesy

Tkanina – traktowana często jako niższa forma sztuki – leży na pograniczu malarstwa czy rzeźby, ale dysponuje też własnymi środkami wyrazu. Wysoką rangę zyskała dzięki wybitnym artystkom światowego formatu, jak choćby Magdalena Abakanowicz i Jolanta Owidzka. Jednocześnie tkanina pozostała bliska zwykłym ludziom – w każdym domu obecne przecież były dywany, gobeliny, zasłony, makaty…

Katarzyna Jasiołek omawia wycinek wielkiej historii tkaniny, ale za to bardzo ważny – ponieważ właśnie polscy artyści zrewolucjonizowali światową tkaninę artystyczną. Zaczyna opowieść od dwudziestolecia międzywojennego i działalności Spółdzielni Artystów Plastyków „Ład”, słynącej głównie z kilimów i żakardów. Pisze także o kilimie zakopiańskim, którego tradycja sięga czasów powojennych [mat. wydawcy].


Ponadto w folkowym Poranku Dwójki: 

  • W Starej Szkole, w Biórkowie Wielkim małżeństwo Słowińskich odświeża tradycje Herodów wespół z lokalną Orkiestrą Dętą Sygnał. W tym roku ograniczają się jedynie do próby czytanej, za to na przyszły - zapowiadają wielką premierę! Jak wyglądało pierwsze kolędowanie w Biórkowie?
Posłuchaj
08:13 PORANEK DWÓJKI Dwojka 2023_12_30-07-44-06.mp3 Herody w Starej Szkole w Biórkowie Wielkim (Dwójka/Poranek Dwójki)

  • Świąteczne aranżacje są od lat tradycją Muzeum Etnograficznego w Toruniu. Do święta Trzech Króli można oglądać wystawy, które przygotowano w chałupach na terenie skansenu. Ale wato zajrzeć także do młodszego oddziału, czyli do Wielkiej Nieszawki gdzie działa Olenderski Park Etnograficzny.
Posłuchaj
08:48 PORANEK DWÓJKI Dwojka 2023_12_30-08-17-55.mp3 Świąteczne aranżacje w Olenderskim Parku Etnograficznym (Dwójka/Poranek Dwójki)

 

  • Joszko Broda opowiada o projekcie „Poczuj – od dźwięku do emocji”.

    Poczuj Poczuj

    Instytut Transmisji Kulturowej to fundacja, którą założyli Joszko Broda z żoną Deborą. Ostatnio przygotowała projekt „Poczuj – od dźwięku do emocji”. W nazwie wykorzystana jest dwuznaczność słowa „czuć”. W gwarze Beskidu Śląskiego „czuć” znaczy tyle co „słuchać”, tłumaczy nasz rozmówca – Joszko Broda. Ale tytułowe czucie nawiązuje także do emocji. Dlaczego?

    W swoim projekcie Broda skupił się na międzypokoleniowym przekazie kulturowym

    - Kulturę przekazuje się przez emocje. Tak zwana kultura ludowa jest silna, kiedy jest przekazywana przez emocje. Jeśli to przekaz rodzinny: rodzice-dzieci, dziadkowie-wnuki, kultura zawiera tę najbardziej dla niej korzystną siłę. Zawiera w sobie wszystkie kody kulturowe, a pokolenie, które je odbiera, łapie więź z poprzednimi pokoleniami – podkreśla Joszko Broda. – Są takie badanie, wskazujące, że w wielu kulturach na świecie, gdy mama chce ukoić dziecko, nuci mu melodię, którą słyszała w dzieciństwie od swojej mamy. Kiedy ten proces jest naturalny – dajemy to, co sami otrzymaliśmy… Od tego wyszliśmy w projekcie „Poczuj – od dźwięku do emocji”, ale używając do tego instrumentów.

    Według Joszka Brody każdy instrument tradycyjny ma swoje role i przeznaczenie. Nasz rozmówca przypomina sobie, jak jego ojciec – Józef Broda – buduje instrumenty pod konkretne pieśni.

    - Gram na fujarkach, drumlach, rogach, całym tym „chruście pasterskim”. Budujemy instrumenty pod konkretne melodie. Czyli pod konkretną emocję, którą chcemy tą melodią uzyskać…

    W swoim programie Joszko Broda chce – poprzez konkretne melodie i instrumenty – wyposażyć najmłodszych słuchaczy w „linki” do źródeł, a tym samym – do nich samych.

    - Słuchacz może odnaleźć siebie w jakichś emocjach lub przyporządkować się do jakiegoś instrumentu. A ponieważ każdy człowiek jest inny, to nie jest tak, że w każdym dany instrument wywoła konkretne emocje. Dla jednych będzie to melodia kojąca, u innych wywoła strach… To niezwykłe procesy, odwołujące się do tego, co nosimy w sercu, co przezywaliśmy.

    Z melodiami „dla emocji” Joszko Broda odwiedzał szkoły na Śląsku i Lubelszczyźnie. Teraz każdy może spróbować odnaleźć swoje „czucie” w dźwiękach pasterskich instrumentów.

    - Stworzyliśmy grę „Poczuj”, dostępną na stronie Instytutu Transmisji Kulturowej. Można posłuchać instrumentów, zobaczyć na zdjęciu jak wyglądają i dostosować sobie dźwięk do swojej emocji. A nawet zbudować całe utwory, bo można tych instrumentów słuchać w większej liczbie naraz! – mówi Joszko Broda z uśmiechem.

    Dlaczego projekt może być interesujący dla każdego? Ponieważ dźwięki ułatwiają mówienie o emocjach i rozpoznawanie ich, podnosi artysta. To bardzo otwierające, choć niełatwe dla wielu osób.

    Posłuchaj
    11:45 PORANEK DWÓJKI Dwojka 2023_12_30-08-35-12.mp3 Joszko Broda o projekcie Poczuj – od dźwięku do emocji (Dwójka/Poranek Dwójki)


  • Przypomnimy karnawałowy cykl Pierwsze Kroki. Na pierwszy ogień – Polska – opowiada choreograf i tancerz: Mariusz Żwierko z zespołów Pieśni i Tańca „Kurpie Zielone” i Woda na Młyn

  • Wspólne śpiewanie i granie piosenek, własnych czy ulubionego wykonawcy, to świetny sposób na spędzanie wolnego czasu i rozwijanie talentów i ekspresji artystycznej dzieci. Dlatego Radiowe Centrum Kultury Ludowej oraz Polskie Radio Dzieciom od 4 lat zapraszają do  udziału w konkursie Nasze Muzyczne Źródełko. Skierowany on jest do wszystkich dzieci do 15. roku życia, do muzykujących rodzin i zespołów amatorskich. Wczoraj w studiu im Agnieszki Osieckiej odbył się Uroczysty Koncert Laureatów konkursu Nasze Muzyczne Źródełko. Na próbę generalną wybrała się Agnieszka Ciecierska.
Posłuchaj
07:30 PORANEK DWÓJKI Dwojka 2023_12_30-09-12-57.mp3 Relacja z próby do Uroczystego Koncertu Laureatów Naszego Muzycznego Źródełka(Dwójka/Poranek Dwójki)

 

***

Tytuł audycji: folkowy Poranek Dwójki 

Prowadził: Piotr Kędziorek

Data emisji: 30.12.2023

Godzina emisji: 9.30