Film "Szukając nadziei" - jak dramat choroby przekuć w godne życie

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2024 10:00
- Właściwie chodzi o możliwości zwalczenia wykluczenia. Problemem ludzi dotkniętych trądem nie jest sama choroba, można ją wyleczyć, cała kuracja kosztuje 50 dolarów. Hańbą współczesnego świata jest to, że ta choroba wciąż istnieje, że są nowe zachorowania. Problemem jest wykluczenie - mówił w Dwójce Krzysztof Renik.
Szukając nadziei to tytuł filmu Elżbiety Dziuk i Krzysztofa Renika o wykluczeniu chorych na trąd i osób pochodzących z rodzin trędowatych w Indiach
"Szukając nadziei" to tytuł filmu Elżbiety Dziuk i Krzysztofa Renika o wykluczeniu chorych na trąd i osób pochodzących z rodzin trędowatych w IndiachFoto: materiały promocyjne
  • W "Poranku Dwójki" spotkaliśmy się z dziennikarzami, podróżnikami, filmowcami i fotografami - Elżbietą Dziuk i Krzysztofem Renikiem.
  • Okazją do rozmowy jest film "Szukając nadziei".
  • To opowieść o Polakach-opiekunach ludzi dotkniętych w Indiach trądem.
  • Film zostanie pokazany 30 stycznia w Muzeum Azji i Pacyfiku.

"Szukając nadziei" - jak dramat choroby przekuć w godne życie

"Szukając nadziei" to fotograficzno-filmowa relacja o tym, jak nieszczęście i dramat choroby można przekuć w godne życie, w którym jest miejsce na uśmiech. Także na dziecięcą radość z bezpiecznego życia i nauki. - Właściwie chodzi o możliwości zwalczenia wykluczenia. Problemem ludzi dotkniętych trądem nie jest sama choroba; można ją wyleczyć, cała kuracja kosztuje 50 dolarów. Hańbą współczesnego świata jest to, że ta choroba wciąż istnieje, że są nowe zachorowania. Problemem jest wykluczenie - podkreślił Krzysztof Renik.

Wykluczenie nie tylko chorych, również osób z rodziny dotkniętej tą chorobą

Dodał, że chodzi o wykluczenie chorych na trąd i osób pochodzących z rodzin trędowatych. - Niekoniecznie trzeba być zakażonym, można być wykluczonym tylko dlatego, że jest się dzieckiem wychowywanym w rodzinie dotkniętej tą chorobą - stwierdził rozmówca Pawła Siwka.

Czytaj też:

Dr Helena Pyz i jej bezpłatna przychodnia

Elżbieta Dziuk zaznaczyła, że chorymi opiekują się osoby wykształcone medycznie. - Film opowiada o dwójce lekarzy: ojcu Adamie Wiśniewskim i dr Helenie Pyz. Aby pomagać trędowatym, nauczyli się leczyć tę chorobę i spędzili wśród tych osób kilkadziesiąt lat. Dr Helena Pyz zajmuje się tymi ludźmi już ponad 30 lat, prowadzi przychodnię, w której przyjmuje bezpłatnie. Osoba chora na trąd nie zostanie przyjęta przez żadnego lekarza w Indiach. Gdyby inni pacjenci się dowiedzieli, że przyjął taką osobę, więcej do niego nie przyjdą, tak bardzo się obawiają trądu - mówiła. - To wykluczenie dotyczy również leczenia chorych na trąd, dlatego ta przychodnia w tym ośrodku jest taka ważna - dodała.

Założycielem ośrodka był ksiądz Adam Wiśniewski

- Ten ośrodek jest ważny również dlatego, że mieszkają tam dzieci z rodzin dotkniętych trądem. Mogą tam zdobywać wykształcenie, mogą się uczyć, a dzięki temu ta skala wykluczenia staje się zdecydowanie mniejsza. Założycielem ośrodka w 1969 roku był ksiądz Adam Wiśniewski. Wcześniej przez wiele lat uczył się, jak zwalczać choroby tropikalne - najpierw w Polsce, a potem w Paryżu w Instytucie Pasteura - a także zdobywał wiedzę na uczelniach medycznych w południowych Indiach - mówił Krzysztof Renik.

Dzień Chorych na Trąd - ostatnia niedziela stycznia

Przypomnijmy, że ostatnia niedziela stycznia to w światowym kalendarzu Dzień Chorych na Trąd. Choroba nadal występuje w Indiach i Indonezji - ponad 70 proc. nowych przypadków zachorowań na trąd przypada na kraje azjatyckie.


Posłuchaj
14:47 2024_01_30-09-31-44_PR2_Poranek_Dwojki.mp3 Film "Szukając nadziei" - jak dramat choroby przekuć w godne życie (Poranek Dwójki)

 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Goście: Elżbieta Dziuk i Krzysztof Renik (dziennikarze, podróżnicy, filmowcy i fotografowie)

Data emisji: 30.01.2024

Godzina emisji: 9.30

mo/kul/kor-wm