- Historia Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego sięga 1996 roku. Dotychczas odbył się on 11 razy, ostatnio w 2018 roku.
- Organizowany w Warszawie konkurs należy do The World Federation of International Music Competitions oraz do The European Union of Music Competitions for Youth.
- O tegorocznej odsłonie wydarzenia opowiadał w "Poranku Dwójki" Lech Dzierżanowski, zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca ds. muzyki.
To pierwszy i jedyny konkurs, w którego programie znajdują się wszystkie kompozycje prezentujące wiolonczelę w roli głównej autorstwa Witolda Lutosławskiego. Uzupełnieniem są najważniejsze i najbardziej reprezentatywne utwory wiolonczelowe w szerokim zakresie stylistycznym - od baroku do muzyki współczesnej.
Profesorowie Michalik i Pałosz - ojcowie Konkursu im. W. Lutosławskiego
- Konkurs powstał w 1996 roku z inicjatywy przede wszystkim dwóch osób: prof. Kazimierza Michalika, który był mózgiem całego pomysłu i skupił wokół siebie całe środowisko wiolonczelistów, których wychował, oraz prof. Bogdana Pałosza - fizyka, który był związany z muzyką poprzez syna wiolonczelistę - tłumaczył Lech Dzierżanowski.
Podobnie jak w poprzednich odsłonach konkursu, w tym roku również uczestnicy obowiązkowo wykonają dwa utwory Lutosławskiego: Wariację Sacherowską na wiolonczelę solo oraz - w finale - Koncert na wiolonczelę i orkiestrę.
Podniesiona granica wieku dla uczestników i znakomite jury
Nowością będzie podwyższony górny wiek uczestników - dopuszczeni są wszyscy ci, którzy w dniu 1 marca 2024 roku nie będą mieli ukończonych trzydziestu lat.
Przewodniczącym jury będzie prof. Krzysztof Jakowicz. - Poza tym w jury mamy czołówkę polskich wiolonczelistów, którzy nie zawsze dotychczas bywali razem, a teraz będziemy mieć ze sobą Andrzeja Bauera i Tomasza Strahla, a także laureata konkursu Marcina Zdunika i jedyną kobietę w tym gronie, Magdalenę Bojanowicz - wymieniał gość "Poranka Dwójki".
13:06 Poranek Dwójki dzierżanowski 14.02.2024.mp3 Lech Dzierżanowski o 12. Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. W. Lutosławskiego (Poranek Dwójki)
Termin nadsyłania zgłoszeń mija 20 lutego br. Konkursowe przesłuchania ruszą 1 maja w Filharmonii Narodowej. Finały zaplanowano w dn. 10-11 maja, a dzień później odbędzie się Koncert Laureatów połączony z galą rozdania nagród.
Organizatorem nadchodzącej odsłony konkursu jest Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, a współorganizatorem jego wieloletni twórcy, Fundacja Na Rzecz Promocji Młodych Wiolonczelistów.
***
Tytuł audycji: Poranek Dwójki
Prowadził: Paweł Siwek
Gość: Lech Dzierżanowski (zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca ds. muzyki)
Data emisji: 14.02.2024
Godz. emisji: 8.35
pg/wmkor