Legenda "Solidarności"

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2011 22:01
Biografia Anny Walentynowicz oraz wystawa w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.
Audio
  • Tomasz Jastrun o swojej książce "Życie Anny Walentynowicz"
  • O wystawie "Szlachetne zdrowie" opowiada jej kurator Tadeusz Fercowicz

W poniedziałkowym "Poranku Dwójki" gościliśmy Tomasza Jastruna, a pretekstem spotkania była jego książka o legendarnej postaci "Solidarności" - "Życie Anny Walentynowicz", którą Dwójka objęła patronatem medialnym. Książka ukazała się po raz pierwszy w 1985 roku nakładem podziemnej Niezależnej Oficyny Wydawniczej. Dzieje tytułowej bohaterki, spisane na podstawie jej własnej relacji, obejmują okres do 1984 roku i pozostają w wersji niezmienionej, to jest takiej, jaką Anna Walentynowicz zgodziła się opublikować w NOW.

Drugie wydanie poszerzono jedynie o wstęp, dopisany przez Tomasza Jastruna w styczniu 2011 roku. Większość relacji tytułowej bohaterki dotyczy przełomowego okresu - Sierpnia 1980, ale też pierwszych, bardzo trudnych lat po przełomie. Anna Walentynowicz była jedną z najważniejszych postaci, które doprowadziły do przemian w Polsce lat 80. relacje oddają powszechnie panujące nastroje, emocje, nadzieje, oczekiwania czy wreszcie wielkie rozczarowania, jakie towarzyszyły kolejnym zmianom i przemianom. Anna Walentynowicz zmarła 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie lotniczej w Smoleńsku.

- Puenta w postaci tej strasznej katastrofy jest dobrym momentem, aby przypomnieć tę postać. Dla nas inteligentów uosabiała los prostego człowieka, robotnika, który tez razem z nami tę wolność wywalczył. Pani Anna była niezwykła w swojej prawości, nieustępliwości i współodczuwaniu - powiedział Tomasz Jastrun.

Rozmawialiśmy też z kuratorem Tadeuszem Fercowiczem na temat otwieranej dziś wystawy zabytków związanych z dawną medycyną w Muzeum Narodowym we Wrocławiu - "Szlachetne zdrowie….". Wystawa przygotowana została z okazji 200. rocznicy powstania we Wrocławiu medycyny uniwersyteckiej. Będzie można na niej zobaczyć sprzęty lekarskie i apteczne. Dużą atrakcją będą specjalnie wypożyczone na tę wystawę z wrocławskiej Akademii Medycznej woskowe mulaże (odlewy) dermatologiczne, m.in. twarzy trędowatego. Prezentowana będzie także kolekcja okolicznościowych medali, upamiętniających sławnych lekarzy m.in. Roberta Kocha odkrywcę prątka gruźlicy i przecinkowca cholery czy zapomnianego dziś Karla de Graefe twórcę chirurgii plastycznej. Ekspozycja będzie otwarta do 12 czerwca.

Audycję prowadził Marcin Pesta.

Czytaj także

Anna Walentynowicz

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2011 10:27
Ikona Solidarności
rozwiń zwiń