Polskie Radio
Section05

gruźlica

Katherine Mansfield. "Bezwzględność w patrzeniu na życie i na śmierć"

– To jest pisarstwo, które ekstatycznie zanurza się w istnieniu. Jednocześnie cieniem na tej twórczości kładzie się świadomość końca, krótki horyzont spowodowany przez chorobę autorki – mówiła tłumaczka Magdalena Heydel o prozie Katherine Mansfield. 9 stycznia br. mija 102. rocznica śmierci tej znakomitej nowozelandzkiej pisarki.
Zobacz więcej na temat:  Wielka Brytania Anglia Nowa Zelandia literatura opowiadanie filozofia

Rewolucja pod szkiełkiem. Robert Koch i jego bakterie

Zarazki wywołujące choroby? W XIX wieku większość lekarzy odrzucało taką możliwość. Bardziej atrakcyjna wydawała się teoria samorództwa sprzed 2200 lat. Ideę tę obalił Ludwik Pasteur, ale dopiero Robert Koch w naukowy sposób udowodnił chorobotwórczość niektórych drobnoustrojów.
Zobacz więcej na temat:  Robert Koch bakterie Wrocław Niemcy epidemia wąglik nagroda Nobla medycyna lekarz choroby zakaźne choroba choroby płuc HISTORIA

Sokołowsko - jedno z pierwszych sanatoriów na świecie. "To miejsce przełomowe dla medycyny"

W połowie XIX wieku we wsi Görbersdorf dr Hermann Brehmer utworzył pierwsze sanatorium. Miejsce to jest znane fanom Olgi Tokarczuk i "Empuzjonu". Dlaczego Sokołowsko - bo tak nazwano to miejsce - było fenomenem w tamtych czasach? Opowiedzieli nam o tym: prezes Fundacji Sztuki Współczesnej "In Situ" - Zuzanna Fogtt oraz animator kultury i przewodnik po tym miejscu - Tomasz Gładki.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Monika Zając muzeum Sokołowsko

Wynalazek afrykańskich lekarzy: wystarczy kaszlnąć, a aplikacja zdiagnozuje, czy masz gruźlicę

Kenijski Instytut Badań Medycznych (KEMRI) w Nairobi zaprezentował aplikację, która po odsłuchaniu nagrania kaszlu pozwala stwierdzić, czy osoba badana cierpi na gruźlicę, czy nie. W identyfikacji rodzaju kaszlu pomaga sztuczna inteligencja, która analizuje widmo dźwiękowe kaszlu. To może być ważny wynalazek, który pozwoli wychwycić osoby jeszcze we wczesnej fazie gruźlicy, co z kolei daje szanse na wyraźne ograniczenie jej rozprzestrzeniania.
Zobacz więcej na temat:  zdrowie aplikacja mobilna sztuczna inteligencja WHO Światowa Organizacja Zdrowia Paweł Turski Justyna Grabarz Trójka

DeepFake w walce z dezinformacją

W erze cyfrowej, gdzie technologia deepfake staje się coraz bardziej zaawansowana, naukowcy podejmują wyzwanie stworzenia metod, które pomogą odróżnić prawdziwe treści od manipulowanych. Projekt, o którym mowa, koncentruje się na eksploracji i rozwoju nowych technik wychwytujących subtelne różnice między autentycznymi a zmodyfikowanymi materiałami, co może mieć ogromne znaczenie w walce z dezinformacją.
Zobacz więcej na temat:  sztuczna inteligencja biologia WHO dezinformacja

Zaskakujące dane dot. szczepionki na gruźlicę. W krajach, gdzie ją stosowano, mniej zakażeń koronawirusem

W państwach, w których przynajmniej do 2000 r. obowiązywały szczepienia BCG, w pierwszych 30 dniach epidemii pojawiało się mniej zakażeń i następowało mniej zgonów. Badacze zastrzegają jednak, by szczepionki na gruźlicę nie traktować jak cudownego środkach ochrony przeciwko COVID-19. Liczą się bowiem również inne czynniki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA koronawirus pandemia COVID-19 zdrowie choroby zakaźne społeczeństwo

Anne Brontë. Najmłodsza siostra szokuje Anglików

28 maja 1849 roku, przeżywszy zaledwie 29 lat, zmarła angielska pisarka Anne Brontë, siostra Charlotte i Emily, jedna z prekursorek literackiego feminizmu. Jej twórczość, zaliczana do klasyki angielskiej literatury, pozostała w cieniu dokonań rodzeństwa, choć kiedyś było o niej głośno za sprawą pewnej bezkompromisowej książki.
Zobacz więcej na temat:  literatura książki Anglia pisarz pisarze i poeci poezja proza alkoholizm rodzina nauczyciel feminizm kobieta Anne Brontë Emily Brontë Charlotte Brontë