„Rozdroża Tradycji” / cykl warsztatów tematycznych – to projekt Ośrodka „Rozdroża”, mający na celu odnowienie i praktykowanie kultury tradycyjnej w nowoczesnym świecie. W ramach tego projektu będą odbywały się weekendowe warsztaty instrumentalne, śpiewacze, taneczne i rękodzielnicze, mające edukować uczestników w zakresie podstawowych umiejętności kultury tradycyjnej, a tym samym wzmocnić poczucie ich lokalnej tożsamości. Warsztaty mają zainicjować refleksję nad tym, co dziś, z wiejskiej, tradycyjnej kultury może służyć również w mieście, jako uniwersalny fundament do działań społecznych. Celem tych działań jest stworzenie społeczności, która świadomie będzie pielęgnować lokalną kulturę jako część swojego życia, dzielić się nią z innymi i przekazywać ją kolejnym pokoleniom. Jest to współczesna odpowiedź na brak poczucia tożsamości, brak form świętowania i przeżywania ważnych momentów zarówno w sferze osobistej jak i społecznej.
Projekt zakłada równość w uczestnictwie i praktykowaniu kultury tradycyjnej, ludowej, zachęcając do aktywnego udziału, a nie tylko bycia odbiorcą. W ten sposób tworzy okazję do wspólnego świętowania, tworząc kulturę żywą i dostępną dla wszystkich. Warsztaty – prowadzone przez ekspertów w swojej dziedzinie – będą otwarte dla wszystkich, bez względu na dotychczasową wiedzę i doświadczenie uczestników. W sobotnim Poranku Dwójki opowiada o tym jeden z twórców warsztatów, skrzypek Maciej Filipczuk.
Maciej Filipczuk przyznaje, że najlepiej czyje się w muzyce Kazimierza Mety (Rawskie), jednak muzyka Lubelszczyzny – jego rodzinnych stron – fascynowała go od zawsze.
- Mikroregiony w ramach Lubelszczyzny są bardzo ciekawe i odrębne. Dlatego ciekawym było wyzwanie Ośrodka Rozdroża, który poprosił mnie o przygotowanie cyklu edukacyjnego, pomyślenie, co dziś warto przygotować z muzyki tradycyjnej. Co warto obserwować? Co może być pretekstem do budowania wspólnoty na nowo – mówił Filipczuk.
Wakacje, czas wielu festiwali proponujących różne spojrzenia na folklor, muzykę etniczną, muzykę świata, to dobry moment, by przyjrzeć się tendencjom poruszającym obszar „folk” w dzisiejszych czasach. Z roku na rok, poza festiwalami world music, rośnie też liczba stricte propozycji tradycyjnych – taborów, potańcówek, warsztatów muzyki danego regionu…
- W związku z tym może nie łatwo się wyróżnić… ale chyba też nie ma potrzeby – wskazuje Filipczuk. – Uważam, że przez lata tej kultury było tak mało w świadomości publiki, że wszelkie kontakty z nią, możliwości uczestniczenia w niej, są bardzo potrzebne. Pomyślałem, że dla mnie ważna jest konsekwencja. Stworzenie takiej sytuacji, w której nie silimy się na fajerwerki, dajemy sobie czas na szkołę, spokojne przyglądanie się.
Projekt stworzony wespół z Ośrodkiem Rozdroże zawiera kilka bloków warsztatowych. Wśród nich warsztaty skrzypcowe prowadzone przez Macieja Filipczuka od maja, skupione na konkretnych tematach. Pojawiło się już odczytywanie melodii skrzypcowej z melodii piosenki, najstarsze nagrania Lubelszczyzny. Niebawem uczestnicy przyjrzą się repertuarowi i mistrzom danego regionu.
- Chodzi o to, by nabyć kompetencje. Na luzie, ale ze szczegółem, głęboko. Ale nie według gotowego wzorca, a stworzonych wspólnie przez warsztatowiczów – mówi Filipczuk.
Poza warsztatami muzycznymi w cyklu są także warsztaty tańca (prowadzi je Agata Turczyn, śpiewaczka, tancerka znana z Jarmarku Jagiellońskiego – wielkiej folkowej imprezy odywającej się w Lublinie), warsztaty rękodzielnicze (prowadzone przez Agnieszkę Jackowiak w jej pracowni tkackiej), śpiewaczka i trenerka wokalna Olga Kozieł zapozna warsztatowiczów z piesniami obrzędowymi, a Piotr Zgorzelski – z regionalnymi tańcami. Latem będzie można uczestniczyć w otwartych potańcówkach i warsztatach. Najbliższe – 20-21 lipca. Zwieńczy je potańcówka, do której zagra Maciej Filipczuk z kapelą Goście Weselni.
- Chciałbym także podzielić się miłą wiadomością: wraz z Ośrodkiem Rozdroża przygotowujemy się z zespołem Radical Polish Andambl do wydania płyty pt. „Nierozpoznana wieś”. To dla mnie i kolegów z zespołu ważne, bo dojrzeliśmy do tego, by nagrać własną muzykę. Do tej pory współpracowaliśmy z kompozytorami. Tym razem chcemy podsumować swoje doświadczenia i skomponować „muzykę dla siebie”.
Do tego w audycji:
- Historia Polskiego Folku: Alan Lomax, znany amerykański etnomuzykolog i folklorysta, nagrywał bluesy, pieśni pracy, ragtime'y, nowoorleański jazz, piosenki mniejszości narodowych i etnicznych, a także pieśni więzienne. To zainspirowało Wojciecha Ossowskiego do opowiedzenia pewnej historii, która rozegrała się lata temu w bardzo nietypowym miejscu... Pete Morton i jego niezwykły koncert dla osadzonych sprzed lat - o tym Wojciech Ossowski opowiadał w dzisiejszym odcinku HPF.
05:57 Dwojka 2024_07_06-07-44-54.mp3 Historia Polskiego Folku 6.07.2024 (Dwójka/Poranek Dwójki)
-
Rozmowa z Piotrem Gwaderą laureatem tegorocznego Konkursu Muzyki Folkowej. Fantazjowanie o muzyce wiejskiej, perkusyjny dżaz, rytmy trójkowe i odkrywanie nowych brzmień - te wątki przewijały się w opowieści łódzkiego perkusisty Piotra Gwadery o jego solowym projekcie Gary Gwadera. Z artystą rozmawiała Hanna Szczęśniak, a nowe, cyfrowe wydawnictwo artysty Trzeciak's Head wsprółprodukowane przez Radiowe Centrum Kultury Ludowej jest już dostępne w internecie. W wersji fizycznej, na kasecie magnetofonowej, Trzeciak's Head ukaże się jesienią. A jeżeli chcieliby Państwo dowiedzieć się jak u Gary'ego Gwadery stara technologia splata się z baśniowością niedoskonałego sprzętu, a eksperyment muzyczny z otwartym umysłem dziecka. Całość rozmowy TUTAJ.
- Rozmowa o płycie Patrycji Betley i Katarzyny Kapeli pt. Szlak nadziei. Album jest muzyczną podróżą śladami uchodźców. Źródłem inspiracji były akcenty muzyczne z trasy tzw. „szlaku nadziei” (za: Norman Davies), którą pokonali Polacy w latach 40. XX wieku: od Kresów Wschodnich, przez Związek Sowiecki, Persję, Królestwo Iraku, Palestynę, aż po Liban, kraje wschodniej Afryki i Indie. Wśród inspiracji nie zabrakło również współczesnych wątków związanych z kryzysem uchodźczym w Europie i na świecie. O albumie opowiada współautorka Katarzyna Kapela.
06:31 PORANEK DWÓJKI Dwojka 2024_07_06-08-33-54.mp3 Kapela i Betley - Szlak Nadziei (Dwójka/Poranek Dwójki)
- W piątek rozpoczął się festiwal EtnoBaltica. Wydarzenie łącące różne formy sztuki, skupiające miłośników polskiej kultury. Jak co roku odbywa się w Swołowie - stolicy Krainy w Kratę, która zamienia się w wielobarwny tygiel tradycji dzięki żywym rytmom muzyki ludowej, oryginalnemu wystrojowi oraz interesującym muzykom etno i folk z rożnych stron Polski.
14:13 PORANEK DWÓJKI Dwojka 2024_07_06-09-14-43.mp3 EtnoBaltica 2024 (Dwójka/Poranek Dwójki)
Słuchaliśmy:
7.09 Gustav Lundgren, Antoine Boyer Someday My Prince Will Come (3:26)
7.14 Kasia Kapela, Patrycja Betley Żydowska (4:01)
7.23 Somehingski, Daria Kosiek Oj lesie, nasz lesie (3:58)
7.28 Bryce Dessner Walls (2:56)
7.41 Nancy Vieira, Antonio Zambujo Fado Crioulo (4:35)
7.53 Maya Youssef, Al MacSween Jasmin Bayati: To An Earth Angel (5:00)
8.02 Antonio Vivaldi Cztery Pory Roku – Wiosna cz. I Allegro (2:57) + ogłoszenie wygranych
8.07 Rhiannon Giddens Moutain Banjo (2:42)
8.18 Gary Gwadera Encore (5:02)
8.21 Suferi The Fennel Scandal (4:36)
8.28 Kapela Timingeriu U Rabina (4:01)(płyta poranka – Gadzie i Goje)
8.39 Kasia Kapela, Patrycja Betley Zikr (4:51)
8.52 Wildes Holz, Tali Rubinstein Thor Iza (6:17)
9.08 Hajda Banda Babaczka (4:10)
SŁUCHAJ
na Spotify
9.23 Kapela Timingeriu Odessa (4:26)
9.29 Tęgie Chłopy Śpiwa Kowalikowej (4:47)
9.40 RPA – Geranoi III (3:16)
9.47 Joscho Stephan, Sven Jungbeck, Volker Kamp Minor Blues (6:37)
9.54 Bombino Si Chilan (3:57)
***
Tytuł audycji: folkowy Poranek Dwójki
Prowadziła: Aleksandra Stec
Data emisji: 6.07.2024
Godzina emisji: 9.30