"Pamięć »W« kadrze". Koordynator konkursu: liczymy, że okrągła rocznica zachęci do nadsyłania zdjęć

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2024 10:50
- Nasza inicjatywa jest skierowana do wszystkich. Chcemy wszystkich zaprosić do tego, żeby włączyli się w obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego i wykonali w ich trakcie zdjęcia. Nie mamy w regulaminie żadnych ograniczeń wiekowych ani rozróżnienia na profesjonalistów czy amatorów - mówił w "Poranku Dwójki" Michał Komuda, koordynator konkursu fotograficznego "Pamięć »W« kadrze".

ZOBACZ WIDEO:

  • To już szósta odsłona konkursu "Pamięć »W« kadrze" na najlepsze zdjęcie wykonane podczas obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
  • Wiek ani doświadczenie fotograficzne nie mają znaczenia, a tematem prac może być wszystko, co dotyczy upamiętnienia powstania: oficjalne uroczystości, koncerty czy akcje społeczne.
  • Zdjęcia konkursowe oceni jury w składzie: Martyna Wojciechowska - podróżniczka i dziennikarka, Zbigniew Furman, Wojciech Grzędziński, Jacek Marczewski i Chris Niedenthal (zawodowi fotografowie) oraz Jan Ołdakowski - dyrektor Muzeum PW, które jest organizatorem konkursu.

Zbliża się okrągła, 80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Kolejny raz odbywa się też konkurs fotograficzny na najlepsze zdjęcie wykonane podczas obchodów rocznicowych.

"Pamięć »W« kadrze" - konkurs fotograficzny, w którym liczą się emocje

- W zeszłym roku mieliśmy 2200 nadesłanych zdjęć konkursowych. Był to znaczy postęp względem poprzedniej edycji, nadeszło ok. 600 zdjęć więcej. Mamy takie oczekiwania i pewne nadzieje, że w tym roku ze względu na tę okrągłą rocznicę jeszcze więcej osób włączy się w te obchody i w świadomy sposób wykona zdjęcia, a następnie nadeśle je na nasz konkurs - wyznał Michał Komuda, koordynator przedsięwzięcia.

Organizatorzy oczekują, by nadsyłane zdjęcia ukazywały emocje przeżywane podczas upamiętniania Powstania Warszawskiego. - Myślę, że sama jakość nie jest aż tak istotna. Najważniejsze są emocje, pomysł i ten element, który sprawi, że wśród tysięcy nadesłanych zdjęć to jedno zostanie zauważone przez jurorów - tłumaczył gość Dwójki.

Znakomici fachowcy w jury

Konkurs "Pamięć »W« kadrze" startuje w piątek (26.07) i będzie trwał do 7 sierpnia. - Prosimy, aby zdjęcia wykonane w tym okresie nadsyłać na adres mailowy foto@1944.pl. Pamiętajmy jeszcze, że jeśli chodzi o możliwość wypowiedzenia się konkursowo, mam dwie kategorie: zdjęcia pojedyncze lub, troszkę trudniejsza, fotoreportaż - informował Michał Komuda.

Posłuchaj
11:46 Poranek Dwójki komuda 25.07.2024.mp3 Michał Komuda z Muzeum Powstania Warszawskiego o konkursie fotograficznym "Pamięć »W« kadrze" (Poranek Dwójki) 

Zdjęcia konkursowe oceni jury w składzie: Martyna Wojciechowska (podróżniczka i dziennikarka), Zbigniew Furman, Wojciech Grzędziński, Jacek Marczewski i Chris Niedenthal (zawodowi fotografowie) oraz Jan Ołdakowski (dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego).

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadziła: Monika Zając

Gość: Michał Komuda (Muzeum Powstania Warszawskiego, koordynator konkursu "Pamięć »W« kadrze")

Data emisji: 25.07.2024

Godz. emisji: 9.15

pg/kmp

Czytaj także

Wojciech Grzędziński o fotografii wojennej: z faktami i tym, czym jest wojna, nie ma dyskusji

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2024 11:46
Jego zdjęcia trafiają na biurka największych przywódców współczesnego świata, ale on sam stara się być niewidoczny. Niewidoczny, aby - jak mówi - "móc oddychać tym samym powietrzem, co fotografowane przez niego osoby". Gościem audycji "O wszystkim z kulturą" był Wojciech Grzędziński - laureat Konkursu Grand Press Photo.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ekspozycja "Portret artysty". "Pokazujemy, jak wyglądali twórcy, których znamy tylko z ich dzieł"

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2024 12:47
Matejko, Boznańska, Malczewski, Siemiradzki, Simmler, Brandt, Bilińska, Mehoffer, Gierymski. W Galerii Sztuki XIX Wieku można zobaczyć dzieła wybitnych polskich malarzy. Przyglądamy się ich twórczości, lecz jak wyglądali oni sami? Opowiedziała o tym w "Poranku Dwójki" Anna Masłowska - kurator ekspozycji w Muzeum Narodowym w Warszawie.
rozwiń zwiń