20. Międzynarodowy Festiwal "Chopin i jego Europa"

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2024 14:45
W sobotę rozpoczyna się jubileuszowy 20. Międzynarodowy Festiwal "Chopin i jego Europa"! Od 17 sierpnia - przez ponad 3 tygodnie - w Filharmonii Narodowej, Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, bazylice św. Krzyża oraz na Zamku Królewskim zagrają pianiści z całego świata.
20. Międzynarodowy Festiwal Chopin i jego Europa
20. Międzynarodowy Festiwal "Chopin i jego Europa"Foto: Materiały promocyjne

Wśród nich są m.in. Kate Liu, Eric Lu, Yulianna Avdeeva, Bruce Liu czy Garrick Ohlsson, a także artyści z Polski: Ewa Pobłocka, Piotr Paleczny, Krzysztof Jabłoński, Janusz Olejniczak, Szymon Nehring, Tomasz Ritter, Bartosz Skłodowski i Piotr Sałajczyk.

Program festiwalu to dzieła znane i popularne oraz te prawie nieobecne we współczesnym życiu muzycznym. Usłyszymy Chopina w konfrontacji m.in. z muzyką Bacha, Mozarta, Beethovena, Hensela, Mayera, Osborna, Elgara, Młynarskiego, Dukasa czy Holsta… Część koncertów festiwalu będziemy także transmitować na antenie Programu 2 Polskiego Radia.

Na jubileuszowy, 20. Międzynarodowy Festiwal "Chopin i jego Europa" zapraszał jego dyrektor artystyczny Stanisław Leszczyński.

W "Poranku Dwójki" opowiedzieliśmy także o wyzwaniach, przed którymi stoją organizatorzy festiwali filmowych. Zaprosiliśmy również na spotkanie z muzyką Mozarta w Gdańsku - Mozartiana to odbywający się w naturalnej scenerii czasów mozartowskich festiwal w parku Oliwskim, Pałacu Opatów i katedrze oliwskiej.

***

Na "Poranek Dwójki" w czwartek (15.08) w godz. 7.00-10.00 zaprosił Marcin Pesta.

Zapraszamy również na pozostałe relacje z Festiwalu Chopin i Jego Europa 2024: 

.  

dz/pg

Czytaj także

Urodzinowa wyprawa do Żelazowej Woli. Kustosz muzeum: to miejsce wzbudza pozytywne emocje

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2024 20:35
- W Żelazowej Woli staramy się wzbudzić w naszych gościach pozytywne emocje, inspirować, aby sięgnęli do muzyki Chopina. Wykorzystujemy również walory przyrodnicze tego miejsca, park jest jednocześnie pomnikiem na cześć urodzenia Chopina. Tę przestrzeń wypełniamy muzyką, ale chcemy przynajmniej raz w roku zaprezentować ciekawą wystawę czasową - mówił w Dwójce dr Seweryn Kuter, kustosz Muzeum Fryderyka Chopina i Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzeum Fryderyka Chopina na Majorce w celi nr 4

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2024 16:52
To kraj diabelski (…) Niebo śliczne jak Twoja dusza; ziemia czarna jak moje serce – pisał Fryderyk Chopin o Majorce w liście do Wojciecha Grzymały. Kompozytor przybył na wyspę statkiem, który wyruszył z Barcelony, ze swoją partnerką George Sand i jej dziećmi  w listopadzie 1838 roku.
rozwiń zwiń