- Zmarł Maurizio Pollini, włoski pianista, wybitny chopinista, zwycięzca VI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina (1960).
- W przerwie w transmisji z 28. Festiwalu Ludwiga van Beethovena artystę wspominał Stanisław Leszczyński, zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.
- Rozmowę przeprowadził Michał Dębski.
Stanisław Leszczyński o Maurizio Pollinim
Stanisław Leszczyński podkreślił, że kończy się pewna epoka. - Maurizio Pollini był pierwszym wielkim laureatem I nagrody Konkursu Chopinowskiego, który wszedł do panteonu nie tylko najwybitniejszych chopinistów, ale i muzyków niezwykle wszechstronnych. Jego repertuar to muzyka od Bacha do Nono. Pollini jako jeden z niewielu pianistów, którzy tak wiele wnieśli do chopinistyki, nie pozwolił się zamknąć w ramy specjalizacji, monograficznego podejścia do muzyki - zaznaczył.
Mądra interpretacja formy muzycznej
- Pollini od razu dał się poznać jako niezwykły introwertyk. To pianista, który podobnie jak Arturo Benedetti Michelangeli, był typem pianisty-rzeźbiarza. Obracał się w środowisku artystów sztuk wizualnych, malarzy i rzeźbiarzy. To, co robił na fortepianie, przypominało pracę dłutem, docieranie do dna, źródła sensu muzycznego. Stwarzał niesamowicie mądrą interpretację formy muzycznej - opisywał gość Dwójki.
Wzorce nagrań etiud Chopina
Stanisław Leszczyński zaznaczył, że Maurizio Pollini był pianistą wspaniałym. - Był wirtuozem, pozostawił wzorce nagrań etiud Chopina. W jego interpretacjach wszystkich utworów przede wszystkim na pierwszy plan wysuwa się muzyczny sens. Podczas zajęć ze studentami jego nagrania wykorzystywałem do ilustrowania waloru dochodzenia przez interpretatora do istoty dzieła muzycznego - opowiadał rozmówca Michała Dębskiego.
17:08 2024_03_23 20_05_34_Dwojka_Filharmonia_Dwojki.mp3 Stanisław Leszczyński: Maurizio Pollini był typem pianisty-rzeźbiarza (Filharmonia Dwójki)
Naukę gry na fortepianie podjął w wieku 11 lat
Maurizio Pollini systematyczną naukę gry na fortepianie podjął, mając 11 lat, jako uczeń Carlo Lonatiego, a następnie u Carlo Vidusso. Dyplom Konserwatorium Mediolańskiego uzyskał w 1959 roku. Tego samego roku rozpoczął studia kompozytorskie.
Zwycięzca Konkursu im. Ettore Pozzoliego w Seregno
W 1957 został laureatem Konkursu Wykonawstwa Muzycznego w Genewie (II nagroda); rok później na tym samym konkursie otrzymał II nagrodę (ex aequo z Ronaldo Turinim) - pierwszej nie przyznano. W 1959 roku został zwycięzcą Konkursu im. Ettore Pozzoliego w Seregno.
Czytaj też:
Zwycięzca VI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina (1960)
Największy tryumf Polliniego nastąpił w 1960 r. w Warszawie na Konkursie Chopinowskim. Po powrocie do Mediolanu 18-letni Pollini nawiązał kontakt z Arturem Benedetti Michelangelim, aby dalej pracować pod jego kierunkiem. Pollini rozwijał światową działalność koncertową, występując z najlepszymi orkiestrami i dyrygentami w sławnych salach koncertowych oraz podczas renomowanych festiwali muzycznych.
***
Rozmawiał: Michał Dębski
Gość: Stanisław Leszczyński (zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina)
Data emisji: 23.03.2024
Godzina emisji: 20.05
Materiał wyemitowano w audycji "Filharmonia Dwójki".
Radio Chopin/rś/mo/mpkor