Muzeum Fryderyka Chopina na Majorce w celi nr 4

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2024 16:52
To kraj diabelski (…) Niebo śliczne jak Twoja dusza; ziemia czarna jak moje serce – pisał Fryderyk Chopin o Majorce w liście do Wojciecha Grzymały. Kompozytor przybył na wyspę statkiem, który wyruszył z Barcelony, ze swoją partnerką George Sand i jej dziećmi  w listopadzie 1838 roku.
Audio
  • Muzeum Chopina na Majorce (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Miejsca poświęcone Chopinowi znajdują się na całym świecie. Na zdjęciu pomnik kompozytora w Singapurze
Miejsca poświęcone Chopinowi znajdują się na całym świecie. Na zdjęciu pomnik kompozytora w SingapurzeFoto: Shutterstock/JD_Diary

Początkowo zamieszkali w Palmie – stolicy wyspy, by ostatecznie osiąść w celi numer 4 klasztoru kartuzów w górskiej Valldemossie.

Tak Chopin pisał do Juliana Fontany: "między skałami a morzem opuszczony ogromny klasztor kartuzów, gdzie w jednej celi ze drzwiami, jak nigdy bramy w Paryżu nie było, możesz sobie mnie wystawić nieufryzowanego, bez białych rękawiczek, bladego jak zawsze. Cela ma formę trumny wysokiej, sklepienie ogromne […], przed oknem pomarańcze, palmy, cyprysy; […] kwadratowy klak, do pisania ledwo mi służący, na nim lichtarz ołowiany […] ze świeczką. Bach, moje bazgrały […] cicho… można krzyczeć… jeszcze cicho. Słowem, piszę ci z dziwnego miejsca".

Właśnie w tym miejscu pamięta się Chopina do dziś. W audycji "Kwadrans bez muzyki" odwiedziliśmy chopinowskie muzeum, które znajduje się w celi numer 4.


Posłuchaj
16:05 _PR2 (mp3) 2024_06_17-11-01-08.mp3 Muzeum Chopina na Majorce (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)

 

 

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Przygotował: Monika Zając

Data emisji: 17.06.2024

Godz. emisji: 11.00

dz

Czytaj także

Stanisław Leszczyński: Maurizio Pollini był typem pianisty rzeźbiarza

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2024 13:00
- Maurizio Pollini był wirtuozem, pozostawił wzorce nagrań etiud Chopina. W jego interpretacjach wszystkich utworów przede wszystkim na pierwszy plan wysuwa się muzyczny sens. Podczas zajęć ze studentami jego nagrania wykorzystywałem do ilustrowania waloru dochodzenia przez interpretatora do istoty dzieła muzycznego - mówił w Dwójce Stanisław Leszczyński o zmarłym wirtuozie fortepianu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Kręgi bliskości" - Wierzyński i Chopin

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2024 13:00
W kolejnym odcinku audycji "Kręgi bliskości" mówiliśmy o fascynacji Kazimierza Wierzyńskiego postacią Fryderyka Chopina i o biografii kompozytora, którą napisał Wierzyński.
rozwiń zwiń