To 18. edycja wydarzenia, podczas którego na Starym Mieście będzie można spotkać mistrzów i mistrzynie rzemiosła, wziąć udział w inspirujących warsztatach, obejrzeć ciekawe wystawy, posłuchać wyjątkowych koncertów czy wybrać się na interesujący spektakl i spotkanie. Podczas tegorocznej edycji Festiwalu organizatorzy wychodzą z propozycją dla osób posługujących się Polskim Językiem Migowym. Na stronie retradycja.eu można skorzystać ze specjalnych filtrów, które wyszukają wydarzenia przystosowane dla osób głuchych. Dodatkowo osoby komunikujące się w PJM będą miały możliwość skorzystania z pomocy przewodników podczas spacerów po Jarmarku Jagiellońskim.
– Podczas tegorocznego Festiwalu Re:tradycja – Jarmark Jagielloński wybrane punkty programu będą tłumaczone na Polski Język Migowy (PJM). To dla nas ważny krok w kierunku tworzenia bardziej dostępnego i inkluzywnego wydarzenia, tak by również osoby głuche odnalazły propozycję programowe, w których mogą wziąć pełniejszy udział – mówią organizatorki. O 18. Festiwalu Re:tradycja – Jarmark Jagielloński o 9:3 0 opowie Agata Turczyn - koordynatorka Jarmarku Jagiellońskiego oraz asystentka programowa festiwalu.
Ponadto w audycji:
7:50 W najnowszym odcinku Historii Polskiego Folku Wojciech Ossowski na fali minionych dopiero co igrzysk olimpijskich wraca do związków folku ze sportem, i to... licznych! "Można wysnuć wniosek, że czasem to przedłużenie pasji muzycznej" , mówi Wojciech Ossowski i przedstawia szczegóły.
8:15 relacja z 55. Festiwalu Ziem Górskich w Zakopanem. Przed uczestnikami mnóstwo atrakcji, m.in. Mistrzostwa Podhala w Powożeniu, Dzień Górali Polskich czy koncert zespołu Trebunie-Tutki! Historia 55. Międzynarodowego Festiwalu Ziem Górskich sięga czasów II Rzeczpospolitej. Do tej pory uczestniczyło w nim blisko 600 zespołów zagranicznych z kilkudziesięciu krajów oraz ponad 200 grup polskich.
- Festiwal unikatowy, który nie ma sobie równych na świecie - ocenia Maria Baliszewska, która na festiwal jeździ na niego już prawie 50 lat i za każdym razem jest zaskoczona magią kultury góralskiej. Konkursy powożenia, koncerty, konkursy, sesje naukowe, spotkania z niezwykłymi ludźmi i artystami, którzy całe swoje życie poświęcają podtrzymywaniu kultury góralskiej.
06:10 _PR2 (mp3) 2024_08_17-08-10-25 zakopane.mp3 Relacja Marii Baliszewskiej z Zakopanego (Poranek Dwójki)
8.35 Klarnecista, ale też multi-instrumentalista, kompozytor, producent, z korzeniami w muzyce klasycznej, znany zarówno z zespołów, takich jak między innymi Saagara, Hera, LAM, Undivided czy To Tu Orchestra, ale też z działalności solowej. Dawniej związany był głównie ze sceną jazzową, yassową, improwizowaną, dziś – elektroniczną, ambientową, minimalistyczną. Hanna Szczęśniak spotkała się z artystą, by porozmawiać o magii Japonii, muzycznym zwrocie ku elektronice i wyzwaniach pracy solowej. To nie pierwsza podróż Wacława Zimpla do Kraju Kwitnącej Wiśni ale bezpośrednią inspiracją do stworzenia płyty była ubiegłoroczna, jesienna wyprawa do Japonii i praca nad „Iwoną, księżniczką Burgunda” Gombrowicza w teatrze w Kioto oraz spotkania i nagrania z tamtejszymi muzykami. Jak mówi Zimpel, w tak starej i bogatej kulturze człowiek zawsze odkrywa dla siebie coś nowego.
11:00 _PR2 (mp3) 2024_08_17-08-28-38 zimpel.mp3 Wywiad z Wacławem Zimplem o albumie "Japanese Journal Vol.1" (Poranek Dwójki)
8.50 nowe spotkanie w cyklu Nasze Niematerialne: uroczystości odpustowe ku czci świętego Rocha z błogosławieństwem zwierząt w Mikstacie
06:00 _PR2 (mp3) 2024_08_17-08-48-24 dorosz roch.mp3 Obchody dnia św. Rocha w Mikstacie (Poranek Dwójki)
9:10 zaproszenie na audycję "Dwójka na miejscu" tym razem w świętej Górze Grabarce. Ta Podlaska miejscowość jest celem prawosławnych pielgrzymek z okazji przypadającego jutro święta Przemienienia. O lesie krzyży wotywnych, białoruskojęzycznej literaturze oraz tożsamości wielokulturowego Podlasia opowiemy Państwu już w dziś o piętnastej. A już teraz zapraszamy na fragment reportażu z wyprawy, którą Jan Kanty Zienko odbył po Nadleśnictwie Nurzec razem z leśnikami Katarzyną Pawluczuk i Szymonem Tatarczukiem.
07:23 _PR2 (mp3) 2024_08_17-09-15-44 grabarka.mp3 Dwójka na miejscu na świętej górze grabarce (Poranek Dwójki)
PLAYLISTA
- Antonio Vivaldi Concerto C-dur RV 554a Fabio Biondi Paola Poncet Alessandro Andriani Europa Galante
- Lumpeks Double polka
- Orkiestra Dęta ze Zdziłowic Podróżniak Abramka
- Jasmine Myra Horizons
- Ólafur Arnalds Woven Song
- Maxwell Robert Strange music
- Alhousseini Anivolla, Girum Mezmur Algher
- Edvard Grieg Berceuse op. 38 Lorene de Ratuld
- Trebunie-Tutki Kiedy góry wołają
- Lumpeks Tete deux chevals
- Wacław Zimpel & Kamil Szuszkiewicz Princess of Kyoto
- Wacław Zimpel & Kamil Szuszkiewicz The Blue Clad One
- Maarja Nuut Kargus
- Fryderyk Chopin Mazurek fis-moll op.59 nr 3 Eric Guo
- Dziczka Szczasływaja taja put’
- Lumpeks Le souterrain
- Kapela Fedaków O mój mocny Boże
- HrayBery Walc
- Titi Robin La petite mer
***
Tytuł audycji: folkowy "Poranek Dwójki"
Prowadził: Piotr Kędziorek
Data emisji: 17.08.2024
Godzina emisji: 9.30