Szymon Nehring: dzięki Festiwalowi Chopin i jego Europa wykonawstwo historyczne poszło do przodu

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2024 10:00
- Granie na instrumencie historycznym jest bardzo inspirujące. Budowa tych instrumentów pozwala na nieco głębszy dźwięk, na większą kantylenę w budowaniu frazy. Każdy pianista, który interpretuje Chopina, powinien się z nimi zetknąć - mówił w Programie 2 Polskiego Radia Szymon Nehring. Pianistę będzie można usłyszeć podczas 20. odsłony Festiwalu Chopin i jego Europa.
Szymon Nehring
Szymon NehringFoto: Piotr Podlewski/PR2
  • Szymon Nehring to znakomity pianista, zwycięzca Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Artura Rubinsteina w Tel Awiwie, a także laureat Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.
  • Artystę będzie można usłyszeć w piątek 23.08 podczas 20. odsłony Festiwalu Chopin i jego Europa.
  • Szymon Nehring podczas recitalu zaprezentuje dzieła Chopina, Beethovena i Liszta.

Recital Szymona Nehringa to jedno z wyjątkowych wydarzeń podczas 20. odsłony Festiwalu Chopin i jego Europa. Pianista, oprócz utworów patrona tego muzycznego święta, wykona również dzieła Beethovena i Liszta, którzy znacząco wpłynęli na rozwój muzyki fortepianowej.

Od muzycznego klasycyzmu do impresjonizmu

- Zamysłem tego recitalu jest przejście od wczesnego klasycyzmu do takich rejonów, które oscylują w obrębie impresjonizmu - tłumaczył wybór repertuaru pianista. - Zaczynam od dwóch sonat Beethovena: pierwszej w klasycznej formie, ale zawierającej już ten beethovenowski dramatyzm. Druga sonata łączy głębię późnego Beethovena z niezwykłym humorem, przekorna w charakterze.

Druga część koncertu to wczesny Chopin, czyli Rondo c-moll op. 1. - To dzieło w swojej konstrukcji jest beethovenowskie, już w stylu brillant, ale w formie klasycyzującej. Następne będą mazurki z późnego opusu, z których jeden jest przejawem późnego chopinowskiego stylu. Na końcu – utwory Liszta z Lat pielgrzymstwa i Valleé d’Obermann, gdzie mocno słychać, że Liszt był prekursorem impresjonizmu - opowiadał Szymon Nehring.

Ferenc Liszt na zakończenie

Gość audycji przyznał, że chociaż szczególnie chciał zagrać Valleé d’Obermann Ferenca Liszta, to każdy z tych utworów ma dla niego wyjątkowe znaczenie. - Zawsze staram się grać dzieła, które są mi bliskie. W momencie grania danego utworu widzę, jak wiele można znaleźć w nim głębi. To mnie bardzo pasjonuje - opowiadał.

Szymon Nehring tym razem zagra na fortepianie współczesnym, jednak podkreślił, że dzięki Festiwalowi Chopin i jego Europa wykonawstwo historyczne znacznie się rozwinęło. - Każdy pianista, który interpretuje Chopina, powinien się zetknąć z instrumentem historycznym. Granie na nim to ciekawe doświadczenie. Ta pełnia brzmienia, śpiewność, alikwoty, to coś niepowtarzalnego - opowiadał gość audycji.


Posłuchaj
16:02 Poranek_Dwójki_Nehring_2024_08_21 09_16_09.mp3 Szymon Nehring o recitalu na Festiwalu Chopin i jego Europa (Poranek Dwójki)

Obejrzyj rozmowę:

YouTube Program 2 Polskiego Radia

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Marcin Pesta

Gość: Szymon Nehring (pianista)

Data emisji: 21.08.2024

Godz. emisji: 9.15

am

Czytaj także

20. Międzynarodowy Festiwal "Chopin i jego Europa"

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2024 14:45
W sobotę rozpoczyna się jubileuszowy 20. Międzynarodowy Festiwal "Chopin i jego Europa"! Od 17 sierpnia - przez ponad 3 tygodnie - w Filharmonii Narodowej, Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, bazylice św. Krzyża oraz na Zamku Królewskim zagrają pianiści z całego świata.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Chopin i jego Europa". Szef festiwalu: jubileusz to dobra okazja, żeby trochę poszaleć [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2024 14:15
W sobotę 17 sierpnia rozpocznie się 20. Międzynarodowy Festiwal "Chopin i jego Europa". Tegoroczna, jubileuszowa odsłona wydarzenia potrwa tydzień dłużej (17.08-8.09). - W programie jak zwykle Chopin na tle bardzo panoramicznego spojrzenia na wiek XIX i nie tylko - mówił w "Poranku Dwójki" Stanisław Leszczyński, pomysłodawca i dyrektor artystyczny festiwalu.
rozwiń zwiń