WspółKongres Kultury. "To wspólnotowe wydarzenie i idea, do której zapraszamy absolutnie wszystkich"

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2024 11:20
Od edukacji kulturalnej w szkole - po reprezentacje nierówności, wojen, migracji i klimatu w polskiej sztuce. O tym znów będą dyskutować eksperci - twórcy kultury i jej odbiorcy. Efekty ich rozważań mają szansę na wcielenie, bo do dyskusji zaprasza resort kultury. Jeszcze przez kilka dni - do końca tygodnia (do 8 września 2024 roku) - można zgłaszać kolejne tematy warszawskiego współKongresu Kultury. O tym wyjątkowym wydarzeniu porozmawialiśmy w "Poranku Dwójki" z Anną Ruszczyńską, dyrektorem Centrum Informacyjnego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, oraz Tarasem Gembikiem - członkiem Rady Programowej Kongresu.
Przedstawiciele różnych środowisk kultury będą mieli szansę porozmawiać o tym, co ważne w kulturze - jej przyszłości i obszarach kluczowych dla jej rozwoju
Przedstawiciele różnych środowisk kultury będą mieli szansę porozmawiać o tym, co ważne w kulturze - jej przyszłości i obszarach kluczowych dla jej rozwojuFoto: Polskie Radio/Piotr Podlewski
  • WspółKongres Kultury potrwa od 7 do 9 listopada 2024 roku.
  • W ciągu trzech dni odbędzie się 30 debat - 10 plenarnych i 20 panelowych.
  • Anna Ruszczyńska z MKiDN zachęciła wszystkich do udziału w wydarzeniu i zgłaszaniu tematów do debaty.

Wydarzenie jest organizowane z inicjatywy strony społecznej przy wsparciu strony rządowej jako forum. W ciągu trzech dni odbędzie się 30 debat - 10 plenarnych i 20 panelowych. Rozmowy plenarne będą dotyczyć m.in. decentralizacji, czyli nowego podziału kompetencji w zarządzaniu kulturą, polityki kulturalnej i dostępności kultury w odpowiedzi na wyzwania współczesnego świata i potrzeby społeczności lokalnych.

Organizatorzy zapraszają do wspólnego tworzenia współKongresu Kultury - uczestnictwa nie tylko w jego obradach, ale także w jego programowaniu. Trwa rejestracja na wydarzenia. Do 8 września można zgłosić swoją propozycję tematu debaty panelowej. 

Potrzeby ludzi kultury

Taras Gembik podkreślił, że wydarzenie zainicjowała strona społeczna. Jego zdaniem tematy i kwestie fundamentalne w tym roku w dziedzinie kultury w Polsce są związane z globalnymi problemami. - Te tematy są nierozłączne od ogólnoświatowych problemów, z którymi się mierzymy. To tematy związane z migracją, ekologią, narastającymi kryzysami wokół nas czy polaryzacji społeczeństw - ocenił.

Odnosząc się do potrzeb kultury, członek Rady Programowej Kongresy zauważył, że w dyskusji o potrzebach kultury musimy pamiętać o tym, jak bardzo szerokie jest to środowisko. - Ludzie kultury to w większości pracownicy instytucji kultury czy środowisk twórczych. To osoby, które programują te instytucje. Lista strony społecznej jest bardzo długa - powiedział.

Kongres Kultury dla wszystkich

Anna Ruszczyńska zaznaczyła, że kongres przeznaczony jest dla wszystkich bez wyjątków. - WspółKongres kultury to wspólnotowe wydarzenie i idea, do której zapraszamy absolutnie wszystkich. Mamy nadzieję na włączenie do tego wydarzenia przedstawicieli bardzo różnych środowisk związanych z kulturą. Zarówno instytucji samorządowych, wojewódzkich czy związanych z ministerstwem - powiedziała.

- Zależy nam na tym, żeby poznać wyzwania i optykę wielu środowisk na bardzo wielu poziomach. Zachęcamy do zgłaszania kolejnych tematów do debaty. Chcemy zarysować to, co jest teraz najistotniejsze w kontekście budowy polityki kulturalnej naszego kraju - dodała.

WspółKongres Kultury

Kongresy to wydarzenia otwarte dla społeczności twórców i odbiorców kultury. Odbywają się w różnych polskich miastach co kilka lat. Zespół Programowy współKongresu Kultury tworzą: Edwin Bendyk, Agata Diduszko-Zyglewska, Barbara Frydrych, Maciej Frąckowiak, Alina Gałązka, Taras Gembik, Artur Jóźwik, Dominika Kawalerowicz, Zofia Król, Iwona Kurz, Joanna Leśnierowska, Paweł Łysak, Aleksandra Matuszczyk, Joanna Mytkowska, Stanisław Ruksza.

Zobacz rozmowę:

YouTube Program 2 Polskiego Radia


Posłuchaj
20:26 PR2 2024_09_02-09-16-46.mp3 Anna Ruszczyńska i Taras Gembik o współKongresie Kultury (Poranek Dwójki)

 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadziła: Paweł Siwek

Gość: Anna Ruszczyńska i Taras Gembik

Data emisji: 2.09.2024

Godz. emisji: 9.15

dz/wmkor

Czytaj także

"Zrób wydarzenie i umrzyj". Jak wygląda wspieranie kultury w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2024 14:37
"Zrób wydarzenie i umrzyj" - tak Jerzy Kornowicz ocenił jeden z modeli wspierania kultury, jaki obowiązuje w Polsce. W debacie na antenie Programu 2 Polskiego Radia rozmawialiśmy na temat wspierania projektów i organizacji kulturalnych. Padły konkretne postulaty i wskazano obszary, które wymagają zmian.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hanna Wróblewska: nie jest możliwe, żeby spełnić wszystkie życzenia środowiska kultury [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2024 19:10
- Podchodzę z wielką pokorą do miejsca i do zadania, które przede mną stanęło. W każdym miejscu, gdzie pracuję mam taką zasadę, że trzeba robić trochę więcej niż to możliwe. Nie wszystko, co możliwe, bo wtedy nic nie wyjdzie, nie tyle, ile możliwe, tylko zawsze trzeba chcieć trochę więcej - mówiła w Dwójce Hanna Wróblewska, ministra kultury i dziedzictwa narodowego.
rozwiń zwiń