Hipolit Wawelberg - twórca pierwszego osiedla mieszkaniowego w Warszawie. "Był wizjonerem"

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2024 10:42
Najstarsze istniejące osiedle mieszkaniowe w Warszawie ufundował Hipolit Wawelberg wraz z żoną Ludwiką. Warszawski finansista i filantrop zrobił to z myślą o niezamożnej, pracującej ludności, dając jej tym samym możliwość poprawy bytu i podwyższenia statusu społecznego. Gościem "Poranka Dwójki" był Andrzej Chybowski - społecznik, varsavianista, pomysłodawca i organizator Festiwalu Hipolita i Ludwiki.

ZOBACZ WIDEO:

  • Hipolit Wawelberg wraz z żoną Ludwiką w 1898 roku założyli Fundację Tanich Mieszkań dla warszawskich robotników. 
  • Pierwsze dwa bloki powstały w 1899 roku. Było w nich 178 mieszkań, z czego połowa dwuizbowych. 
  • Z okazji 180. rocznicy urodzin Hipolita Wawelberga Stowarzyszenie Mieszkańców i Przyjaciół Kolonii Wawelberga zaprasza na 10. edycję Festiwalu Hipolita i Ludwiki, o czym w Dwójce opowiedział Andrzej Chybowski - społecznik, varsavianista, pomysłodawca i organizator wydarzenia.

W tym roku obchodzimy 180. rocznicę urodzin Hipolita Wawelberga. Z tej okazji w najbliższą niedzielę (8.09) Stowarzyszenie Mieszkańców i Przyjaciół Kolonii Wawelberga zaprasza na kolejną, 10. edycję Festiwalu Hipolita i Ludwiki. 

Festiwal Hipolita i Ludwiki

- Ta przygoda zaczęła się szesnaście lat temu. Festiwal jest inicjatywą oddolną, pomysłem naszym oraz naszych sąsiadów. Jako stowarzyszenie organizujemy go już po raz dziesiąty - powiedział w "Poranku Dwójki" Andrzej Chybowski, społecznik, varsavianista, pomysłodawca i organizator Festiwalu Hipolita i Ludwiki. 

Kolonia Wawelberga

- Główną ideą jest to, że działamy jak kolonia - jesteśmy wielokulturowym festiwalem, który łączy ludzi działających na korzyść konkretnego miejsca. Chętni odwiedzają nas, poznają historię naszej kolonii oraz różne kultury. Wspólnie próbujemy budować nowe miejsce, tak jak chciał tego Hipolit Wawelberg - zaznaczył w audycji Andrzej Chybowski.

Hipolit Wawelberg

Był warszawskim finansistą i filantropem. Wraz z żoną Ludwiką założył Fundację Tanich Mieszkań dla warszawskich robotników. W nowoczesnych budynkach znalazło lokum ponad 300 rodzin. Fundatorzy objęli mieszkańców unikatowym programem społecznym. Na osiedlu działały m.in. szkoły, ochronka, łaźnie, czytelnia, punkt lekarski i sala zabaw. Hipolit i Ludwika Wawelbergowie wierzyli, że taka formuła zatrze antagonizmy społeczne i rasowe.

  • Hipolit Wawelberg urodził się w Warszawie 8 maja 1844 roku. 
  • Jego pomysły docenił hrabia Wasselrode, który udzielił mu pożyczki na założenie własnej firmy.
  • W 1898 roku Wawelberg wraz z żoną Ludwiką założył Fundację Tanich Mieszkań dla warszawskich robotników. Przeznaczył na ten cel 300 tysięcy rubli.
  • Pierwsze dwa bloki zostały wybudowane w ciągu roku. Było w nich 178 mieszkań, z czego połowa dwuizbowych. 

Mieszkania przy Górczewskiej

- Hipolit nie podjął przedsięwzięcia dla swoich pracowników. Był to program społeczny. W tamtym czasie fabrykanci budowali przestrzenie mieszkalne dla swoich pracowników, ale mieli też nad nimi całkowitą kontrolę. Hipolit zrobił coś zupełnie innego. Powołał fundację i chciał, by to miejsce było przykładem dla innych. Miało pokazywać, jak należy tworzyć osiedla mieszkaniowe. Jestem przekonany, że dziś chcielibyśmy mieszkać z takim zapleczem socjalnym, z programami społecznym i instytucjami, które tam działały. Jedną z nich był chociażby dom kultury dla dzieci. To był bardzo ciekawy i innowacyjny pod wieloma względami projekt - zaznaczał Andrzej Chybowski.

Andrzej Chybowski - społecznik, varsavianista, pomysłodawca i organizator Festiwalu Hipolita i Ludwiki. Andrzej Chybowski - społecznik, varsavianista, pomysłodawca i organizator Festiwalu Hipolita i Ludwiki./ Piotr Podlewski/PR

Ludwika Wawelberg

- Nie da się tej historii opowiedzieć, nie uwzględniając żony Ludwiki, bardzo nowoczesnej kobiety, dzięki której znamy działania Hipolita. On sam zmarł bardzo młodo, a całe jego dzieło kontynuowała Ludwika wraz ze swoimi dziećmi. To dzięki niej wiemy dziś, kim był Hipolit - podkreślił gość Dwójki.  

Posłuchaj
11:46 PR2 2024_09_04-08-38-17.mp3 Andrzej Chybowski o Festiwalu Hipolita i Ludwiki (Poranek Dwójki)

Festiwal w podwórkach przy Górczewskiej:

  • Stowarzyszenie Mieszkańców i Przyjaciół Kolonii Wawelberga zaprasza na kolejną, 10. edycję Festiwalu Hipolita i Ludwiki. 
  • Głównym muzycznym wydarzeniem Festiwalu Hipolita i Ludwiki będzie w tym roku występ grupy Fisz Emade Tworzywo. 
  • Będzie więc hip-hopowo, jazzowo i funkowo. Na festiwalowej scenie pojawi się zespół Sahel Blues.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadziła: Aldona Łaniewska-Wołłk

Gość: Andrzej Chybowski (społecznik, varsavianista, pomysłodawca i organizator Festiwalu Hipolita i Ludwiki)

Data emisji: 4.09.2024

Godz. emisji: 8.38

zch/wmkor

Czytaj także

Maciej Englert: spektakl "Vanitas" nie jest podsumowaniem mojej dyrekcji

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2024 20:00
- Jest to jedno z przedstawień, który Teatr Współczesny jako teatr repertuarowy miał w swoim rocznym projekcie. Po prostu coś naturalnego w cyklu pracy teatru. A że akurat ta premiera jest ostatnia dla mnie jako dyrektora... Nie znaczy to, że próbowałem podsumować swoje życie - mówił w Dwójce Maciej Englert o reżyserowanym przez siebie spektaklu "Vanitas", którym żegna się z funkcją dyrektora Teatru Współczesnego w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kontrowersje na festiwalu filmowym w Wenecji. "Pierwszy raz od kilkunastu lat wycofano film z pokazów"

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2024 13:47
- W pierwszej części festiwalu żyjemy nie tyle jakością filmów, które tutaj oglądamy, co wydarzeniami rozgrywającymi się w ramach festiwalu. Pierwszy raz od 14 lat zdarzyło się coś takiego, że wycofano film z pokazów - relacjonował Artur Zaborski, dziennikarz i krytyk filmowy, z trwającego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przemysław Lis o podcaście "A więc wojna": historia to przede wszystkim emocje

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2024 12:29
Archiwalne nagrania, komentarze historyków, wspomnienia świadków, filmy i zdjęcia - to wszystko znaleźć można w czteroodcinkowym podcaście zatytułowanym "A więc wojna". Produkcja Polskiego Radia oparta została na unikalnych materiałach archiwalnych. - W podcaście usłyszeć można cały wachlarz emocji świadków i uczestników wydarzeń września 1939 roku - mówił w Dwójce Przemysław Lis, jeden ze współautorów produkcji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Skrzyżowanie Kultur. Maria Pomianowska: nasz festiwal uczy języka wielokulturowości [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2024 11:38
- Gdzieś tak od drugiej edycji publiczność odkryła festiwal i zaczęło się szaleństwo. Mówię nie tylko o mieszkańcach Warszawy, bo zaczęli przyjeżdżać także ludzie spoza stolicy, a nawet z zagranicy - mówiła w "Poranku Dwójki" prof. dr hab. Maria Pomianowska, dyrektor 20. festiwalu Skrzyżowanie Kultur.
rozwiń zwiń