NFM zabezpiecza się przed falą powodziową. "Przygotowujemy się na pesymistyczny scenariusz"

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2024 11:05
Fala powodziowa zbliża się do Wrocławia. Mieszkańcy oraz instytucje przygotowują się na czarny scenariusz. Wśród nich jest także Narodowe Forum Muzyki, które już odwołało najbliższy koncert i koncentruje się na zabezpieczaniu budynku i instrumentów. O szczegółach opowiedziała w Dwójce dyrektor NFM - Olga Humeńczuk.
Pracownicy NFM i wolontariusze zabezpieczają budynek przed możliwym zalaniem falą powodziową
Pracownicy NFM i wolontariusze zabezpieczają budynek przed możliwym zalaniem falą powodziowąFoto: Facebook/Narodowe Forum Muzyki

Z powodu zagrożenia powodziowego we Wrocławiu i prac zabezpieczających Narodowe Forum Muzyki koncert Shunske Sato i Wrocławskiej Orkiestry Barokowej przeniesiony został do Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie, gdzie artyści wystąpią w piątek, 20 września, o godz. 19.00. Koncert zostanie zarejestrowany i wyemitowany na antenie Programu 2 Polskiego Radia w środę, 25 września, o 20.00.

Posłuchaj
11:13 _PR2 (mp3) 2024_09_18-08-32-35.mp3 Olga Humeńczuk m.in. o zabezpieczaniu NFM przed możliwą powodzią we Wrocławiu (Poranek Dwójki)

 

"Najgorsze byłoby jego odwołanie"

- Najgorsze byłoby jego odwołanie. W tym wypadku jest to wspaniałe, że możemy wysłać artystów do Warszawy i w tak wspaniałym studio mogą wystąpić. Do tego koncert będzie później retransmitowany na antenie Programu 2 Polskiego Radia. Bardzo dziękujemy za to - powiedziała w Dwójce Olga Humeńczuk - dyrektor NFM.


Czytaj także:


Sytuacja powodziowa we Wrocławiu

Sytuacja powodziowa w niektórych miejscach na południu i południowym zachodzie kraju jest dramatyczna. Również mieszkańcy Wrocławia oczekują na rozwój wypadków. Wśród wielu instytucji w stolicy Dolnego Śląska jest także Narodowe Forum Muzyki, które stara się zabezpieczyć swoje mienie. - Jako NFM patrzymy z optymizmem, ale przygotowujemy się na pesymistyczny scenariusz. Zabezpieczamy nasze mienie, instrumenty i budynek w taki sposób, żeby nic złego się nie stało - relacjonowała Olga Humeńczuk.

- Działaliśmy normalnym trybem do ubiegłej niedzieli, kiedy kończyliśmy koncertem finałowym Wratislavia Cantans. Jednak równolegle od zeszłego czwartku zaczęliśmy opróżniać nasze podziemne kondygnacje i przenosić wszystkie instrumenty, sprzęty na wyższe poziomy (...). NFM jest tak zbudowany, że ma duże trzy duże kondygnacje podziemne. Są tam dwie sale koncertowe kameralne, mamy tam też magazyn instrumentów, więc postanowiliśmy wcześniej sobie to wszystko wynosić. Do najbliższej niedzieli włącznie odwołaliśmy wszystkie zajęcia edukacyjne i koncert - powiedziała.

 

Zabezpieczanie budynku NFM

Zabezpieczenie samego budynku Narodowego Forum Muzyki oraz wszystkich instrumentów wymaga dużego wysiłku. - Zdemontowaliśmy dolną część organów, która mogłaby być zagrożona. Zostało wyniesionych kilkaset elementów: piszczałki drewniane, metalowe, odłączyliśmy stół gry i został podwieszony na specjalnych linach w sali koncertowej na odpowiedni poziom - zdradziła dyrektor instytucji.

- Wczoraj zaczęliśmy też akcję zabezpieczania budynku workami z piaskiem, folią i innymi elementami. Wspaniała praca naszych pracowników i wolontariuszy, którzy dołączali z całego miasta. Do późnych godzin nocnych udało nam się budynek z zewnątrz obłożyć workami. Dzisiaj te prace są kontynuowane. Będzie zabezpieczać się też od wewnątrz - powiedziała Olga Humeńczuk.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadziła: Paweł Siwek

Gość: Olga Humeńczuk (dyrektor Narodowego Forum Muzyki)

Data emisji: 18.09.2024

Godz. emisji: 8.30

dz/wmkor/zch

Czytaj także

Wielka woda 27 lat temu. Reportaż "Powódź, spojrzenie wstecz" Magdy Skawińskiej

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2024 06:30
27 lat temu kraje Europy Środkowej nawiedziła powódź zwana później potocznie powodzią tysiąclecia. W lipcu 1997 roku rzeki zalały południową i zachodnią Polskę, Czechy, wschodnie Niemcy, północno-zachodnią Słowację oraz wschodnią Austrię, doprowadzając do śmierci wielu ludzi i ogromnych strat materialnych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wiceszef MSWiA: szabrownicy będą bezwzględnie karani

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2024 09:50
- Mieszkańcy i domostwa będą bezpieczne, każdy przypadek kradzieży będzie bezwzględnie karany - powiedział w radiowej Jedynce wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Wiesław Szczepański.
rozwiń zwiń