Mistrzowie muzyki tradycyjnej, Kaja i Janusz Prusinowscy, wraz z „Muzykancką Kompanią Dziecięcą” i gronem przyjaciół, zabiorą słuchaczy w świat letnich i jesiennych pieśni, tańców i zabaw. Album „Lato i Jesień” jest zwieńczeniem projektu, który rozpoczął się ubiegłoroczną premierą „Zima i Wiosna”. „Cztery Domy Słońca” to aż cztery płyty CD, które przywracają do życia muzykę, jaką znali nasi przodkowie, ale skierowaną do najmłodszych słuchaczy poprzez współczesne teksty i – co najważniejsze – tworzenie tej muzyki młodziutkich wykonawców!
W jaki sposób zmiany pór roku nadal wpływają na nasze życie i jak nauczyć się znów nimi cieszyć? Czy możemy się zbliżyć do lasów, pól, łąk tak, jak dawniej? Gdzie w świecie szukać ciszy? A gdzie – ciemności? II część dwupłytowego albumu „Cztery Domy Słońca” od 20 września zasila serię płytową Źródełko, czyli zbiór płyt z muzyką tradycyjną i folkową przeznaczonych szczególnie dla dzieci i niejednokrotnie przez dzieci tworzonych! Pomysłodawczynią serii jest Hanna Szczęśniak i to właśnie z nią i z Januszem Prusinowskim spotkaliśmy się w folkowym Poranku Dwójki.
Ponadto w folkowym Poranku Dwójki:
7.20 Garść wiadomości folkowych
04:18 _PR2 (mp3) 2024_09_21-07-19-53 Etnowiesci.mp3 21.09 Etno-murale w przestrzeni Jakucka w budynku Starej Biblioteki UW przy Krakowskim Przedmieściu / 22.09 Chorzów, śpiew, kartofle i powodzianie w Parku Etnograficzny w Chorzowie / 26-27.09 spotkanie „Kolberg – jak to ugryźć i dlaczego warto?” we Wrocławiu
7.50 Historia Polskiego Folku wg Wojciecha Ossowskiego,
8.10 To były ostatnie słoneczne dni przed ulewą. Z Olgą Pawińską odwiedzamy Festiwal Górski w Lądku Zdroju. Wydarzenie odbyło się na początku września, Zuza Palińska z Wielkopolskiego klubu taternictwa jaskiniowego oraz Agnieszka Szrek Burczyk ze Speleoklubu świętokrzyskiego w Kielcach wyjaśniają, czy taternictwo można nazwać sportem.
04:57 _PR2 (mp3) 2024_09_21-08-12-31 festiwal góski.mp3 Festiwal Górski w Lądku Zdroju (Poranek Dwójki)
8.30 Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi już po raz drugi ogłosił nabór do programu "Lekcje z Twórcą Ludowym". W jego ramach dofinansowanie mogą uzyskać szkoły i twórcy ludowi wyróżniający się dorobkiem, chcący dzielić się swoją wiedzą i umiejętnościami z najmłodszym pokoleniem. W ubiegłym roku szansę na realizację otrzymało 20 projektów z całej Polski. Jeden z nich przeprowadzony został w Zespole Szkół Centralnego Kształcenia Ustawicznego w Czarnocinie w województwie łódzkim. Aleksandra Stec wybrała się z mikrofonem do malowniczo położonego budynku szkoły im. Juliusza Poniatowskiego. Przykład szkoły w niewielkim Czarnocinie może inspirować. Termin nadsyłania zgłoszeń do tegorocznej edycji programu "Lekcje z twórcą ludowym" mija 29 września. Wszystkie szczegóły, formularz zgłoszeniowy oraz regulamin dostępne są na stronie Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi.
05:31 _PR2 (mp3) 2024_09_21-08-35-12.mp3 Lekcje z Twórcą Ludowym (Poranek Dwójki)
8.35 Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi zaprasza do wzięcia naboru w programie „Lekcje z Twórcą Ludowym”. To druga edycja projektu skierowanego do placówek powszechnego systemu szkolnictwa i twórców ludowych z Polski,
8.45 Aleksandra Stec poleca uwadze kolejny odcinek cyklu „Nasze Niematerialne”, tym razem poznamy tradycję budowy gajd żywieckich!
Forum Tradycji 2024
9.10 W dniach 26-27 września w Krakowskim Muzeum Etnograficznym odbędzie się I Forum Tradycji – seminarium dla regionalistów. Jego temat to „Berek-Oberek. O dzieciach, z dziećmi i dla dzieci!”. Organizatorzy chcą opowiedzieć o miejscu dziecka w społeczności tradycyjnej wsi, pokazać jak stworzyć proste zabawki a także jak wykorzystać je na scenie.
- Pomysł jest taki, żeby muzeum stało się faktycznie miejscem inspiracji, pomysłów, edukacji, dla wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób z folklorem są związani. Tu jest potencjał miejsca zbiorów i ludzi. Takie forum tradycji to jest spełnienie marzeń - mówili Monika Dudek dyrektorka Muzeum Etnograficznym w Krakowie i językoznawca – Artur Czesak. - W ramach odradzania się tożsamości, pracy kulturalnej w swojej mikroregionach ludzie chcą poznać swoją kulturę, a depozyt przeszłości zebrany przez założycieli muzeum etnograficznego ma do tego największy potencjał. Jakieś szpargały zebrane kiedyś przez praprababcię służą dziś praprawnukom!
Wydarzeniu będą towarzyszyć spotkania, wykłady, zabawy, warsztaty taneczne, opowieści o strojach, gwarze, tradycjach. - To wszystko warto ocalać i pokazywać - przekonują organizatorzy.
05:38 _PR2 (mp3) 2024_09_21-09-26-13.mp3 I Forum Tradycji – seminarium dla regionalistów (Poranek Dwójki)
Justyna Napiórkowska, historyczka sztuki, wspomniała także profesora Antoniego Fałata, zmarłego 19 września. Urodzony w 1942 w Warszawie. Uprawiał głównie malarstwo, ale także rysunek, grafikę użytkową i tkaninę artystyczną. Profesor miał 81 lat
05:27 _PR2 (mp3) 2024_09_21-09-16-54.mp3 Wspomnienie prof. Antoniego Fałata (Poranek Dwójki)
PLAYLISTA
- Antonio Vivaldi III Koncert skrzypcowy F-dur RV 293 „Jesień”, I. Allegro Christian Li Melbourne Symphony Orchestra
- Kaja i Janusz Prusinowscy Dziecięca Kompania Muzykancka Graj, gracyku
- Lena Nowak Ahmad Al Khatib Wojciech Pulcyn Diaspora
- Kurbasy Czyja to dołyna
- James Newton Howard A Hidden Life Eldbjorg Hemsing, Arctic Philharmonic
- Adam Ben Ezra Can’t Stop Running
- Antonio Carlos Jobim O Grande Amor Airelle Besson, Nelson Veras
- Józef Elsner Polonez C-dur Książek Piano Duo
- Lumpeks Le souterrain
- A Hawk and a Hacksaw The Sky Is Blue, the Desert Is Yellow
- Johannes Brahms, Vikingur Olafsson Notturno Vikingur Olafsson Alfeidur Erla Gudmundsdóttir
- Kaja i Janusz Prusinowscy Dziecięca Kompania Muzykancka Wiwat
- W. A. Mozart Kwintet klarnetowy A-dur, K581, III. Menuetto Wolfgang Meyer, Quatuor Mosaiques
- Tournier Marcel Images, Suita op. 39 nr 4, XII. La danse du Moujik Magdalena Hoffman
- Camille Saint-Saens Valse nonchalante Des-dur op. 110 Bertrand Chamayou
- Kaja i Janusz Prusinowscy Dziecięca Kompania Muzykancka Marsz wender
- Kaja i Janusz Prusinowscy Dziecięca Kompania Muzykancka Dyna
- Hanakiv, Alabaster DePlume No Words Left
***
Na folkowy "Poranek Dwójki" w sobotę (21.09) od godz. 7.00 zapraszał Piotr Kędziorek.