Hejtki. Spotkajmy się po sąsiedzku

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2024 10:00
Słowo hejtki jest w Omięcinie używane do dziś i wiąże się z określeniem odwiedzin sąsiedzkich. Na hejtki w Omięcinie zapraszają nas Joanna Dziewanowska-Stefańczyk i Patrycja Rozłucka-Wasik – twórczynie projektu „Hejtki – idę na wieś”.
Audio
  • Hejtki w Omięciniu z fundacją Peonia(Dwójka/Poranek Dwójki)
Hejtki - idę na wieś
Hejtki - idę na wieśFoto: fundacja Peonia

„Idę na hejtki”

to tyle co iść na odwiedziny sąsiedzkie. Pojęcia do tej pory używają mieszkańcy Omięcinia k. Szydłowca. Na hejtki cyklicznie przybywają też członkowie fundacji Peonia, które za zadanie ma angażować lokalną społeczność w promocję swojego dziedzictwa za pomocą sztuki. Podtytuł wydarzenia „Hejtki – idę na wieś” to: omięcińskie hejtki, czyli co sztuka może zmienić na wsi. Co może zmienić?

- Nasze zadanie to wchodzenie w lokalną społeczność, by wspólnie tworzyć, bazując na lokalnym dziedzictwie i jego zasobach. Aktualnie pracujemy głównie z kobietami, seniorkami. Są nośniczkami wiedzy i tradycji. Zapisujemy ich historie i cały proces. Jesteśmy otwarci na to, co się dzieje, a nasz plan ewoluuje – mówi Joanna Dziewanowska-Stefańczyk.

Wzajemne zaufanie

- Angażujemy w nasze warsztaty panie z Omięcina i to one tworzą prace. Zawsze bardzo skromnie podchodzą do swojej twórczości, pod koniec okazuje się, że powstają piękne prace – dodaje Patrycja Rozłucka-Wasik.

- W ciągu lat udało nam się zbudować wzajemne zaufanie. Cieszymy się, że niespecjalnie już musimy zapraszać mieszkańców do brania udziału w warsztatach. Sami się interesują i pytają, co też zaproponujemy im w tym roku. Początek i przełamanie lodów to była „procesja” zorganizowana na Czerwonej Górce w 2020 roku. Zaproponowaliśmy wyjście z jedwabnymi sztandarami. Nasz kolega, filmowiec, Piotr Piasta, nakręcił to wydarzenie. Trudno było wytłumaczyć Paniom z Omięcina, co właściwie będzie się działo. A jednak nam zaufały, wszystko się udało. Od tego momentu ta współpraca świetnie się układa. Budujemy wzajemne poczucie wartości.


Procesja ze sztandarami na Czerwoną Górkę. Jedno z działań Fundacji Peonia im. Ludwika Młokosiewicza Procesja ze sztandarami na Czerwoną Górkę. Jedno z działań Fundacji Peonia im. Ludwika Młokosiewicza

Kim był Ludwik Młokosiewicz?

Kim był patron Fundacji Peonia?

- Niewielu słyszało o Ludwiku Młokosiewiczu, a była to postać arcy ciekawa! – wskazuje jedna z rozmówczyń.

Ojciec fundacyjnej koleżanki naszych gościń chodził w Omięcinie do szkoły. Obecnie nie ma po niej śladu. Podobnie jak po pałacu, który mało kto już pamięta…

- W latach 60. XX wieku pałac był już w opłakanej formie. Teraz nie ma po nim nawet fundamentów, ale udało nam się odkryć, gdzie stał, gdy z mieszkańcami robiliśmy mapę pamięci. Po nitce do kłębka doszliśmy do rodziny Młokosiewiczów, która w XIX wieku zamieszkiwała pałac. Teraz zależy nam, by wypromować postać Ludwika.  

Młokosiewicz spędził dzieciństwo w Omięciniu, po czym wraz z wojskiem wyjechał na Kaukaz, przy granicy z Azerbejdżanem. Osiedlił się tam. Został leśnikiem i przyczynił się do założenia jednego pierwszych rezerwatów przyrody w Gruzji.

- W Gruzji Ludwik Młokosiewicz jest znany lepiej niż w Polsce – mówi nasza gościni.

Wielkie historie małych miejscowości

Działalność Fundacji Peonia podkreśla, że choć łatwiej identyfikujemy się z dużymi miastami, wyjątkowe historie, wyróżniki regionu kryją się właśnie w niewielkich miejscowościach.

Program hejtek, 5. października

W tegorocznym działaniu aktywistki skupiły się na stworzeniu makatek zainspirowanych historiami rodzinnymi, opowiedzianymi przez uczestniczki warsztatów fundacji PEONIA. Makatki powstały w prawie zapomnianej dzisiaj, a kiedyś bardzo popularnej, technice batiku. Ich dopełnieniem są animowane video-kolaże stworzone na bazie fotografii mieszkańców Omięcina.

Podczas zaplanowanego na 5 października spotkania kończącego tegoroczny projekt, zaprezentowana zostanie także historia słynnego lokalnego skrzypka – Augustyna Szymańskiego. Zakończy je zaś potańcówka-koncert muzyki tradycyjnej, inspirowana dorobkiem Gustyna.

Autorki warsztatów w Omięcinie piszą o sobie: „Reprezentujemy Fundację PEONIA im. Ludwika Młokosiewicza, która zajmuje się promowaniem lokalnego dziedzictwa poprzez działania artystyczne. Poprzez sztukę i ożywianie regionalnych tradycji wspieramy miejscową społeczność. Nasze działanie ma charakter cykliczny, co roku organizujemy w Omięcinie, w zaadaptowanej przez nas starej chałupie, spotkania i akcje artystyczne, tworząc rodzaj świetlico-galerii i lokalnego domu kultury”. [mat. organizatorek]


W folkowym Poranku Dwójki także:

  • Historia Polskiego Folku wg Wojciecha Ossowskiego. POSŁUCHAJ WIĘCEJ

  • Relacja z otwarcia wystawy „Wojciech Wilczyk. (Nie)Widzialne Pomniki Wolności” – Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi. Wystawa jest składową bogatego programu Festiwalu Łódź Wielu Kultur, o którym w audycji opowiadała Agata Siwiak.
    Posłuchaj
    06:31 Dwojka 2024_09_28-08-10-40.mp3 Wystawa "Wojciech Wilczyk. (Nie)widzialne pomniki wolności" (Dwójka/Poranek Dwójki)
     

  • Z Iwoną Muszytowską-Rzeszotek poznajemy kontynuatorów ginących zawodów. Podczas wizyty w Olenderskim Parku Etnograficznym można było
    Posłuchaj
    08:33 PORANEK Dwojka 2024_09_28-08-31-00.mp3 Ginące zawody nie zaginą. Wizyta w Olenderskim Parku Etnograficznym (Dwójka/Poranek Dwójki)
     

  • W cyklu Nasze Niematerialne – tradycje kulturowe regionu opoczyńskiego.
    Posłuchaj
    10:41 PORANEK Dwojka 2024_09_28-08-42-57.mp3 Nasze niematerialne: tradycje regionu opoczyńskiego (Dwójka/Poranek Dwójki)
     
    festiwal łódź wielu kultur festiwal łódź wielu kultur
  • Rozmowa z Agatą Siwiak, czyli zapowiedź Festiwalu Łódź Wielu Kultur. Festiwal to nowa odsłona dobrze znanego publiczności festiwalu Łódź. Festiwal Czterech Kultur. Organizatorzy spoglądają świeżym okiem nie tylko na historię, ale i przyszłość oraz teraźniejszość Łodzi. Historyczne "cztery kultury" etniczne: niemiecka, żydowska, polska i rosyjska to już nie wszystko. Obecne pojęcie kultury jest o wiele szersze, wykracza choćby poza tę ludzką. Jak ukażą wielość kultur pomysłodawcy festiwalu? Odpowiedź poznamy w dniach 4-13 października w Łodzi! POZNAJ program wydarzenia. 
    Posłuchaj
    11:34 Dwojka 2024_09_28-09-17-00.mp3 festiwal Łódź Wielu Kultur. Opowiada Agata Siwiak (Dwójka/Poranek Dwójki)
       

piesek gramofon pan pies okulary radio

Słuchaliśmy:

7.09 Tin Hat Trio Bill (4:25)

7.16 Adam Oleś, Dominika Kierpiec-Kontny Jagody (4:21)

7.26 Kapela Brodów Polka Kretowicza – Rzeszowskie – ze zbiorów Piotra Piszczatowskiego (3:35)

7.31 Gabriel Faure, Lucas Debargue 2 Melodies, Op. 46: No. 2 „Clair de lune” (Arr. for Piano by Mel Bonis) (2:55)

7.36 Terence Blanchard In Time of Need (7:53) [choć 5:30 – można z wycichu]

7.45 Jyotsna Srikanth Manasa Sanchaeare (4:40)

7.54 Batsukh Dorj Ogbelerim (4:19)

8.02 Antonin Dworzak, sł.Vitezslav Halek, Magdalena Kožená (mezzosopran) + Czech Philharmonic dyr. Simon Rattle,

Pieśni wieczorne op.3 nr 2 - "Zdawało mi się"… (4:30)

8.09 Mosaik Kawalerzy (3:17)

8.17 Jan Sebastian Bach, Jean-Guihen Queyras Cello Suite No. 6 in D Major, BWV 1012: VI. Gigue (4:19)

8.23 Zene’T Panon Siko (4:43)

8.30 Krzikopa Sobótecka (4:34)

8.42 Iiro Rantala, Ulf Wakenius Sir Duke (3:16)

8.52 Flook Souter Creek (5:12)

9.08 Dagadana Inaczej (3:15)

9.23 Krzikopa Od Bytomia bita droga (5:15) (płyta poranka)

9.30 Jan Adamczyk, Kacper Ciaś, Katarzyna Zedel Mazur – Chodziła Kasia po ogień (1:59)

9.40 Toasaves Cypriotische dans (1:36)

9.48 Aziza Brahim Metal, madera (3:58)

9.53 Julian & Roman Wasserfuhr Forward (4:51)

***

Tytuł audycji: folkowy Poranek Dwójki

Prowadziła: Aleksandra Stec

Data emisji: 28.09.2024

Godzina emisji: 9.30

mg