Procesy o czary, czyli jak uciszyć niepokornych

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2024 10:00
Zimą 1753 roku we wsi Szczurowczyki doszło do strasznego wydarzenia. Dzieci Iwana Petrowycza znalazły w chlewie martwego noworodka i pobiegły opowiedzieć tacie o swoim makabrycznym odkryciu. Plotki wskazywały na nowoprzybyłą Jewkę Stanorychę. Tłum ruszył do karczmy, gdzie kobieta zamieszkała.
Audio
  • Anna Łazar – tłumaczka książki „Historia z wiedźmami – procesy o czary w ukraińskich województwach Rzeczypospolitej XVII i XVIII wieku” (Poranek Dwójki)
Średniowieczna rycina: palenie czarownicy na stosie
Średniowieczna rycina: palenie czarownicy na stosieFoto: domena publiczna

W książce „Historia z wiedźmami – procesy o czary w ukraińskich województwach Rzeczypospolitej XVII i XVIII wieku” autorka dr Kateryna Dysa bada tytułowe zjawisko.


Kateryna Dysa
jest profesorem nadzwyczajnym na Wydziale Historii Narodowego Uniwersytetu Akademia Kijowsko-Mohylańska. Była stypendystką Harvardu, Stanforda, Paryża i Oksfordu, a także profesorem wizytującym na Uniwersytecie w Bazylei. Obecnie jest stypendystką Wydziału Historii i All Souls College, która prowadzi badania w Oksfordzie.

Autorka proponuje nowe konteksty i pytania dla źródeł od dawna będących przedmiotem badań takich jak wydana w 1877 r. książka „Czary. Dokumenty – procesy”, czyli badania ukraińskiego archeologa i etnografa Wołodymyra Antonowycza. Dociera także do dokumentów, których nikt przed nią nie badał, takich jak „Księga Czarna Krzemieniecka 1747–1777”. Łącznie analizuje 198 przypadków procesów o czary, przede wszystkim z XVII i XVIII wieku.

W książce zajmuje się także dyskursem naukowym wokół tematu czarów, nawiązując do współczesnych debat. Przekonująco dowodzi też, że na ziemiach ukraińskich procesy o czary nabierały rozpędu przede wszystkim wtedy, gdy przedstawiciele władzy czuli się zagrożeni i chcieli skorzystać z sądu jako sposobu na uciszenie niepokornych.

- Wiedźmy, czary, czarostwo w dzisiejszych czasach nie pełnią tylko funkcji historycznej w dyskursie publicznym, myśląc o czarownictwie i procesach czarownic dziś projektujemy na to własne pomysły, wiedźma staje się pierwsza feministka, figura ucieczki od skostniałego patriarchalnego porządku, ale tu mamy do czynienia z esejem historycznym. To są badania z ksiąg sądowych, to blisko 100 przypadków procesów, to przykład pewnej kultury prawnej z przeszłości - opowiadała tłumaczka książki Anna Łazar. 

Co ciekawe, a mało wiadome - mężczyźni też mogli być sądzeni o czary, na przykład w Skandynawii w tamtym czasie stanowili większość skazanych w takich procesach. - Tu widać raczej funkcję pewnego bytu, który regulował życie ludzkie, jakim był sąd, był to efektywny sposób łagodzenia sporów. To są absolutnie zwykli ludzie, głównie z mieszczaństwa, chłopów, różnych wyznań. Najbardziej brutalne procesy miały miejsce głównei w Niemczech, gorączka pogoni za wiedźmami dotykała także innych części Europy, w Ukrainie figura wiedźmy była zawsze bardzo popularna, i nadal jest - dowiadujemy się z książki.


Książka Kateryny Dysy "Historia z wiedźmami. Procesy o czary w ukraińskich województwach Rzeczpospolitej XVII i XVIII" Książka Kateryny Dysy "Historia z wiedźmami. Procesy o czary w ukraińskich województwach Rzeczpospolitej XVII i XVIII"

W Poranku także:

7.20 Porcja informacji o etno-wydarzeniach w nadchodącym tygodniu,

7.50 Historia Polskiego Folku wg Wojciecha Ossowskiego,


MKL_PLAKAT__PROBOSTWO.jpg

8.10 Zapraszamy do Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, gdzie 6 października odbędzie się otwarcie ekspozycji w plebanii z Ostrów Tuszowskich, turyści będą mogli zwiedzać zabytkową plebanię przeniesioną do skansenu z Ostrów Tuszowskich. Niedzielne uroczystości rozpoczną się w samo południe. W programie zwiedzanie plebanii, kiermasz potraw regionalnych, warsztaty wykonywania kwiatów z bibuły, oraz msza święta w skansenowskim kościele. Wydarzenie zakończy koncert chóru z Mielca.

Posłuchaj
06:52 [ PR2]PR2 (mp3) 5 październik 2024 08_10_16 kolbuszowa.mp3 Otwarcie ekspozycji w plebanii z Ostrów Tuszowskich w Kolbuszowej - materiał Jolanty Danak (Poranek Dwójki)

 

8.30 Jest to niezwykła rocznica. W ciągu stu lat na scenie Domu Ludowego występowały całe pokolenia bukowiańskich aktorów. Ten czas to historie wielu osób, to zmieniające się warunki życia, to wielka radość ze wspólnych spotkań, prób i wyjazdów. I co ważne, ta sztafeta pokoleń wciąż trwa, a teatralna rodzina z roku na rok się powiększa. O jubileuszu 100-lecia Regionalnego Zespołu Teatralnego im. Józefa Pitoraka z Bukowiny Tatrzańskiej opowiadał Bartłomiej Koszarek – dyrektor Bukowiańskiego Centrum Kultury „Dom Ludowy” w Bukowinie Tatrzańskiej,

Posłuchaj
08:05 [ PR2]PR2 (mp3) 5 październik 2024 08_28_46 koszarek.mp3 100-lecie Regionalnego Zespołu Teatralnego im. Józefa Pitoraka z Bukowiny Tatrzańskiej (Poranek Dwójki)

 

8.45 W cyklu Nasze Niematerialne – Profesorski pochód z Krakowa,

9.10 Pochodzą z Krakowa, debiutowali na Scenie Otwartej Mikołajków Folkowych w 2018 roku, w tym roku stali się laureatami Konkursu Muzyki Folkowej Polskiego Radia „Nowa Tradycja”. Ich muzyka to połączenie motywów skandynawskich, słowiańskich i wyobrażonych. Zespół Daj Ognia 11 października rusza w trasę koncertową.


Posłuchaj
07:40 [ PR2]PR2 (mp3) 5 październik 2024 09_17_15 daj ognia.mp3 Daj Ognia rusza w trasą - zaprasza Anna Sitko (Poranek Dwójki)

 


PLAYLISTA

  1. Aoife O‘Donovan B61
  2. Daj Ognia Oj czemuż
  3. Namgar Nayan Navaa
  4. Wernyhora Hnala Baba Dida
  5. Robert Schumann, Leif Ove Andsnes, Artemis Quartet Piano Quintet in E-flat Major, Op. 44: II. In modo l'una marcia. Un poco largamente
  6. Maxeen Mo’Better Blues
  7. Iiro Rantala, Ulf Wakenius What a Wonderful World
  8. David Arkenstone, David Davidson Misty Morning
  9. Weronika Grozdew & Musos Giarem
  10. K.H. Graun / J.G. Graun Flute Sonata in D Major: Adagio
  11. Daj Ognia Plebioda
  12. Stanisława Galica-Górkiewicz Nuty sabałowe i sabałowskie; Matejowo
  13. Beltaine Burning Pipers Hut
  14. Glenn Jones June Too Soon, October All Over
  15. Daj Ognia Siwy koń
  16. YAGODY Kalina Malina
  17. Judith Steenbrink, Holland Baroque, BASTARDA Introduction
  18. Kapela ze Wsi Warszawa Siwa zezulejko
  19. Bob Brookmeyer Jive Hoot

***

Tytuł audycji: folkowy Poranek Dwójki

Prowadziła: Aleksandra Stec

Data emisji: 5.10.2024

Godzina emisji: 9.30

mg/at