Krzysztof Ścierański - 50 lat na scenie. "Jestem w tym świecie trochę obcy"

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2024 12:12
- Uznanie jest bardzo miłym uczuciem, ale nie wpływa na mnie mobilizująco do dalszej pracy. Zaczynam wiedzieć, co znaczy "spocząć na laurach", a symptomem tego jest chęć podróżowania tramwajami w Krakowie. Osoby w wieku dojrzałym mają ten przywilej, że mogą przemieszczać się bezkarnie bez biletu. To fantastyczne, bo mogę zwiedzić nieznane mi jeszcze miejsca - mówił w Dwójce gitarzysta Krzysztof Ścierański, który w tym roku świętuje jubileusz 50-lecia pracy artystycznej.
Krzysztof Ścierański w tym roku świętuje 50-lecie pracy artystycznej
Krzysztof Ścierański w tym roku świętuje 50-lecie pracy artystycznejFoto: Cezary Piwowarski/Polskie Radio

Krzysztof Scierański to wirtuoz gitary basowej i kompozytor. Tworzy muzykę instrumentalną improwizowaną. Ma w swoim dorobku artystycznym 150 płyt nagranych, w tym 12 autorskich. Magazyn "Jazz Forum" określił go mianem najlepszej gitary basowej od 1984 roku do dziś.


Posłuchaj
17:12 Poranek Dwójki 2024_10_11-08-30-48.mp3 Krzysztof Ścierański - 50 lat na scenie (Poranek Dwójki)

Współpracował z zespołami: Laboratorium, String Connection (Krzesimir Dębski), Air Condition (Zbigniew Namysłowski), The Colors, Music Painters, a także brał udział w wielu największych światowych festiwalach jazzowych. W tym roku świętował swoje 70 urodziny, a także 50-lecie pracy artystycznej.

- Wciąż do mnie nie dociera, że jestem tak długo żyjącym obywatelem i tak długo grającym muzykiem. Ten rok jest wyjątkowy, ponieważ jest rokiem wielu przedsięwzięć i koncertów. A zaczął się w styczniu w Dwójce od koncertu w Jazz.PL - wspominał muzyk.

Czytaj też:

Początki muzycznej kariery

Bez wątpienia okresem, który był niezwykle ważny dla Krzysztofa Ścierańskiego, były lata gry w zespole z bratem Pawłem oraz Janem Plutą.

- W biurze Jana w Niemczech nagrywaliśmy płytę, która nazywała się "No Radio". Była piękna i bardzo doceniana przez słuchaczy. Ktoś przyniósł takie zdjęcie samochodu stojącego na pustyni, wyczyszczonego przez burzę piaskową. To był jakiś stary fiat z lat 50., który rajdowcy rajdu Paryż-Dakar pozostawili gdzieś na pustyni. W środku nie było radia, dlatego album nazwaliśmy "No radio" - wspominał muzyk.

Współpraca z największymi

Gitarzysta wspominał także rok 1993, gdy do współpracy udało mu się zaprosić swoich mistrzów - Zbigniewa Namysłowskiego i Tomasza Stańko.

- Udało mi się obydwu tych panów zaprosić na płytę, która nosi tytuł "Far Away from Home". Śpiewa tam Marek Bałata, wszystkie partie instrumentów klawiszowych gra Janusz Skowron, a sola i tematy grają Tomasz Stańko i Zbyszek Namysłowski.

Mimo że Krzysztof Ścierański już od 50 lat jest aktywny na scenie muzycznej, wciąż jest w nim głód poznawania muzyki. Jak przyznaje, jednym z jego marzeń są kolejne albumy i koncerty, czyli spotkania z publicznością. - Bez tego kontaktu z publicznością życie muzyczne zamiera - podkreślił.

Czytaj też:

Inspiracje Krzysztofa Ścierańskiego

W rozmowie z Rochem Sicińskim wirtuoz gitary basowej przyznał, że czuje się kimś obcym w miejscu swojego urodzenia. - Interesują mnie inne rejony muzyczne. Te, które znam od dziecka, też są interesujące, ale przestały być dla mnie inspiracją. Cały czas był nią sposób grania ludzi mieszkających w klimacie ciepłym, bliżej równika. Brazylia, Indie, Afryka.

Niespełnionym marzeniem Krzysztofa Ścierańskiego przez wiele lat było spotkanie perkusisty, z którym rozumiałby się bez słów. To się jednak zmieniło, od kiedy współpracuje ze swoim synem Marcinem Ścierańskim.

- Los sprezentował mi kogoś wybitnie utalentowanego, kto spełnia moje oczekiwania. Okazuje się, że grając przed koncertem jakiś fragment mojego utworu, kończymy w tym samym momencie, nie umawiając się. To są jakieś porozumienia telepatyczne - opowiadał Krzysztof Ścierański.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Roch Siciński

Gość: Krzysztof Ścierański (basista, kompozytor)

Data emisji: 11.10.2024

Godz. emisji: 8.30

am/wmkor

Czytaj także

Maciej Obara: mama za wszelką cenę próbowała odciągnąć mnie od muzyki [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2024 11:30
– Muzyka heavymetalowa to był mój pierwszy konik – chyba ze względu na energię i rodzaj ekspresji, który mi się podobał. Moja mama stwierdziła, że spróbuje to jakkolwiek zablokować, i zrobiła to jazzem. Dała mi nagranie Charliego Parkera. W końcu miałem okazję usłyszeć trochę innego brzmienia i też bardzo mi się to spodobało – mówił w Dwójce saksofonista jazzowy Maciej Obara.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wojtek Mazolewski: Music for Peace to nasz apel przeciwko wojnie i przemocy

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2024 11:29
- Music for Peace to jest pewna idea. Dlatego nie firmujemy tego żadnymi nazwiskami. Dajemy tylko głos temu pokoleniu, które dzisiaj kreuje kulturę, że stanowczo sprzeciwiamy się przemocy i wojnie na świecie. Poprzednie stulecie nauczyło nas bardzo boleśnie, jakie to ma skutki - mówił w Dwójce Wojtek Mazolewski przed niedzielnym koncertem (28.07) niezwykłego jazzowego projektu w Studiu im. W. Lutosławskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Studio Jazzowe Polskiego Radia. Nikola Kołodziejczyk: wiele z tych partytur było zagranych tylko raz

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2024 11:58
- Jest około 200 partytur napisanych przez wszystkich największych muzyków polskiej sceny. Powstawały nie po to, żeby jakoś specjalnie na nich zarabiać, a po to, żeby je grać. Były to partytury eksperymentalne, bardzo ciekawe, melodyjne. Dziś wiele z tych materiałów jest zapomnianych, ponieważ były wykonane raptem raz. Mamy plan to zmienić - mówił w Dwójce o reaktywacji Studia Jazzowego Polskiego Radia Nikola Kołodziejczyk, dyrygent i aranżer.
rozwiń zwiń