Śląska Jesień Gitarowa - festiwal zróżnicowany jak jesienne barwy

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2024 09:51
- Nasz program zawsze staram się ułożyć tak, aby był kolorowy i bardzo zróżnicowany, podobnie jak te jesienne barwy. Na szczęście aura nam sprzyja i festiwal rozpoczął się bardzo słonecznie zarówno na zewnątrz, jak i muzycznie - mówił w Dwójce prof. Marek Nosal, dyrektor artystyczny XIX Śląskiej Jesieni Gitarowej.
Ewa Jabłczyńska, Dariusz Kupiński, Marcin Dylla i Justyna Sobczak-Dylla wykonują Concierto andaluz podczas koncertu z NOSPR w ramach XIX Śląskiej Jesieni Gitarowej
Ewa Jabłczyńska, Dariusz Kupiński, Marcin Dylla i Justyna Sobczak-Dylla wykonują "Concierto andaluz" podczas koncertu z NOSPR w ramach XIX Śląskiej Jesieni GitarowejFoto: G. Krzysztofik/materiały prom.

Do 27 października trwa w Katowicach i Tychach XIX Śląska Jesień Gitarowa. W ramach festiwalu zaplanowano 16 wydarzeń z udziałem ponad 200 artystów z całego świata.

Posłuchaj
09:13 Poranek Dwójki jesień gitarowa 21.10.2024.mp3 Rozmowa z prof. Markiem Nosalem, dyrektorem artystycznym XIX Śląskiej Jesieni Gitarowej (Poranek Dwójki) 

Hiszpańsko-latynoamerykańskie akcenty

W niedzielę, 20 października, w sali NOSPR, z towarzyszeniem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia pod dyrekcją Dawida Runtza, wystąpili Ewa Jabłczyńska, Dariusz Kupiński, Marcin Dylla, Justyna Sobczak-Dylla. Wspólnie z katowickimi symfonikami czwórka gitarzystów wykonała Concierto andaluz Joaquína Rodrigo. Koncert ten był transmitowany w radiowej Dwójce.

Czytaj także:

- Z kolei ostatni artyści, którzy wystąpią w tym roku, to Antonio Rey, gwiazda flamenco, oraz dwaj Brazylijczycy Yamandu Costa i Alessandro Penezzi. W połączeniu z wczorajszym koncertem tworzą oni taką klamrę słoneczno-hiszpańsko-latynoamerykańskiej muzyki na naszym festiwalu. W środku programu dzieje się oczywiście wiele różnych innych rzeczy, m.in. dużo będzie muzyki polskiej, dość nieoczywistej na festiwalu gitarowym - tłumaczył prof. Marek Nosal.

Uniwersalne jak gitara

Emocji z pewnością dostarczy również międzynarodowy konkurs gitarowy, a koncertom towarzyszy szereg wydarzeń dodatkowych. Artyści zaproszeni do udziału w festiwalu za każdym razem ukazują gitarę jako instrument uniwersalny, wykorzystywany w różnych stylach, w muzyce historycznej i współczesnej, poważnej i rozrywkowej. Zabrzmi ona solo, w duecie, kwartecie, w połączeniu ze śpiewem i innymi instrumentami, a także jako instrument solowy z orkiestrą. Nie zabraknie też jazzu - gatunku, w którego wielu odmianach gitara odgrywa znaczącą rolę.

XIX Śląska Jesień Gitarowa odbywa się pod patronatem Programu 2 Polskiego Radia.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Jakub Jamrozek

Gość: prof. Marek Nosal (dyrektor artystyczny XIX Śląskiej Jesieni Gitarowej, dziekan Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej w Katowicach)

Data emisji: 21.10.2024

Godz. emisji: 7.30

pg

Czytaj także

Wielokulturowy i wielowątkowy Raphael Rogiński

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2024 01:00
W "Nocnej strefie" zaprezentowaliśmy koncert z ubiegłorocznego festiwalu Unsound - zagrał tam Raphael Rogiński w ramach swojego kolejnego przedsięwzięcia pt. "Žaltys", z udziałem litewskiej wokalistki i instrumentalistki folkowej Indrė Jurgelevičiūtė (gra na instrumencie zwanym kanklės). 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Patryk Zakrocki: mam prawo do melodii

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2024 01:00
Patryk Zakrocki to gitarzysta, altowiolista, improwizator i kompozytor, jedna z centralnych postaci warszawskiej sceny muzyki improwizowanej. Artysta był gościem "Rozmów improwizowanych".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Ad Libitum". Kurator festiwalu: jego siłą jest to, że zderza on bardzo różne środowiska

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2024 18:50
- Improwizacja oznacza bardzo różne rzeczy, w bardzo różnych środowiskach, dla bardzo wielu różnych osób. Dlatego też, cofając się w przeszłość, bywały takie edycje festiwalu, które np. wykraczały w stronę zderzenia improwizacji tanecznej z improwizacją muzyczną - mówił w Dwójce Antoni Michnik, współkurator 19. Międzynarodowego Festiwalu "Ad Libitum".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krzysztof Ścierański - 50 lat na scenie. "Jestem w tym świecie trochę obcy"

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2024 12:12
- Uznanie jest bardzo miłym uczuciem, ale nie wpływa na mnie mobilizująco do dalszej pracy. Zaczynam wiedzieć, co znaczy "spocząć na laurach", a symptomem tego jest chęć podróżowania tramwajami w Krakowie. Osoby w wieku dojrzałym mają ten przywilej, że mogą przemieszczać się bezkarnie bez biletu. To fantastyczne, bo mogę zwiedzić nieznane mi jeszcze miejsca - mówił w Dwójce gitarzysta Krzysztof Ścierański, który w tym roku świętuje jubileusz 50-lecia pracy artystycznej.
rozwiń zwiń