Koryfeusz Muzyki Polskiej - wielkie święto polskiej kultury

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2024 11:58
Wkrótce poznamy laureatów tegorocznej nagrody polskiego środowiska muzycznego Koryfeusz Muzyki Polskiej. Podczas gali, która odbędzie się w Filharmonii Narodowej w Warszawie, spotkają się największe osobowości polskiej muzyki. Wyjątkowe statuetki autorstwa prof. Adama Myjaka powędrują do zwycięzców w kategoriach Nagroda honorowa, Odkrycie roku, Osobowość roku i Wydarzenie roku.
Laureatów nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej poznamy podczas gali w Filharmonii Narodowej
Laureatów nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej poznamy podczas gali w Filharmonii NarodowejFoto: Mat. pras./NIMiT

Koryfeusz Muzyki Polskiej, czyli wyjątkowe święto polskiej muzyki, w tym roku odbędzie się już po raz czternasty. Nagroda, która laureaci otrzymają podczas gali w Filharmonii Narodowej w Warszawie, jest artystycznym podsumowaniem ostatnich dwunastu miesięcy.


Posłuchaj
16:22 Poranek Dwójki 2024_11_04-08-31-15.mp3 Lech Dzierżanowski o nagrodzie Koryfeusz Muzyki Polskiej (Poranek Dwójki)

Koryfeusz - nagroda środowiska muzycznego

- Chcemy, żeby była to nagroda środowiska, dlatego to nie Instytut Muzyki i Tańca wybiera nominowanych - mówił w Dwójce Lech Dzierżanowski. - Mamy dwustopniowe działanie. Pierwszy stopień to wybór propozycji, którego podejmuje się muzyczna część Rady Instytutu. A potem ostatecznego wyboru dokonują Elektorzy. W przypadku Odkrycia roku wpływ na wybór mają też wszyscy zainteresowani, bo część głosów pochodzi od internautów - podkreślił zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca.

Czytaj też:

Nagroda Honorowa dla zasłużonych

W ciągu ostatnich kilku tygodni w radiowej Dwójce mogliśmy poznać sylwetki kolejnych nominowanych w trzech kategoriach: Odkrycie roku, Osobowość roku i Wydarzenie roku. W kategorii Nagroda Honorowa nominowani pozostają w tajemnicy aż do ogłoszenia wyników. Przypomnijmy, że w roku 2023 otrzymała ją Irena Santor.

- Od samego początku było tak, że ujawniamy tylko osobę, która otrzymuje nagrodę. To nagroda za całe życie, czyli przyznawana jest osobom zasłużonym, mającym już większość część swojej kariery za sobą - tłumaczył gość Dwójki.

Różnorodność kandydatów

Podczas wyboru nominowanych we wszystkich czterech kategoriach fundamentem jest różnorodność. Znajdziemy zarówno wykonawców muzyki klasycznej, jak i jazzowej, a także rozmaite wydarzenia.

- Rada zawsze stara się wybrać tak, żeby w kategorii były reprezentowane wszystkie gatunki i wszystkie specjalności. Jak państwo zobaczą listę osób nominowanych na przykład w kategorii Osobowość roku, to mamy Annę Szostak – szefową świetnego zespołu Camerata Silesia. Mamy jazzmana Leszka Możdżera. Mamy wszechstronnego muzyka Jakuba Józefa Orlińskiego, a także Pianohooligana, które reprezentuje jazz zupełnie inny, niż Możdżer. Wreszcie Krzysztof Pastor, czyli balet. W innych dziedzinach znajdziemy muzykę ludową. Ta różnorodność jest kluczem, bo chodzi nam o to, żeby to było święto całego środowiska, a nie jakiejś grupy.

Święto z odrobiną zadumy

Wśród Elektorów, którzy wybiorą laureatów poszczególnych kategorii, znajduje się około 100 osób zasłużonych dla świata kultury. Dyrektorzy filharmonii, rektorzy muzycznych akademii, a także laureaci Koryfeuszy z lat poprzednich. - Chodzi o to, żeby to było jak najbardziej fachowe grono - dodał Lech Dzierżanowski.

Wyjątkowe muzyczne święto wymaga również wyjątkowej oprawy. Wręczenie statuetek w Filharmonii Narodowej uświetni m.in. występ Orkiestry Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją Jarosława Szemeta. - Będzie to też święto z zadumą, ponieważ będzie wystąpi kwartet Jana Ptaszyna Wróblewskiego. Chcemy wykorzystać ten moment, żeby pamiętać także o tych, którzy był Koryfeuszami, tak jak Jan Ptaszyn Wróblewski, a których już z nami nie ma - mówił zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca.

Nazwiska nominowanych

O miano Koryfeusza Muzyki Polskiej 2024 rywalizowali:

w kategorii Osobowość roku:

  • Leszek Możdżer – za działalność artystyczną ze szczególnym uwzględnieniem albumu Composites nagranym z Orkiestrą Instrumentów Dawnych MACV Warszawskiej Opery Kameralnej.
  • Jakub Józef Orliński – za bogatą działalność koncertową, wiele wybitnych kreacji artystycznych na największych scenach operowych świata.
  • Piotr Orzechowski Pianohooligan – za bezkompromisowość, konsekwencję i różnorodność kreacji artystycznych oraz redefiniowanie granic muzyki improwizowanej.
  • Krzysztof Pastor – za utrzymywanie nieprzerwanie przez 15 lat wysokiego poziomu artystycznego Polskiego Baletu Narodowego, za powołanie zespołu PBN Junior, dającego szansę młodym artystom baletu oraz za wieczór choreograficzny „Bolero+”.
  • Anna Szostak – za utrzymywanie wysokiego poziomu artystycznego zespołu Camerata Silesia oraz szereg nagrań płytowych i koncertów w sezonie artystycznym 2023/2024.

w kategorii Wydarzenie roku:

  • 10-lecie kooperatywy muzycznej Hashtag Ensemble – za serię jubileuszowych wydarzeń artystycznych, otwartość na różnorodnych odbiorców, AżTak Festiwal
    oraz prężną działalność społecznej instytucji kultury Hashtag Lab.
  • XI Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga – za wysoki poziom organizacji jednego z najważniejszych konkursów dyrygenckich, z rekordową liczbą 260 zgłoszeń dyrygentów z całego świata.
  •  Festiwal Bachowski w Świdnicy – za stworzenie miejsca spotkań wielu pokoleń słuchaczy o zróżnicowanym doświadczeniu koncertowym, integrowanie i docieranie do lokalnych społeczności z uznanymi artystami i bogatym repertuarem.
  • Jubileusz 70-lecia Chóru Filharmonii Narodowej – za bogaty program obchodów jubileuszu, potwierdzający najwyższy poziom wykonawstwa jednego z najważniejszych zespołów chóralnych w Polsce.
  • Wydanie albumu „Wandering Songs”. Weronika Grozdew & Musos – za przedstawienie pieśni wędrownych w niezwykle ciekawy i wielowątkowy sposób, spójną wizję artystyczną oraz wysoki poziom wykonawczy.

w kategorii Odkrycie roku:

  • Paweł Lelek – za działalność koncertową w roli organisty i dyrygenta oraz prawykonania w sezonie 2023/2024.
  • Regence sonore – za debiut konkursowy na Göttingen Händel Competition 2024 i zdobycie dwóch z pięciu przyznanych nagród oraz działalność koncertową na festiwalach muzyki dawnej.
  • Joanna Natalia Ślusarczyk – za zdobycie nagrody dla najlepszego polskiego dyrygenta podczas XI Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach.
  • Piotr Wacławik – za pełnienie funkcji dyrygenta-asystenta Filharmonii Narodowej oraz otrzymanie prestiżowego stypendium dyrygenckiego w Elbphilharmonie Hamburg.
  • Antoni Wrona – za zdobycie wielu nagród i wyróżnień, w tym III nagrody na 12. Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. Witolda Lutosławskiego oraz dynamicznie rozwijającą się karierę.

Koryfeusz Muzyki Polskiej odbywa się pod patronatem Programu 2 Polskiego Radia.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Jakub Jamrozek

Gość: Lech Dzierżanowski (zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca)

Data emisji: 4.11.2024

Godz. emisji: 8.30

am

Czytaj także

Mykietyn: boję się, że kulturę czeka rewolucja

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2015 09:30
- Słyszę, że sztuka ma być teraz "narodowa" i nie wiem, co to znaczy. Dla mnie bez znaczenia jest, czy Chopin był Polakiem czy Australijczykiem - komentował znakomity kompozytor zapowiedzi zmian w polskiej polityce kulturalnej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Koryfeusz Muzyki Polskiej. Jakub Józef Orliński po raz drugi osobowością roku?

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2024 12:26
- To nie pomyłka, to szansa na szczęśliwą powtórkę. Jakub Józef Orliński rzeczywiście był już 5 lat temu laureatem tej nagrody. Nominowany w tej kategorii w dwóch kategoriach otrzymał ostatecznie Koryfeusza właśnie jako osobowość roku - przypomniała Magdalena Łoś, dziennikarka radiowej Dwójki. Nazwiska laureatów poznamy już 4 listopada.
rozwiń zwiń