Film, po którym została muzyka
Koncert odbędzie się w Studiu Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Celem organizatorów jest przypomnienie o dziele filmowym, które miało szansę być pierwszą opowieścią o losach Władysława Szpilmana w czasie II wojny światowej. Z powodów politycznych "Robinson warszawski" jednak nie przetrwał, został przemontowany i zaprezentowany jako "Miasto nieujarzmione". Na szczęście muzyka do oryginału cudem ocalała w archiwach Filmoteki Narodowej i w 2020 roku ujrzała światło dzienne.
- Przyznam, że kiedy przyszła do nas pani dyrektor FINA i przedstawiła pomysł tego koncertu, jedynym świadectwem filmu "Robinson warszawski", podszedłem do tego tematu z wielkim zainteresowaniem. Nie ukrywam, że nie stronię od muzyki nowej, nie stronię od poznawania nowych dzieł, a szczególnie w tym przypadku i tych dwóch fantastycznych kompozytorów - podkreślał Michał Klauza.
Dwa spojrzenia na ten sam temat
W programie koncertu Artur Malawski i muzyka do filmu "Robinson warszawski" oraz Roman Palester i muzyka do filmu "Miasto nieujarzmione". - Muzykę do pierwszej wersji filmu napisał Artur Malawski, natomiast kiedy film zaczęto przemontowywać, muzykę do niego napisał Roman Palester. W związku z tym w dzisiejszym koncercie zaprezentujemy Państwu dwa różne spojrzenia na tę samą sytuację - tłumaczył gość Dwójki.
09:00 Poranek Dwójki klauza 8.05.mp3 Michał Klauza przed koncertem "Muzyka odzyskana. Koncert z okazji 78. rocznicy zakończenia II wojny światowej" (Poranek Dwójki)
To właśnie Michał Klauza stanie na czele Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie podczas koncertu "Muzyka odzyskana. Koncert z okazji 78. rocznicy zakończenia II wojny światowej". Początek w poniedziałek, 8 maja o godz. 19.00 w Studiu Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego.
Plakat koncertu
***
Tytuł audycji: Poranek Dwójki
Prowadził: Paweł Siwek
Gość: Michał Klauza (dyrygent, dyrektor artystyczny Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie)
Data emisji: 8.05.2023
Godz. emisji: 9.10
pg