Festiwal Musica Privata już po raz 12. Czym jest muzyka prywatna?

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2024 12:48
Festiwal Musica Privata to wydarzenie, które wcale nie jest prywatne, choć niektóre koncerty odbywają się w mieszkaniach. Jego nazwa nawiązuje do czegoś zupełnie innego. Skąd się wzięła i co oznacza termin muzyki prywatnej? 
Muzyka prywatna to termin odnoszący się do muzyki tworzonej poza mainstreamem
Muzyka prywatna to termin odnoszący się do muzyki tworzonej poza mainstreamemFoto: Shutterstock/Africa Studio

Tegoroczna, dwunasta edycja odbywa się pod hasłem "rozszerz swój umysł". Jest to zachęta lub wyzwanie stawiane szerokiemu gronu słuchaczy, którzy dzięki festiwalowi mają szansę spotkać się z czymś dla siebie nowym – przekraczającym dotychczasowe spektrum doświadczeń muzycznych. Musica Privata to festiwal przeznaczony dla twórców ceniących sobie wolność.

Posłuchaj
04:22 _PR2 (mp3) 2024_11_13-07-19-26.mp3 Kuba Krzewiński o festiwalu Musica Privata (Poranek Dwójki)

 

Muzyka prywatna

Kuba Krzewiński zdradził, że nazwa wydarzenia nie nawiązuje do charakteru imprezy, ale specyfiki prezentowanej tam muzyki. - Jest to pewien paradoks, ponieważ festiwal oczywiście nie będzie się odbywał tylko w przestrzeniach prywatnych, bo głównie będziemy korzystać z przestrzeni koncertowych - przyznał.

- Muzyka prywatna to termin odnoszący się do muzyki tworzonej poza mainstreamem. Muzyki niekomercyjnej i można powiedzieć, że nawet intymnej. Termin ten ukuł na swoje potrzeby dziadek kolegi jednego ze współorganizatorów - wyjaśnił.

Improwizacja

Dziadek jednego z organizatorów wydarzenia przyczynił się nie tylko do powstania nazwy festiwalu, ale także określenia rodzaju muzyki. - Zamykał się w pokoju sam na sam ze swoim akordeonem, prosząc żonę o trochę czasu na samotność. Chciał sobie w spokoju sam poimprowizować. Takie muzykowanie nazywał właśnie muzyką prywatną - powiedział Kuba Krzewiński.

Czytaj też:

- Na naszym festiwalu prezentujemy muzykę swobodnie improwizowaną, współczesną oraz sound art. Wynikają one naszym zdaniem z autentycznej potrzeby tworzenia przez artystów ich muzyki prywatnej - dodał.

***

Rozmawiał: Karol Furtak

Gość: Kuba Krzewiński

Data emisji: 13.11.2024

Godzina emisji: 7.20

Materiał wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki".

dz/zch/wmk

Czytaj także

Paal Nilssen-Love: żyjemy tu i teraz, dlaczego miałbym zwolnić?

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2024 01:00
Norweski muzyk Paal Nilssen-Love to bez wątpienia jeden z najważniejszych perkusistów ostatnich 20 lat. Grał we flagowych zespołach skandynawskiej sceny jazzowej i freejazzowej: Atomic i The Thing. Stanowił podporę historycznych międzynarodowych przedsięwzięć: Chicago Tentet i Territory Band, był też ulubionym perkusistą Petera Brötzmanna w ostatnich latach jego kariery.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Ad Libitum". Kurator festiwalu: jego siłą jest to, że zderza on bardzo różne środowiska

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2024 18:50
- Improwizacja oznacza bardzo różne rzeczy, w bardzo różnych środowiskach, dla bardzo wielu różnych osób. Dlatego też, cofając się w przeszłość, bywały takie edycje festiwalu, które np. wykraczały w stronę zderzenia improwizacji tanecznej z improwizacją muzyczną - mówił w Dwójce Antoni Michnik, współkurator 19. Międzynarodowego Festiwalu "Ad Libitum".
rozwiń zwiń