"Egalitarność, różnorodność, dialog". Justyna Czarnota-Misztal dyrektorką Instytutu Teatralnego

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2024 12:29
Rozpoczęła się trzyletnia kadencja Justyny Czarnoty-Misztal jako dyrektorki Instytutu Teatralnego. Egalitarność, różnorodność i dialog to filary, na których będzie się opierał rozwój Instytutu Teatralnego w kolejnych trzech latach. Czego możemy spodziewać się w placówce na warszawskim Jazdowie do 2027 roku?
Justyna Czarnota-Misztal jest nową dyrektorką Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego
Justyna Czarnota-Misztal jest nową dyrektorką Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa RaszewskiegoFoto: Instytytut Teatralny / Alicja Szulc

Justyna Czarnota-Misztal jest pedagogiem teatru, pasjonatką teatru dla dzieci i młodzieży. Od 1 listopada została powołana na stanowisko dyrektorki Instytutu Teatralnego Im. Zbigniewa Raszewskiego. "Chcę, żeby Instytut Teatralny tworzył przestrzeń i warunki umożliwiające dostrzeżenie i uznanie różnych głosów, interesów, możliwych ścieżek i punktów widzenia na teatr" - deklaruje.

Posłuchaj
16:47 Poranek Dwójki 19.11.2024.mp3 Justyna Czarnota-Misztal o planach Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego (Poranek Dwójki)

- Pracowałam w Instytucie Teatralnym między 2010 a 2022 rokiem. Potem byłam freelancerką, ale przez ten cały czas zajmowałam się teatrem. Kocham teatr. I kiedy pracowałam jako freelancerka bardzo szybko zrozumiałam, że w moje DNA głęboko wpisane jest myślenie systemowe, to znaczy widzenie ogólnopolskie, całego środowiska - wyjaśniła w rozmowie z Katarzyną Hagmajer-Kwiatek.

Czytaj też:

Głęboka znajomość polskiego teatru

Instytut Teatralny jest nie tylko pośrednikiem między teatrem a Ministerstwem Kultury, ale również między teatrami instytucjonalnymi, amatorskimi, a także organizacjami pozarządowymi.

- Znam to środowisko we wnikliwy sposób. Jest to specyficzna pozycja, ale chcę myśleć o niej jako o potencjale spotkania różnych interesów i punktów widzenia na środowisko. Mam poczucie, że jest to praca, w której mogę wykorzystać naprawdę wiele swoich kompetencji, które rozumiem jako znajomość teatralnego pejzażu w Polsce oraz osób, które w tym środowisku pracują. Myślę też, że wykorzystam swoje kompetencje jako pedagożki teatru, która sama prowadziła warsztaty dla osób zarządzających instytucjami kultury. Jest wiele obszarów, które łączą się w tym stanowisku i to mnie zachwyca - podkreśliła Justyna Czarnota-Misztal.

Odpowiedź na potrzeby publiczności

Instytut, pod kierownictwem Doroty Buchwald, a następnie Elżbiety Wrotnowskiej-Gmyz, skupiał się nie tylko na inicjatywach społecznych, ale w dużej mierze na dokumentacji teatru w Polsce. Zdaniem nowej dyrektor, jest to podstawa pracy tego miejsca. 

- Ja bym trochę poprzesuwała akcenty. Bo przez te dwadzieścia lat instytut stał się również w dużej mierze miejscem, które zrzesza programy regrantingowe. To oznacza, że wspieramy konkretne kierunki, na przykład takie projekty, jak dofinansowanie teatrów, żeby dojeżdżały do małych miejscowości, czy Lato w Teatrze, czyli dwutygodniowe warsztaty artystyczne dla dzieci i młodzieży. To jest podstawa, żeby te programy dobrze działały i były responsywne do potrzeb środowiskowych.

Teatr dostępny i różnorodny

Hasłem, które podsumowuje wejście Justyny Czarnoty-Misztal na stanowisko dyrektora Instytutu Teatralnego to "egalitarność różnorodność dialog". Nowa szefowa instytucji podkreśla, że chce między innymi sprawić, by teatr był dostępny na wielu poziomach: dla osób z niepełnosprawnościami, czy też dla osób z mniejszych miejscowości, które na co dzień nie mają dostępu do teatru.

- Wielkim zasobem jest też to, że kiedy patrzymy na środowisko teatralne jako różnorodne osoby, to każda ma trochę inną estetykę, inny klucz doboru tekstu, kontaktu z publicznością. W środowisku jest miejsce i na instytucjonalny teatr, i teatr amatorski, i niezależny. To razem może na siebie oddziaływać i tworzyć bioróżnorodność. Tylko wtedy to będzie atrakcyjne dla publiczności.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadziła: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Goście: Justyna Czarnota-Misztal (dyrektorka Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego)

Data emisji: 19.11.2024

Godz. emisji: 8.30

am/pg

Czytaj także

"Historyja o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim". Dzieło dla gawiedzi

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2023 14:00
- Chodzi o propagowanie wiary, czyli celowe opuszczenie języka tego wykształconego człowieka do poziomu potencjalnych odbiorców tego typu tekstów, co świadczy o tym, że ktoś naprawdę miał niezwykły talent. No bo nie da się mówić "po szkolsku" - mówiąc językiem XVI-wiecznym - do gawiedzi. Moim zdaniem to jest największa wartość tego tekstu - mówił literaturoznawca prof. Krzysztof Koehler o jednym z najstarszych polskich dramatów pt. "Historyja o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Redbad Klynstra-Komarnicki: Michał Bałucki nie był wcale takim rozrywkowym autorem

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2023 09:04
- Bałuckiego poznałem jako człowieka, który oczywiście używa komedii do tego, żeby tworzyć swoje sztuki, ale takim znowu rozrywkowym pisarzem to on z mojej perspektywy nie był. Myślę, że jeśli chodzi o krytykę społeczną, którą uprawiał, to nadal jest trochę niedoceniony - mówił w Dwójce Redbad Klynstra-Komarnicki, aktor i reżyser.
rozwiń zwiń