"Radwan - wszystko brzmi". Jak pokazać muzyczną wielkość za pomocą wystawy?

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2025 14:09
- Nowa dyrekcja zgłosiła w swoim programie cykl "Legendy Starego Teatru". W lutym mieliśmy tydzień z Jerzym Stuhrem, a teraz mierzymy się ze Stanisławem Radwanem. Jest to paradoks: w jaki sposób pokazać coś, co było w przedstawieniu, a na dodatek jest warstwą dźwiękową - mówiła w Dwójce Anna Litak, kuratorka wystawy "Radwan - wszystko brzmi" w Muzeum Interaktywnym Narodowego Starego Teatru MICET.
Stanisław Radwan (1939-2023) pozostawił po sobie kilkaset kompozycji, które nie tylko towarzyszyły spektaklom, ale je współtworzyły
Stanisław Radwan (1939-2023) pozostawił po sobie kilkaset kompozycji, które nie tylko towarzyszyły spektaklom, ale je współtworzyłyFoto: ANDRZEJ GRYGIEL/PAP

"Radwan - wszystko brzmi" to pierwsza wystawa tak kompleksowo ukazująca twórczość kompozytora. Ekspozycja została pomyślana w ten sposób, by umożliwić zanurzenie się w dźwiękowy świat artysty, dla którego gest, cisza i głos były równie ważne jak partytura.

>>> Posłuchaj audycji na podcasty.polskieradio.pl

Uczeń Pendereckiego, który wybrał teatr

- Stanisław Radwan był wybitnym artystą, szalenie inteligentnym, obdarzonym słuchem absolutnym i z ogromną wiedzą. Był w stanie pisać dowolne formy muzyczne. Uczył się u Krzysztofa Pendereckiego, był jego pierwszym uczniem. Początkowo zapowiadało się, że pójdzie śladem swojego mistrza i będzie pisał duże formy muzyczne. Zaczął jednak bywać w Piwnicy pod Baranami, akompaniował tam różnym artystom, a potem został przypadkowo zaproszony do teatru na zastępstwo, i ten teatr go pochłonął - opowiadała Anna Litak.

Czego doświadczą zwiedzający?

Wystawa w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie to rodzaj instalacji pozwalającej widzom uczestniczyć w poszukiwaniu brzmienia przestrzeni, odkrywaniu jej emocji i napięć. Będzie można usłyszeć fragmenty kompozycji Stanisława Radwana, zobaczyć aktorów prowadzonych w akcji przez muzykę w nagranych przedstawieniach, posłuchać komentarzy kompozytora do swoich prac, zobaczyć nagraną próbę muzyczną.

Zobacz także:

Dla prowadzenia prostych ćwiczeń dźwiękowych służyć widzom będzie bogate instrumentarium wykorzystujące instrumenty używane w "Mishimie", przedstawieniu Andrzeja Wajdy wystawionym w Starym Teatrze w 1994 roku. Przestrzeń scenograficzną stworzyła Barbara Hanicka, aranżacją muzyczną zajął się Mieczysław Mejza.

Stanisław Radwan - legenda Starego Teatru

Wernisaż ekspozycji "Radwan - wszystko brzmi" odbędzie się w Muzeum Interaktywnym Narodowego Starego Teatru MICET w sobotę 24 maja. Wydarzenie przygotowane w ramach cyklu "Legendy Starego Teatru" potrwa do końca lipca br.

Stanisław Radwan (1939-2023) - współtwórca wybitnych inscenizacji, współpracownik Jerzego Grzegorzewskiego, Jerzego Jarockiego, Andrzeja Wajdy czy Krystiana Lupy - pozostawił po sobie kilkaset kompozycji, które nie tylko towarzyszyły spektaklom, ale je współtworzyły. Jego muzyka "określała emocjonalnie postać' i "budowała relacje intymne" - jak sam mawiał - a przestrzeń dźwiękową traktował na równi z przestrzenią międzyludzką.

[korzystano z materiałów Narodowego Starego Teatru]

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadzenie: Marcin Pesta

Gość: Anna Litak (kuratorka wystawy "Radwan - wszystko brzmi" w Muzeum Interaktywnym Narodowego Starego Teatru MICET)

Data emisji: 21.05.2025

Godz. emisji: 8.30

pg/k/zch

Czytaj także

Stanisław Radwan. Posłuchaj głosu kompozytora z archiwum Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2024 05:40
– Najchętniej robię wszystko. Poza muzyką – żartował Stanisław Radwan w radiowej rozmowie z Krzysztofem Litwinem w 1984 roku, gdy miał już na koncie setki utworów muzycznych. Kompozytor zmarł 14 października 2023 roku w wieku 84 lat. Zapraszamy do wysłuchania jego radiowych opowieści o życiu, muzyce i ludziach, z którymi był związany.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Znachor", "Zapach zielonej papai" i wspomnienie Stanisława Radwana

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2023 12:30
W tym wydaniu "Muzyki w kadrze" Mariusz Gradowski wspominał nieodżałowanego Stanisława Radwana, który zmarł 14 października w wieku 84 lat. Zaprezentował również inspiracje polską muzyką tradycyjną, czyli ścieżkę dźwiękową Pawła Lucewicza do "Znachora" z udziałem zespołu SVAHY, a także singiel ze ścieżki dźwiękowej do nowej wersji "Chłopów". 
rozwiń zwiń