Teatralnie w Lublinie

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2011 18:00
Konfrontacje Teatralne w Lublinie i rozmowa o albumie "Zofia Chomętowska, Polesie. Fotografie z lat 1925-39".
Audio
  • Janusz Opryński zaprasza na kolejne Konfrontacje Teatralne do Lublina
  • Karolina Puchała-Rojek opowiada o albumie "Zofia Chomętowska, Polesie. Fotografie z lat 1925-39"

We wtorkowym "Poranku Dwójki" zapraszaliśmy na kolejne Konfrontacje Teatralne do Lublina. Festiwal "Konfrontacje Teatralne" w tym roku kontynuuje długoletni projekt prezentacji teatru rosyjskiego w kontekście zjawisk teatralnych w innych krajach. Najbliższa edycja, zbiegająca się w czasie z Przewodnictwem Polski w Unii Europejskiej i promocją idei Partnerstwa Wschodniego, poświęcona zostanie w dużej części analizie przemian w teatrze rosyjskim i teatrach dawnych republik ZSRR.

Program festiwalu pozwoli, na przykładach realizacji klasyków przeanalizować, gdzie teatry regionu wciąż znajdują się pod wpływem rosyjskiej estetyki, a gdzie nastąpiło zdecydowane zerwanie z tradycją. W tym kontekście prezentacje obejmą także spektakle twórców z Polski.Osobnym blokiem programowym będzie "showcase lubelski". Prezentacje najważniejszych produkcji artystów związanych z Lublinem, w tym produkcji przygotowywanych specjalnie na festiwal, mają na celu promocję tych spektakli wśród zaproszonych producentów i dyrektorów artystycznych festiwali. 16. edycja "Konfrontacji Teatralnych" nie tylko skupi się na dialogu artystycznym Polska - Rosja - Partnerstwo Wschodnie, ale ma też być punktem wyjścia dla kilkuletniego programu współpracy z młodymi twórcami teatralnymi z regionu, prezentujących środowiska innych obszarów Europy. Naszym gościem był Janusz Opryński – dyrektor "Konfrontacji Teatralnych" i reżyser Teatru Provisorium.

W audycji także zaproszenie na spotkanie promujące album: Zofia Chomętowska, Polesie. Fotografie z lat 1925-39. Publikacja Zofia Chomętowska. Polesie, wydana przez Fundację Archeologia Fotografii, jest pierwszą tak obszerną prezentacją twórczości jednej z najważniejszych polskich fotografek pierwszej połowy XX wieku. Album z ponad dwustoma, w ogromnej większości nigdy nie publikowanymi zdjęciami oraz tekstami Ewy Klekot, Wojciecha Śleszyńskiego oraz Karoliny Puchała-Rojek, jest próbą zarówno weryfikacji wczesnej twórczości Chomętowskiej jak i redefinicji międzywojennej fotografii Polesia oraz szerzej - terenów pogranicza II Rzeczpospolitej. O albumie opowiadałai Karolina Puchała-Rojek - współautorka tekstów do tego wydania.

Program prowadził Piotr Kędziorek.