Polski przystanek do Oscara

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2011 18:27
9. Warszawski Festiwal Filmowy o Tematyce Żydowskiej oraz wystawa w Sanoku.
Audio
  • Daniel Strehlau o 9. Warszawskim Festiwalu Filmowym o Tematyce Żydowskiej
  • Jarosław Sankowski o swojej wystawie "Jarosław Sankowski.Reakcja"

W środowym "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy o odbywającym się w Warszawie 9. Warszawskim Festiwalu Filmowym o Tematyce Żydowskiej. Festiwal w tym roku  dedykowany jest  Agnieszce Holland, wybitnej polskiej reżyser filmowej i teatralnej, także scenarzystce.
Od początku trwania Festiwalu, od roku 2003, zostało pokazane krajowej publiczności ponad 510 produkcji z 28 krajów świata. Wśród tych filmów znalazło się kilkadziesiąt nominowanych do Oscara, kilkunastu laureatów Oscarów, canneńskich Palm, kilku laureatów nagród Emmy, jeden film nagrodzony w Karlovych Varach, kilkanaście filmów z nagrodami Izraelskiej Akademii Filmowej, jeden z nagrodami Szwedzkiej Akademii Filmowej. Film West Bank Story, który na Warszawskim Festiwalu o Tematyce Żydowskiej otrzymał 1. Nagrodę, otrzymał 3 miesiące później Oscara w tej samej kategorii, a dwa inne filmy prezentowane na Festiwalu: polski Katyń i izraelski Beaufort otrzymały 3 miesiące później nominacje do Oscara.
Wśród tegorocznych filmów znajduje się produkcja francuska Sarah's Key z wybitną kreacją Kristin Scott Thomas oraz poruszający niemiecko-palestyński dokument Nach der Stille, który pokazany zostanie podczas corocznego Wieczoru Palestyńskiego na Festiwalu - 10 listopada 2011. Naszym gościem po 8.35 będzie dyrektor Festiwalu – Daniel Strehlau.

Zapraszaliśmy również do Sanoka, do Galerii BWA, na wernisaż wystawy zatytułowanej "Jarosław Sankowski. Reakcja". O ekspozycji opowiadał w "Poranku" jej autor.

 

Audycję prowadziła Izabela Żukowska.

Czytaj także

Kamery Dawida czekają na najlepszych

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2010 08:00
Tegoroczna edycja Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej dedykowana jest słynnemu hollywoodzkiemu twórcy Paulowi Mazursky'emu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Naszego Brunona zbito!

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2011 16:00
Niezwykła historia dwudziestolecia z perspektywy Alfreda Schreyera, żydowskiego pieśniarza, uhonorowanego odznaczeniem Zasłużony dla Kultury Polskiej, "strażnika pamięci" Brunona Schulza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pieśni jidysz w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2011 00:00
W ramach 21. Festiwalu Kultury Żydowskiej każdy może zaśpiewać dawne pieśni jidysz. Wystarczy wziąć uział w warsztatach prowadzonych przez Jeffa Warschauera.
rozwiń zwiń