Jazz nad Odrą

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2012 18:08
Kolejna, 48. już, edycja Wrocławskiego Festiwalu Jazzowego oraz katowickie "Zmienianie świata".
Audio
  • 48. Wrocławski Festiwal Jazzowy Jazz nad Odrą
  • "Zmienianie świata" w katowickim Centrum Scenografii Polskiej, oddziale Muzeum Śląskiego
Jazz nad Odrą
Foto: Glow Images/East News

We wtorkowym "Poranku Dwójki" zapraszaliśmy do Wrocławia na 48. Wrocławski Festiwal Jazzowy Jazz nad Odrą. To obok Jazz Jamboree i krakowskich Zaduszek Jazzowych jeden z najstarszych polskich festiwali jazzowych. Narodził się w 1964 roku w kultowym klubie studenckim Pałacyk. Od chwili powstania odgrywał znaczącą rolę na polskiej scenie muzycznej. Zdobycie nagrody w festiwalowym konkursie, zauważenie przez jury czy krytyków stanowiło dla młodych muzyków przepustkę do profesjonalnej kariery. Konkurs, który w pierwszych latach istnienia festiwalu był jego najważniejszym elementem, wyłonił tak wielkie indywidualności polskiej sceny jazzowej jak : Ewa Bem, Włodzimierz Nahorny, Zbigniew Seifert, Krzesimir Dębski, Jarosław Śmietana, Janusz Strobel, Piotr Baron, Henryk Miśkiewicz, Tomasz Szukalski, Andrzej Zaucha… Z biegiem lat profil festiwalu uległ zmianie, pojawiało się coraz więcej gwiazd europejskiego i światowego jazzu (takie były oczekiwania festiwalowej publiczności), ale konkurs wyłaniający „indywidualność jazzową”  pozostaje w dalszym ciągu centralnym punktem imprezy. Naszym gościem był Wojciech Siwek – z Fundacji Jazz nad Odrą.
Rozmawialiśmy także o wystawie "Zmienianie świata" w katowickim Centrum Scenografii Polskiej, oddziale Muzeum Śląskiego. Prezentuje ona idee teatralne powiązane z tematem lokalnej społeczności, tworząc obraz wielości form i możliwości przynoszenia przestrzeni miasta do teatru. O ekspozycji opowiedziała jej kuratorka Agnieszka Kołodziej-Adamczuk.  
Ponadto w audycji: informacje kulturalne, kalendarium, przegląd prasy oraz piosenka z rekomendacją – w tym tygodniu piosenki rekomenduje muzyk i kompozytor Henryk Miśkiewicz. Nie zabraknie też płyty tygodnia, a jest nią album "BRZMIENIA LAT 30." – kolejne spotkanie jazzowego pianisty Stefano Bollaniego z orkiestrą lipskiego Gewandhausu, którą prowadzi Riccardo Chailly.
Audycję prowadził Marcin Majchrowski.  
17 kwietnia (wtorek)

Czytaj także

Wybierzmy najlepsze jazzowe płyty w historii fonografii!

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2012 00:00
Chick Corea czy Miles Davis? Sonny Rollins, Louis Armstrong, a może Zbigniew Namysłowski? Mamy do wyboru dziesięć płyt ze stu. Zapraszamy do głosowania w plebiscycie Dwójki!
rozwiń zwiń