Mistrzowie muzyki dawnej

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2012 16:00
Dan Tepfer, Andreas Staier i European Union Baroque Orchestra – to tylko niektóre gwiazdy VII Festiwalu Goldbergowskiego w Gdańsku.
Audio
  • Alina Ratkowska zaprasza do Gdańska na Festiwal Goldbergowski
  • Narodowe czytanie "Pana Tadeusza" w Bydgoszczy
Dan Tepfer
Dan TepferFoto: goldbergfestival.pl

W czwartkowym "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy z Aliną Ratkowską - dyrektor naczelną i artystyczną imprezy. Festiwal Goldbergowski powstał w 2006 roku, kiedy to przypadała 250. rocznica śmierci Johanna Gottlieba Goldberga, urodzonego w Gdańsku klawesynisty i kompozytora, żyjącego w latach 1727-1756.
Ideą nadrzędną Festiwalu  jest prezentacja najciekawszych interpretacji muzyki dawnej z wykorzystaniem oryginalnego instrumentarium, a także ukazywanie zjawisk artystycznych inspirowanych muzyką dawną. Impreza zrodziła się również z chęci przybliżenia szerszej publiczności muzycznego dziedzictwa dawnego Gdańska. Współpraca z Biblioteką Gdańską PAN owocuje wykonaniami najcenniejszych zachowanych dzieł z twórczości tamtejszych mistrzów epoki baroku. Ponadto Festiwal, przywołując nazwisko swojego patrona, przypomina o jego związku z Gdańskiem.
W tym roku impreza rozpocznie się 7 września i potrwa do 16 września.

Więcej informacji na www.goldbergfestival.pl

Odwiedziliśmy Bydgoszcz,  która również włączyła się w ogólnopolską akcję "Narodowe czytanie Pana Tadeusza". Relację z tego miasta przygotowała Ewa Dąbska.  

Główne czytanie odbywać się będzie przed Teatrem i w parku wokół pomnika Łuczniczki, będącej niepisanym symbolem Bydgoszczy.

- Wyszliśmy z założenia, że trzeba czytać tym, którzy chcieliby sluchać. A więc czytania odbędą się w Domach Seniorów, domach prywatnych u osób, które nie wychodzą z domu. Aktorzy Teatru Polskiego wybiorą się do chorych w szpitalach – mówi jeden z organizatorów bydgoskiej części "Narodowego czytania Pana Tadeusza".

W Bydgoszczy "Czytanie…" potrwa aż do niedzieli włącznie. W województwie kujawsko-pomorskim w akcji wezmą udział także Toruń i Włocławek.

Narodowe czytanie "Pana Tadeusza" na antenie Dwójki - zobacz więcej
Poza tym w naszej porannej audycji: "Słowo na dzień", a w nim refleksje o. Andrzeja Zająca, kalendarium, przegląd prasy, wiadomości kulturalne, zaproszenia na imprezy kulturalne oraz cykl "Piosenka z rekomendacją" (wybrana tym razem przez aktorkę, Annę Gornostaj). Nie zabraknie też płyty tygodnia, na której utwory Jerzego Filipa Telemanna gra zespół Europa Galante pod dyrekcją skrzypka Fabio Biondiego.
Program prowadził Piotr Kędziorek.
6 września (czwartek)

Czytaj także

Narodowe czytanie "Pana Tadeusza" na antenie Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2012 10:43
Polska arcyksiążka w Polskim Radiu. Dwójka zaprasza do wspólnego czytania i poznawania na nowo jednego z najważniejszych dzieł naszej literatury.
rozwiń zwiń