Publiczność obejrzy obrazy poświęcone m.in. losom polskich "żołnierzy wyklętych" oraz członków "Solidarności". Jak zapowiedział na konferencji prasowej w Warszawie dyrektor festiwalu Arkadiusz Gołębiewski, filmowcom wręczone zostaną nagrody: "Złoty Opornik" za najlepszy film festiwalu, "Platynowy Opornik" za całokształt twórczości oraz Nagroda Specjalna im. Janusza Krupskiego "za odwagę i trud w poszukiwaniu tematów niepokornych, niezłomnych i wyklętych".
Celem festiwalu "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" jest przedstawianie losów polskich bohaterów, o których rodacy, zwłaszcza młodzi, wciąż wiedzą zbyt mało, oraz oddanie tym bohaterom należnej czci - podkreślił Gołębiewski. Reżyser Antoni Krauze, jeden z gości festiwalu, autor nagradzanego filmu "Czarny Czwartek. Janek Wiśniewski padł", ocenił z kolei: "Wielkim zadaniem jest odtwarzanie we współczesnej Polsce etosu rycerza, żołnierza, człowieka, który złożył przysięgę".
Za zorganizowanie filmowej imprezy poświęconej polskim bohaterom dziękował dyrekcji festiwalu na konferencji m.in. Józef Bandzo, żołnierz III i V Brygady Wileńskiej AK, wieloletni więzień PRL.
Festiwal "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" ma w tym roku czwartą edycję. Po raz drugi organizowany jest w Gdyni. Wcześniej odbywał się w Ciechanowie i Płońsku. Filmy, które można będzie obejrzeć w tym roku, to m.in.: "Kadry z Workuty" (reż. Jarosław Krychowiak i Witold Pelczarski), "Demony przeszłości" (reż. Paweł Sieger), "Niedźwiedź Wojtek, polski bohater wojenny" (reż. William Hood i Adam Lavis) i "Moje zapiski z podziemia" (reż. Jacek Petrycki).
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
to