Jacek Kleyff wspólnie z Januszem Weissem i Romanem Walisiakiem (zastąpionym później przez Michała Tarkowskiego) stworzył słynny teatrzyk Salon Niezależnych, z którym występował przez kilka lat, zdobywając liczne nagrody na najważniejszych polskich festiwalach. W latach osiemdziesiątych zamieszkał na wsi pod Lublinem; tam też powstały zalążki Orkiestry na Zdrowie, ukształtowanej ostatecznie w 1987 roku w Warszawie.
Kanał "Piosenki Niezależnych">>>
W swoim życiu Jacek Kleyff napisał niezliczoną liczbę piosenek i wierszy, ale paradoksalnie bardziej od słów ceni sobie milczenie. - Bliskość dwojga ludzi, taką prawdziwą, oceniam po czasie, który umieją spędzić ze sobą milcząc. Czy to kochankowie, czy dwaj faceci przyjaciele, którzy rąbią drzewo. Przyrodzonym naszym stanem jest milczenie. Słowa, mowa i język wykształcił się na skutek chęci zażegnywania kłopotów - mówił w Jedynce artysta.
Pomysł na książkę biograficzną Jacka Kleyff narodził się dość przypadkowo. - Najpierw zgłosiło się do mnie wydawnictwo "Lampa i Iskra Boża" i przez Kazika Malinowskiego, zaprzyjaźnionego ze mną literata, został przeprowadzony ze mną wywiad. Przeczytał go Andrzej Stasiuk i wspólnie ze swoją żoną Moniką doszli do wniosku, że chcą mieć w swoim wydawnictwie "Czarne" taką książkę, tylko dziesięć razy dłuższą - tłumaczył gość "Muzycznej Jedynki".
Książka "Rozmowa" została wydana pod patronatem Pierwszego Programu Polskiego Radia.
Posłuchaj całej rozmowy Izy Żukowskiej z Jackiem Kleyffem.
pg