Plakat z najlepszymi scenami

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2013 14:01
Muzeum Plakatu w Wilanowie przygotowało dwie nowe wystawy, prezentujące najciekawsze prace wybrane ze zbiorów plakatów teatralnych i operowych powstałych od zakończenia II wojny światowej do chwili obecnej.
Audio
  • Aleksandra Oleksiak, Jacek Szelegejda oraz prof. Lech Majewski o wystawach plakatów operowych i teatralnych w Muzeum Plakatu w Wilanowie (Poranek Dwójki/Dwójka)
  • Dr Małgorzata Możdżyńska-Nawotka o wystawie: "Dawna moda dziecięca XVII-XX w." w Muzeum Narodowym we Wrocławiu (Poranek Dwójki/Dwójka)
Wiktor Sadowski Czarodziejski fet Mozarta (fragm.)
Wiktor Sadowski "Czarodziejski fet" Mozarta (fragm.)Foto: plakat z kolekcji Muzeum Plakatu w Wilanowie – oddziału Muzeum Narodowego w Warszawie.

W "Poranku Dwójki" gościliśmy kuratorów z Muzeum Plakatu w Wilanowie: Aleksandrę Oleksiak  i Jacka Szelegejda oraz artystę prof. Lecha Majewskiego. Nasi goście opowiadali o dwóch nowych wystawach - w Galerii Głównej wilanowskiej placówki: "Wielki Teatr Świata - plakaty teatralne 1945 - 2012" oraz w Galerii Nowej Muzeum Plakatu w Wilanowie: "Od Aidy do Zemsty nietoperza - plakat operowy 1945 - 2012" (w związku z 200. rocznicą urodzin Giuseppe Verdiego rok 2013 jest obchodzony na całym świecie jako rok Verdiego, stąd jego opery zostały tu zilustrowane szczególnie bogatym wyborem plakatów).

Co jest istotne w przygotowaniu plakatu? Jak mówił prof. Majewski, projektując, należy uwzględnić specyfikę odbiorcy (kraj, miejsce powstania), a przede wszystkim: spróbować obrazem zinterpretować sztukę, przekazać wizję reżysera. - Najtrudniejsze jest to, by uchwycić atmosferę, oddać koncepcję, idee - mówił artysta.
Wystawy "Wielki Teatr Świata – plakaty teatralne 1945-2012” oraz "Od Aidy do Zemsty nietoperza – plakat operowy 1945-2012” potrwają do 12 maja 2013 r.

Waldemar
Waldemar Świerzy "Falstaff " Giuseppe Verdiego. Plakat z kolekcji Muzeum Plakatu w Wilanowie – oddziału Muzeum Narodowego w Warszawie.

W "Poranku Dwójki" mówiła również dr Małgorzata Możdżyńska-Nawotka, zapraszając na wystawę "Dawna moda dziecięca XVII-XX w." w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Jest to pierwsza w Polsce duża ekspozycja poświęcona tej tematyce. Jej celem jest nie tylko pokazanie cennych i niezwykle rzadkich eksponatów, ale również wskazanie czynników, które miały wpływ na kształtowanie się mody dziecięcej.

Program prowadził Marcin Pesta.
25 marca (poniedziałek)

Zobacz więcej na temat: dzieje się
Czytaj także

Kto się kryje za Wielkim Murem?

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2013 22:30
W "Wybieram Dwójkę" zapraszaliśmy na dalekowschodnią wystawę w Muzeum Narodowym w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kraków: wystawa rękopisów Beethovena

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2013 16:44
Manuskrypty wiedeńskiego klasyka oraz innych kompozytorów zagranicznych i polskich zostały pokazane na wystawie otwartej w Bibliotece Jagiellońskiej.
rozwiń zwiń