Legenda kina eksperymentalnego, młode talenty, filmowcy- prowokatorzy i muzyka filmowa grana na żywo. Nowe Horyzonty od lat cieszą się opinią najciekawszego polskiego festiwalu filmowego. To tutaj prezentowane są najważniejsze dzieła kina artystycznego, to tutaj polska publiczność poznaje nowe trendy światowej kinematografii i odkrywa często nieznane zjawiska z historii kina.
Jedną z sekcji, które służą takim odkryciom jest Międzynarodowy Konkurs Nowe Horyzonty, w którym pojawiają się najciekawsze filmy pełnometrażowe. Jednym z nich będzie dokument Luciena Castaing-Taylora i Véréna Paravela zatytułowany "Lewiatan" . - Powiedzieć, że to dokument o połowie ryb, to jest zabicie tego na co zapraszają nas jego twórcy - opowiadała w Dwójce Joanna Łapińska. Wraz z jego bohaterami wybieramy się na nocną morską wyprawę. Twórcy w różnych punktach trawlera, rozmieścili małe kamery. Efekt, który osiągają daleki jest jednak od zwykłego dokumentalnego realizmu. - To w jaki my sposób podglądamy ten połów ryb zaburza absolutnie myślenie o formie dokumentalnej. Ten film jest jak przepiękny wiersz - dodawał gość Marcina Pesty.
13. edycja T-Mobile Nowe Horyzonty, która odbędzie się we Wrocławiu między 18 a 28 lipca, potwierdza rangę festiwalu i dowodzi, że także polskie kino z roku na rok zyskuje coraz to nowe głosy - osobliwe, wyraziste i warte wysłuchania. O głównych atrakcjach tegorocznego festiwalu opowiadała w "Poranku Dwójki" Joanna Łapińska.
W audycji rozmawialiśmy też na temat wystawy "Na przykład" w Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Wystawa powstała, aby zaprezentować dobre wzorce szerokiej publiczności w Polsce i jako wizytówka polskiej architektury za granicą. Na wystawie prezentowane będą syntetyczne makiety pokazujące bryłę i ideę domu oraz specjalnie wykonane na wystawę fotograficzne „portrety domów” Juliusza Sokołowskiego, jednego z najlepszych polskich fotografów architektury. Naszym gośćmi byli kurator wystawy Agnieszka Rasmus-Zgorzelska oraz Marcin Kwietowicz, który zaprojektował wystawę.
Poza tym w Poranku Płyta tygodnia - "Królewskie koncerty fletowe" - muzyka na dworze Króla Fryderyka IV. Utwory m.in Graupnera i Grauna w interpretacji Bolette Roed i orkiestry Arte Dei Suonatori. Nowa płyta firmy DaCapo. W cyklu "Piosenka z rekomendacją" swoje ulubione utwory poleca Paweł Huelle.