Czy architektura ma tożsamość?

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2013 10:00
– Żyjemy w czasach przesilenia, kryzysu wartości, kryzysu gospodarczego, a pytanie "kim jestem?" wydaje się być, jak najbardziej na czasie. To pytanie chcieliśmy przełożyć na architekturę: co jest jej podstawowym znacznikiem? – mówił w "Poranku Dwójki" Tomasz Malkowski o festiwalu architektonicznym "Westival. Sztuka architektury”.
Audio
  • Rozmowa o rozpoczynającym się w Szczecinie festiwalu architektonicznym "Westival. Sztuka architektury” (Poranek Dwójki)
  • Książka Historyczna Roku 2013: Piotr Gołdyn "Pogarda dla zawodu, litość dla człowieka: społeczno-edukacyjne formy działalności wobec kobiet zagrożonych prostytucją w Polsce (1918-1939)" (Poranek Dwójki)
Szczecin
SzczecinFoto: Wikipedia/Kapitel/domena publiczna

Wyjątkowość siódmej edycji imprezy gwarantować mają zaproszeni przez organizatorów zewnętrzni kuratorzy – Architecture Snob, kolektyw kuratorski, który zadba o najwyższy poziom artystyczny i merytoryczny wydarzenia.

Tegoroczna odsłona festiwalu nosi tytuł "Made in… architektura narodowa?". Westival podejmuje próbę zdefiniowania architektury narodowej – w sensie uniwersalnym, ale poprzez kontekst Polski i Szczecina – stawia sobie także wyzwanie określenia architektury polskiej – jej cech, (stylu?), pragnień, przykładów. – Naszym punktem wyjścia było samo miasto - Szczecin. To jest miasto z nadpisaną tożsamością narodową i dla nas było ciekawe, jak architektura niemiecka została zaadaptowana przez polskie społeczeństwo, które tu zostało przesiedlone – opowiadał Tomasz Malkowski. "WESTIVAL Made in… architektura narodowa?" będzie też okazją do zastanowienia się nad sensem istnienia architektur narodowych w czasach totalnej globalizacji. – Co jest podstawowym znacznikiem architektury? – W XIX wieku oczywistym było, że narodowość. Kiedy ktoś budował swój dom, to robił to lokalnie. Z materiałów i w technice ze swojego miejsca zamieszkania. Natomiast dzisiaj, każdy człowiek gdziekolwiek na świecie, może wybudować to co chce, w technice budowlanej, która jest dostępna na wszystkich kontynentach. Także tożsamość narodowa w architekturze całkowicie się rozpłynęła. Powstaje pytanie czy my na tym nie tracimy jako ludzie i sama architektura nie traci jakiś swoistych cech – podkreślał gość Dwójki.

Gośćmi "Poranka Dwójki" byli : Karol Nieradka, dyrektor organizacyjny festiwalu, Tomasz Malkowski, współkurator wystawy głównej festiwalu, Sławomir Wunsch ze Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Kolejną propozycję w konkursie Książka Historyczna Roku przedstawiła Hanna Maria Giza.

Audycję przygotował Paweł Sawicki.

24 października (czwartek)

Zobacz więcej na temat: architektura Szczecin
Czytaj także

To miasto trzeba zobaczyć na nowo

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2012 12:30
– Łódź sama w sobie, jako XIX-wieczne, poprzemysłowe miasto, w swojej najgłębszej strukturze jest czymś wyjątkowym i może zostać nazwana ikoną architektoniczną czy urbanistyczną – mówi Jarosław Suchan, dyrektor Muzeum Sztuki w Łodzi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Architekci Dworca Centralnego dali się wykoleić!

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2012 18:30
Arseniusz Romanowicz i Piotr Szymaniak zostali przed wojną zatrudnieni przy projekcie Dworca Głównego. Został on prawie ukończony...i spłonął.
rozwiń zwiń