Portrety Gierałtowskiego. Holoubek jak z obrazu Witkacego

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2014 09:00
- Zachęcam młodych fotografów, żeby studiowali historię sztuki. Na tej wystawie pokazuję, że stąd płyną ciekawe inspiracje - mówił Krzysztof Gierałtowski, który w Dwójce zapraszał na wystawę "Portret bez twarzy" w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.
Audio
  • Krzysztof Gierałtowski o swoich portretach (Poranek Dwójki)
  • Zaproszenie na wystawę "Witold Urbanowicz. Wspomnienie" w krakowskiej Galerii Zderzak (Poranek Dwójki)
Krzysztof Gierałtowski
Krzysztof GierałtowskiFoto: PAP/Andrzej Rybczyński

- Wydaje mi się, że wymyśliłem coś nowego, bo ta wystawa nie gromadzi najlepszych prac Gierałtowskiego, tylko jest problemowa, przeznaczona dla wielu tysięcy fotografujących - opowiadał artysta w "Poranku Dwójki". Krzysztof Gierałtowski swoją jubileuszową ekspozycją chciał pokazać, iż można portretować człowieka nie skupiając się na jego twarzy: - Podstawą jest obserwacja i wychwycenie w modelu czegoś, co nas fascynuje, a następnie przekucie tego na portret, czasem kosztem pokazania nosa.

Ekspozycja "Portret bez twarzy" obejmie 150 wizerunków polskich artystów, ludzi nauki, polityki wykonanych przez jednego z czołowych polskich fotografów współczesnych - Krzysztofa Gierałtowskiego. Wśród osób portretowanych znaleźli się między innymi: Kalina Jędrusik, Wisława Szymborska, Maja Komorowska, Magdalena Abakanowicz, Stanisław Lem i Gustaw Holoubek. Tego ostatniego Krzysztof Gierałtowski przez dwa lata namawiał, żeby dał sobie pomalować twarz:

- Wymalowałem mu coś jakby pastelowy obraz Witkacego. Pan Holoubek podobno się strasznie zdenerwował, jak zobaczył to zdjęcie w Newsweeku, ale potem uznał to za rzecz wspaniałą.

Wystawę "Portret bez twarzy" można oglądać we Wrocławskim Muzeum Narodowym do 16 marca. Więcej na jej temat w nagraniu audycji.

***

W "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy również na temat wystawy w krakowskiej Galerii Zderzak - "Witold Urbanowicz. Wspomnienie". 2 grudnia 2013 r. zmarł Witold Urbanowicz – malarz związany z Grupą Nowohucką i Grupą Krakowską. W Galerii Zderzak znany głównie jako malarz materii. Tym razem galeria przypomni jego obrazy z lat sześćdziesiątych, w których artysta wrócił do ekspresyjnej figuracji.

Audycję prowadził Marcin Pesta

bch/mc

Zobacz więcej na temat: fotografia
Czytaj także

Obraz minionego świata znaleziony w trocinach

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2014 13:00
- Ludzie nie zdawali sobie sprawy z tego, jak cenne skarby mają w domach - opowiadali w Dwójce twórcy projektu Albom.pl., którzy we wsiach na pograniczu polsko-białoruskim próbowali ocalić przed zapomnieniem pamięć zapisaną w starych fotografiach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Informatyk na tropie tajemnic z niemieckiego albumu

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2014 18:20
- Gdy zapytałem, czy w tym domu był kiedyś balkon, jedna osoba chciała mnie poszczuć psem. Przestraszyła się, że pytam o takie dziwne rzeczy - opowiadał w Dwójce Piotr Strzałkowski, który przez pięć lat dociekał historii związanych z albumem fotograficznym znalezionym na Podlasiu.
rozwiń zwiń