Festiwal sztuk przyjemnych i nie

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2014 12:00
W "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy o XX Międzynarodowym Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych, który rozpocznie się 15 marca w Łodzi.
Audio
  • Ewa Pilawska o XX Międzynarodowym Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych (Poranek Dwójki)
  • Szymon Bywalec zaprasza na koncert Generacje XVII do Studia PR im. W. Lutosławskiego (Poranek Dwójki)
XX Międzynarodowy Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych, fragm. plakatu
XX Międzynarodowy Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych, fragm. plakatuFoto: mat. promocyjne

Podczas festiwalu zobaczymy trzy prapremiery: dwie przygotowane przez łódzki Teatr Powszechny ("Uwolnić karpia" w reżyserii Krystyny Meissner i "Mars. Odyseja" w reżyserii Pawła Miśkiewicza) oraz światową prapremierę spektaklu " Buda dla psa. Widok z góry. Widok z dołu" na podstawie tekstów KLIMa, Dostojewskiego, Franko i Machivelliego z Teatru DAKH z Kijowa. 
W programie imprezy również: dwa panele dyskusyjne ("Mistrzowie", który poprowadzi Jacek Żakowski z udziałem Krystiana Lupy, Anny R. Burzyńskiej i Pawła Sztarbowskiego, oraz "Wojownicy i świadkowie", który poprowadzi Agnieszka Lubomira Piotrowska z udziałem twórców i artystów z Ukrainy), wystawy pokazujące fenomen mistrza - nauczyciela i jego relacji z uczniem, który sam również staje się mistrzem.
Naszym gościem była dyrektor artystyczna Festiwalu - Ewa Pilawska.
W "Poranku Dwójki" zaproszaliśmy również na koncert Generacje XVII do Studia PR im. W. Lutosławskiego.
Nie zapominamy o naszym plebiscycie "25 książek na 25-lecie" w którym zaprezentowaliśmy książkę Henryka Grynberga "Uchodźcy". Nie zabrakło również "Słowa na dzień", informacji kulturalnych, kalendarium, "Piosenki z rekomendacją" (w tym tygodniu piosenki wybierał Włodzimierz Nahorny) i oczywiście płyty tygodnia – album NIGHT IN CALISIA, który w tym roku zdobył nagrodę Grammy.
Audycję przygotował Paweł Sawicki.
bch

Zobacz więcej na temat: Łódź TEATR
Czytaj także

Studencki Teatr Satyryków. "Myślenie ma kolosalną przyszłość"

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2014 08:00
- STS powstał, ponieważ jego twórcy nie mogli założyć gazety. To była jedyna droga wypowiedzi dostępna młodym ludziom. Władza myślała: cóż nam mogą zrobić amatorzy... - mówił o założonym 60 lat temu STS-ie Paweł Szlachetko, badacz tego fenomenu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan Englert: Maciej Wojtyszko zanurkował w Mrożka i Gombrowicza

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2014 19:00
– Reżyser prawie niedostrzegalnie posłużył się Gombrowiczem i Mrożkiem do napisania sztuki o Gombrowiczu i Mrożku – mówił w Dwójce znakomity aktor, który wspólnie z Maciejem Wojtyszką opowiadał o sztuce "Dowód na istnienie drugiego".
rozwiń zwiń