Muzykę przeszłości reinterpretują najlepsi współcześni twórcy i wykonawcy (w zeszłych latach byli to m.in. Kim Kashkashian, Eleni Karaindrou, Valentin Silvestrov, The Hilliard Ensamble, Agata Zubel, Erkki-Sven Tüür., Orkiestra AUKSO, Marcin Masecki, Piotr Orzechowski, François Couturier czy Dino Saluzzi).
Program 7. edycji Nostalgia Festival Poznań oparty jest na międzykulturowym dialogu pomiędzy kompozycjami dwóch mistrzów: Tigrana Mansuriana - Ormianina, który w tym roku obchodzi 75-te urodziny - i Elliotta Cartera – Amerykanina, zmarłego w 2012 roku., w wieku 103 lat.
Festiwal zaplanowany w tym roku na 23-25 października od siedmiu lat prezentuje muzykę, której źródłem są różne narody, kultury i tradycje. Tegorocznej edycji towarzyszyć będzie organizowane po raz pierwszy w Polsce Atelier dla Młodych Menedżerów Festiwali (Atelier for Young Festival Managers), które odbywa się od 8 lat w różnych miejscach świata z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Festiwali (European Festival Association) - jednej z najstarszych europejskich sieci, zrzeszającej dziś ponad 100 festiwali z 42 krajów.
Podczas „Nostalgii” badacze sprawdzą jak dwie kultury – ormiańska i amerykańska, zantagonizowane w latach Zimnej Wojny, mają się do siebie dzisiaj, kiedy ich zależność przestała być przedłużeniem wrogości dwóch imperiów.
Gościem specjalnym festiwalu będzie Tigran Mansurian, który nie tylko spotka się z publicznością, ale też da popis możliwości interpretacyjnych mierząc się ze swoimi kompozycjami fortepianowymi. Drugą część koncertu wypełnią utwory fortepianowe Elliota Cartera w wykonaniu Macieja Grzybowskiego, który będzie polskim akcentem w dialogu między dwoma wielkimi mistrzami.
W Poznaniu wystąpi dobrze znana nostalgicznej publiczności Anja Lechner – jedna z najznakomitszych wiolonczelistek na świecie. W akompaniamencie młodych, polskich instrumentalistów wykona utwory z najnowszego albumu z kompozycjami Mansuriana „Quasi parlando”, wydanego przez ECM Records.
Trzeci wieczór koncertowy, poświęcony kompozycjom żałobnym obu twórców, będzie wyjątkowy również ze względu na szerokie spektrum wykonawcze: soliści, chór, instrumenty solowe oraz orkiestra pod batutą Adama Banaszaka. Koncertom towarzyszyć będą pokazy filmowe oraz rozmowy przy instrumentach i obrazach prowadzone z kompozytorami, wykonawcami i teoretykami.
Równolegle do Nostalgia Festival Poznań, między 20-26 października, około czterdziestu pięciu młodych menedżerów kultury z całego świata weźmie udział w Atelier dla Młodych Menedżerów Festiwali. Mentorzy – dyrektorzy najbardziej prestiżowych festiwali – przeprowadzą uczestników przez intensywny program, który zawierać będzie wykłady, konsultacje, dyskusje, warsztaty a także spotkania z przedstawicielami lokalnych instytucji kultury. Gospodarzem prestiżowego Atelier, które wcześniej odbywało się podczas m.in. Międzynarodowego Festiwalu w Edynburgu, Międzynarodowego Festiwalu w Izmirze czy Festiwalu Lublana, jest Fundacja Malta.
(ah, materialy promocyjne/mm)