Wojciech Malajkat i 70 lat Teatru Syrena

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2015 11:50
Dyrektor artystyczny Teatru Syrena w Warszawie opowiedział o obchodach jubileuszu placówki.
Audio
  • Wojciech Malajkat o jubileuszu Teatru Syrena. Rozmawia Tomasz Obertyn (Poranek Dwójki)
  • Zaproszenie na Akademię Chopinowską w Lusławicach (Poranek Dwójki)
Wojciech Malajkat funkcję dyrektora artystycznego Teatru Syrena pełni od od 1 stycznia 2009 r. Do 28 lutego 2014 był także dyrektorem naczelnym placówki
Wojciech Malajkat funkcję dyrektora artystycznego Teatru Syrena pełni od od 1 stycznia 2009 r. Do 28 lutego 2014 był także dyrektorem naczelnym placówkiFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Teatr Syrena został założony w 1945 roku w Łodzi przez satyryka Jerzego Jurandota. W 1948 roku przeniósł się do stolicy i zajął lokal po przedwojennej ujeżdżalni przy ulicy Litewskiej 3, gdzie mieści się do dzisiaj.

W skład pierwszego zespołu weszła grupa legendarnych artystów wywodzących się z przedwojennych kabaretów warszawskich, m.in. Adolf Dymsza i Mira Zimińska. Szybko dołączyły do nich inne gwiazdy. Tekstów dostarczali m.in. Antoni Słonimski, Sławomir Mrożek, Konstanty Ildefons Gałczyński i Stefan Kisielewski.

Dziś ten teatr proponuje nie tylko rozrywkę, lecz także spektakle skłaniające do refleksji, tak jak w przypadku "Czarodziejskiej góry" według powieści Tomasza Manna. O tradycji i dniu dzisiejszym tego teatru rozmawialiśmy z Wojciechem Malajkatem.

W audycji mówiliśmy też o Akademii Chopinowskiej w Lusławicach

Poza tym w "Poranku": "Słowo na dzień", "Piosenka z rekomendacją" (w tym tygodniu piosenki wybiera Paweł Szamburski - klarnecista, kompozytor, animator kultury), "Archiwalnia", przegląd prasy, wiadomości kulturalne i Płyta Tygodnia: podwójny album z koncertami klawesynowymi Johanna Gottfrieda Müthela w wykonaniu Marcina Świątkiewicza i orkiestry Arte Dei Suonatori.

***
Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadzi: Tomasz Obertyn

Data emisji: 21.05.2015

Godzina emisji: 6.00

Czytaj także

Jak zmieścić tysiąc stron w przedstawieniu?

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2015 19:00
Gdyby wystawić "Czarodziejską Górę" Tomasza Manna w całości, spektakl trwałby przez kilkadziesiąt godzin. Jak redukować wielką prozę na potrzeby sceniczne? To pytanie zadaliśmy ludziom teatru.
rozwiń zwiń