Co jest cenniejsze – mity tworzące zbiorową tożsamość czy pełna prawda historyczna? To pytanie stało się punktem wyjścia debaty zorganizowanej przez Dwójkę w Muzeum Powstania Warszawskiego.
Według Bronisława Wildsteina żaden mit nie jest w stanie zaistnieć, jeśli nie jest oparty na prawdzie. Z kolei historyk dr Marcin Zaremba przywoływał zdanie Pawła Jasienicy, że naród, który nie dyskutuje o swojej przeszłości, jest skazany na zagładę.
Zdaniem dr Agnieszki Mrozik kult autorytetów jest właściwy społecznościom nierównym społecznie i ekonomicznie. - Pewne warstwy za pomocą tych mitów zarządzają innymi warstwami społecznymi. Nie chodzi o to, żeby zastępować jednych bohaterów innymi; raczej byłabym za rozsadzeniem tej całej struktury - wyjaśniała.
Z naszymi gośćmi dyskutowaliśmy o popularności mitu Żołnierzy Wyklętych, ale też o kontrowersjach związanych z postacią Lecha Wałęsy. Ciekawe pytania padły z publiczności. Jeden ze słuchaczy przywołał figurę Szopieżwała lansowaną przed Euro 2012.
***
Tytuł audycji: Przestrzenie kultury (cykl "Innymi słowy")
Prowadzi: Barbara Schabowska i Marek Kochan
Goście: dr Agnieszka Mrozik (adiunkt w Instytucie Literackim PAN), Wojciech Tomczyk (dramaturg i scenarzysta), dr Marcin Zaremba (historyk) i Bronisław Wildstein (publicysta)
Data emisji: 28.02.2016
Godzina emisji: 12.00
bch/mm